24 687 zakażonych i 1115 ofiary śmiertelne - to aktualny bilans epidemii koronawirusem w Polsce. Częstochowscy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o specjalne procedury, które umożliwiłyby bezpieczną organizację pielgrzymek w czasach koronawirusa. O 359 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39728. Włochy znoszą restrykcje. Otwarte zostaną granice regionów i możliwe będzie swobodne podróżowanie między nimi bez podawania powodu. Dla obywateli europejskich państw układu z Schengen i Wielkiej Brytanii otwarte zostaną granice kraju i przestanie obowiązywać wymóg dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe do Włoch. Najważniejsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- 24 687 zakażonych i 1115 ofiary śmiertelne - to aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce.
- W Polsce wykonano 945 955 testów, z czego ponad 14,5 tys. ostatniej doby.
- Największą liczbę zakażeń potwierdzono w USA, Brazylii i Rosji. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
- Jak informuje WHO: W Europie maleje liczba nowych zakażeń, wyjątkiem jest Rosja i kraje Europy Wschodniej
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, poparła decyzję rządu Pedra Sancheza dotyczącą wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego do 21 czerwca. Do tego czasu władze będą likwidować kolejne obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa.
Deputowani po raz szósty opowiedzieli się za utrzymaniem stanu zagrożenia. Za propozycją centrolewicowego rządu Sancheza zagłosowało 177 posłów, 155 było przeciwnych, a 18 wstrzymało się od głosu.
Zmarła sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku Katarzyna Krawczyk-Mandrak, która z podejrzeniem Covid-19 przebywała w szpitalu jednoimiennym w Gliwicach. Miała 45 lat. Według kierownictwa sądu, nic nie wskazuje na to, by sędzia zaraziła się w pracy.
Światowa Organizacja Zdrowia ma wznowić prace nad możliwością regularnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19 - poinformował sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wyjaśnił, że eksperci WHO doradzili kontynuację badań wszelkich lekarstw, które mogłyby być zastosowane w walce z koronawirusem, w tym hydroksychlorochiny, zwłaszcza w kontekście szybkiego rozprzestrzeniania się pandemii w Ameryce Łacińskiej.
W zeszłym tygodniu WHO ponowiło swoje ostrzeżenie przed powszechnym leczeniem pacjentów chorych na Covid-19 chlorochiną i hydroksychlorochiną, co ma miejsce w wielu europejskich krajach. Organizacja zawiesiła prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na wyniki badań, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów z Covid-19.
81 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w tamtejsze ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii zmarło w tym kraju już 29 021 osób.
Resort zaznaczył, że środowy bilans dotyczy ofiar śmiertelnych w szpitalach. Nie obejmuje natomiast zgonów w domach opieki społecznej, których liczba zostanie zaktualizowana dopiero 9 czerwca.
Ministerstwo podaje, że stwierdzono 352 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i obecnie ich całkowita liczba wynosi 151 677. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 1 210 osób. W sumie pod opieka lekarką jest 13 514 osób.
Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że obywatele jego kraju zasługują na radość po wyrzeczeniach ostatnich miesięcy z powodu pandemii koronawirusa. Podkreślił, że choć kraj został otwarty, lekkomyślnością byłaby rezygnacja ze środków prewencji.
Na rządowych stronach internetowych pojawiły się wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów i saun. Mogą one wznowić działalność już od 6 czerwca.
71 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała Obrona Cywilna. Tym samym bilans zmarłych wzrósł do 33 601. Nowych zgonów nie zanotowano w 12 z 20 regionów. Testy wykazały 321 nowych zakażeń.
W tej chwili w kraju jest 39 tys. zakażonych. Ich liczba spadła od wtorku o prawie 600.
Na Słowacji wprowadzono kolejną fazę znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Część zakładów usługowych i firm pozostała zamknięta, ponieważ zbyt późno opublikowano szczegóły rozporządzeń.
Informację o łagodzeniu restrykcji związanych z pandemią premier Igor Matovicz przedstawił w poniedziałek, a szczegóły związane z nowymi zasadami opublikowano we wtorek wieczorem. Podobne zamieszanie, jak podkreślają słowackie media, panowało przy wcześniejszym znoszeniu ograniczeń przed dwoma tygodniami.
Na wznowienie działalności nie zdecydowali się operatorzy dużych parków wodnych i basenów. Jak stwierdził przewodniczący Słowackiego Stowarzyszenia Turystyki Marek Harbuliak, respektując nowe przepisy, nie można było otworzyć nawet basenów w hotelach.
Wśród nowych regulacji jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek poza zamkniętymi pomieszczeniami. Obowiązuje jednak zasada, że bez maseczki należy utrzymywać odległość dwóch metrów. Dotąd obowiązywał dystans 5 metrów.
Osobne regulacje dotyczą restauracji, barów i kawiarni. Przy jednym stole mogą siedzieć więcej niż dwie osoby, ale na jedną osobę w lokalu obowiązuje limit 10 metrów kwadratowych (dotąd 15). Odległość między stołami musi wynosić dwa metry. Lokale gastronomiczne nie muszą już być zamykane o godz. 22, ale kluby nocne nadal nie mogą wznowić działalności.
Belgijskie władze ogłosiły dalsze złagodzenie środków wprowadzonych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Od 8 czerwca w kraju będą mógł być otwarte bary i restauracje, a mieszkańcy będą mogli poruszać się po kraju turystycznie.
Przemawiając na konferencji prasowej w Brukseli premier Sophie Wilmes poinformowała, że 8 czerwca Belgia rozpoczyna trzecią fazę wychodzenia z ograniczeń. Wskazała, że dystans społeczny nadal będzie koniecznością, z wyjątkiem osób mieszkających w tym samym domu, najbliższych znajomych i dzieci poniżej 12 lat.
Jak przypomina VRT, obecnie każde gospodarstwo domowe może spotkać się z 4 innymi osobami, jednak zawsze muszą to być ci sami ludzie, którzy tworzą "bańkę społecznościową". Od 8 czerwca grupa osób, z którymi będzie mogło spotykać się gospodarstwo domowe, zostanie zwiększona do 10 tygodniowo.
Co ważne, bary i restauracje będą mogły zostać otwarte, jeśli dystans społeczny zostanie zachowany. Przy jednym stole nie będzie mogło być więcej niż dziesięć osób. Kelnerzy będą musieli nosić maseczki. Sale bankietowe, kasyna i salony gier pozostają zamknięte do końca sierpnia.
Pracownicy włoskiej służby zdrowia mogą bezpłatnie zwiedzić Muzea Watykańskie i papieską letnią rezydencję w Castel Gandolfo. To gest wdzięczności wobec wszystkich lekarzy, pielęgniarzy, pielęgniarek i całego personelu w czasie pandemii koronawirusa.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego poinformował w środę, że wszyscy pracownicy publicznych i prywatnych placówek służby zdrowia we Włoszech są zaproszeni do Muzeów w dniach od 8 do 13 czerwca, a do podrzymskiej posiadłości przez dwa najbliższe weekendy.
Resort zdrowia poinformował o 13 nowych ofiarach koronawirusa w Polsce. To pacjenci m.in. z Legnicy, Przemyśla, Radomia i Warszawy. Większość z nich miała choroby współistniejące.