Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w związku z koronawirusem zaapelował o zachowanie spokoju i odpowiedzialne zachowania. Zwrócił się także o rozważenie wprowadzenia zakazu organizacji imprez masowych.

Matyja podkreślił, że wszyscy powinni dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji, by chronić zdrowie i życie ludzi - wskazał.

Jak zaznaczył, to również zadanie dla rządzących, dlatego zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie rekomendacji, by jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych, nastąpiło odwołanie zbliżających się imprez, a także zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.

Prezes NRL wskazał, że im szybciej ograniczymy możliwość rozprzestrzeniania się wirusa - m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji - tym lepiej.

Jego zdaniem, zalecać należy organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował wieczorem, że premier Mateusz Morawiecki zlecił na porannej odprawie z wojewodami przeanalizowanie wszystkich zapowiedzianych i przygotowanych imprez masowych.

Do wieczora te informacje do pana premiera mają spłynąć. W ślad za tym pójdą rekomendacje i myślę, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin wojewodowie będą podejmować decyzje
- zapowiedział w TVN 24 Dworczyk.

O czym warto pamiętać w związku z epidemią koronawirusa?

Eksperci zalecają, by w związku z koronawirusem przestrzegać podstawowych zasad higieny - jak najczęściej myć ręce, a także by zasłaniać nos i usta zgięciem łokcia podczas kichania i kasłania. Jeśli to możliwe, należy unikać dużych skupisk ludzi.



W sytuacji podejrzenia zakażenia należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Eksperci podnoszą, że wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza pierwszego kontaktu, naraża innych pacjentów.


 Lekarze przypominają, że nie należy planować wyjazdów do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. W razie pytań, pod numerem 800-190-590, czekają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.