Ministerstwo Zdrowia w środę odnotowało łącznie 322 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. 23 osoby zmarły. Łącznie w naszym kraju zanotowano 17 204 zakażenia oraz 861 zgonów. Premier oraz ministrowie zdrowia i edukacji ogłosili także szczegóły trzeciego etapu luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z epidemią SARS-CoV-2. Od 18 maja otwarte będą m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także ogródki restauracyjne. Także inne kraje przygotowują się do odmrażania gospodarki, m.in. Belgia, Włochy, Bułgaria czy Stany Zjednoczone. Na całym świecie odnotowano ponad 4,4 mln przypadków zakażeń, a niemal 300 tys. osób zmarło.
- Aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce mówi o 17 204 potwierdzonych zakażeniach i 861 ofiarach śmiertelnych. 6 410 chorych wyzdrowiało.
- Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie zdrowia i edukacji ogłosili na konferencji prasowej szczegóły III etapu luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z epidemią SARS-CoV-2, i decyzje dot. funkcjonowania szkół. O szczegółach przeczytacie TUTAJ! >>>>
- W związku z kryzysem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju zakłada w tym roku spadek polskiego PKB o 4 proc.
- Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia dopuszcza możliwość, że wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zniknąć.
Senat przyjął projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Proponowane przepisy mają na celu rozwiązanie problemów organizacji pozarządowych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.
Jennie Oeberg, długoletnia reprezentantka Szwecji w biegach narciarskich, w marcu zakaziła się koronawirusem w trakcie zawodów Pucharu Świata. Po wyzdrowieniu zdecydowała o zakończeniu kariery. Nigdy w życiu tak źle się nie czułam - podkreśliła.
Początkowo miałam niewysoką gorączkę i kaszel jak przy zwykłym przeziębieniu lub grypie, ale po tygodniu leżenia w łóżku objawy minęły. Kiedy zaczęłam trenować nagle ponownie poczułam się źle i w bardzo krótkim czasie miałam już gorączkę dochodzącą do 40 stopni. Po kolejnych dniach mój stan się zaczął pogarszać z godziny na godzinę, zemdlałam i po przewiezieniu do szpitala natychmiast podłączono mnie do respiratora - relacjonowała 30-letnia narciarka na łamach dziennika "Expressen".
Wydaje się, że w tej chwili możemy mówić o tym, iż sytuacja na Śląsku jest stabilna; osoby, które były narażone na zarażenie koronawirusem są pod odpowiednią opieką - powiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan podczas wideokonferencji. Wezwał ponownie świat do "ogromnego wysiłku" w walce z pandemią koronawirusa.
Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć - powiedział Ryan. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle - dodał.
Na Litwie noszenie maseczek ochronnych na otwartych przestrzeniach od czwartku nie będzie obowiązkowe - postanowił rząd w Wilnie. Zniesienie tego wymogu, wprowadzonego w związku szerzącą się pandemią koronawirusa, nie dotyczy pomieszczeń zamkniętych.
Noszenie maseczek na otwartych przestrzeniach nie będzie już obowiązkowe, ale zalecane - powiedział premier Saulius Skvernelis. Obowiązek zasłanianie ust i nosa pozostaje w przestrzeniach zamkniętych: sklepach, transporcie publicznym oraz w miejscach, gdzie gromadzi się więcej ludzi, na przykład na targowiskach czy przystankach komunikacji.
Od poniedziałku restauracje, kawiarnie, bary będą mogły obsługiwać gości nie tylko na zewnątrz, tak jak jest obecnie, ale też wewnątrz lokalu. Ograniczony zostanie jednak dzień pracy lokali gastronomicznych; będą one czynne w godzinach 8-22.
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w tym stanie 166 osób. Przeszliśmy przez najgorsze - ocenił. Powiadomił też o zaleceniu priorytetowego traktowania testów dla dzieci, zakażonych odkrytą niedawno chorobą.
Liczba ofiar śmiertelnych jest wciąż boleśnie i tragicznie wysoka. To nie są liczby, są to rodziny, jednostki, ojcowie, matki, bracia i siostry. 166 rodzin jest dzisiaj pogrążonych w bólu. Są w naszych myślach i modlitwach - zapewniał Cuomo.
Za pozytywny znak uznał nieznaczne zmniejszenie liczby osób przyjmowanych z Covid-19 do szpitali, a także poddanych intubacji. Liczba nowych hospitalizacji wzrosła tylko w nikłym stopniu. Ofiarami śmiertelnymi SARS-Cov-2 w całym stanie stało się dotychczas 22 011 osób.
W ciągu ostatniej doby w Portugalii liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła o 12, do 1 175 - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Resort odnotował, że wśród ofiar choroby przeważają kobiety.
Na środowej konferencji prasowej w Lizbonie Graca Freitas z resortu zdrowia wskazała, że po zanotowanym we wtorek wzroście dobowych zgonów do 19 przypadków, liczba zmarłych na Covid-19 powróciła do notowanego na początku maja przedziału 9-12 osób.
Przedstawicielka ministerstwa poinformowała, że w ciągu ostatniej doby liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wzrosła o 219, do 28 132.
W Irlandii w ciągu minionej doby z powodu Covid-19 zmarło 10 osób, co jest najmniejszą liczbą od 30 marca - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku epidemii w Irlandii zmarło 1 497 osób zakażonych koronawirusem.
Mimo pewnych wahnięć dobowa liczba zgonów w Irlandii oscyluje od początku maja wokół 20, co jest wyraźnym spadkiem w stosunku do drugiej połowy kwietnia, gdy była ona w okolicach 40.
Podobnie jest z liczbą nowo wykrytych zakażeń. W środę poinformowano o 159 przypadkach koronawirusa, co jest wprawdzie wzrostem o ponad 50 w stosunku do bilansu wtorkowego - najniższego od półtora miesiąca - ale wciąż jest to znacznie poniżej średniej z ostatnich kilkunastu dni. Od początku epidemii w Irlandii wykryto 23 401 zakażeń.
Bułgarski rząd ogłosił nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju, która będzie obowiązywać od czwartku do 14 czerwca i zastąpi stan nadzwyczajny, wprowadzony dwa miesiące temu i kończący się w środę.
O decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej w środę wieczorem minister zdrowia Kirił Ananiew.
Jak wyjaśnił, przyczyn wprowadzenia nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej jest wiele, przede wszystkim fakt, że nie ma znacznych zmian w rozwoju epidemii i wszystkie ograniczenia, które obecnie obowiązują, powinny pozostać w mocy.
83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.
W sumie we Francji od 1 marca zmarły 27 074 osoby, z czego 17101 osób - w szpitalach. Pozostałe zgony zanotowano w domach opieki społecznej.
W ostatnich 24 godzinach liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 507 i obecnie wynosi 140734. Spada liczba osób objętych intensywna terapią - obecnie jest ich 2428, a dzień wcześniej było 2542.
Główna ekonomistka Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gita Gopinath oświadczyła, że napięcia handlowe między krajami i przerwanie globalnego łańcucha dostaw utrudnią uzdrawianie gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.
Gopinath odniosła się zapewne do narastających napięć w relacjach handlowych między USA i Chinami. Prezydent Donald Trup zagroził ostatnio zerwaniem porozumienia handlowego z Pekinem i nałożeniem karnych ceł na Chiny, które oskarża o to, że źle informowały o epidemii koronawirusa.
Hiszpańskie media wskazują na rosnący w Madrycie fenomen długich kolejek po żywność, spowodowanych kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Twierdzą, że poszerzające się grono potrzebujących wsparcia pobiera żywność, udostępnianą już przez ponad 50 organizacji społecznych.
W środę dziennik “El Pais" oszacował, że po bezpłatnie wydawaną żywność ustawia się przed budynkami instytucji charytatywnych ponad 100 tys. mieszkańców Madrytu. Wydawana w stolicy gazeta nietypowe dotychczas zjawisko określa mianem “kolejek głodu".
Według “El Pais" najczęściej wydawanymi w ramach pomocy produktami są ryż, ziemniaki, mleko i ciastka.
Władze Hongkongu potwierdziły wykrycie dwóch nowych przypadków zakażenia koronawirusem, do których doszło na terytorium regionu. Pierwsze lokalne infekcje zgłoszone od 23 dni wywołują obawy, że patogen wciąż szerzy się w hongkońskim społeczeństwie.
Zakażenie potwierdzono w środę u 66-letniej mieszkanki osiedla Tsuen Wan na Nowych Terytoriach oraz jej pięcioletniej wnuczki. Żadna z nich nie podróżowała ostatnio za granicę - wynika z informacji przekazanych przez hongkońskie służby medyczne.
Siedem spośród ośmiu osób uznanych za bliskie kontakty 66-latki trafiło do szpitala z objawami zakażenia koronawirusem - podała publiczna stacja RTHK.
Rząd Szwecji poinformował, że latem możliwe będą lokalne podróże, do dwóch godzin samochodem, z zachowaniem środków ostrożności. Natomiast do 15 lipca przedłużono zalecenie o powstrzymaniu się od zagranicznych wyjazdów.
Jak sprecyzowano na konferencji prasowej, przy wyjazdach zaleca się towarzystwo osób, z którymi przebywa się na co dzień, unikanie kontaktu z seniorami oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Wciąż aktualna pozostaje dyrektywa o unikaniu zgromadzeń powyżej 50 osób. Jednocześnie szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podtrzymał decyzję o braku konieczności noszenia w miejscach publicznych maseczek, uznając je za nieskuteczne.
FBI wydała oficjalny apel do amerykańskich naukowców, pracujących nad szczepionką i lekarstwami na Covid-19. Federalne Biuro Śledcze ostrzega ich, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań, mających na celu pokonanie pandemii koronawirusa.
Próby Chin skierowane na te sektory stanowią poważne zagrożenie dla reakcji naszego kraju na Covid-19 - napisały w oświadczeniu FBI i amerykańska Agencja ds. Ochrony Infrastruktury i Cyberbezpieczeństwa.
We wtorek 19 maja w Wietnamie rozpocznie się pierwszy wyścig kolarski od połowy marca, gdy sportową rywalizację na całym świecie przerwała pandemia koronawirusa. Zawody składają się z aż 18 etapów na trasie o łącznej długości 2183 km.
Wyścig HTV Cup nie jest ujęty w kalendarzu UCI, ale ma już dość długą tradycję. W tym roku odbędzie się po raz 32.
KE zapowiada, że przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tys. maseczek, dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział wcześniej, że maseczki nie spełniają odpowiednich norm.
W piątek Komisja Europejska poinformowała, że 17 państw UE i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem - podała KE. Najwięcej - 616 tys. - zostało przydzielonych Polsce.
Bon jest przeznaczony dla wszystkich pracujących na umowę o pracę do wysokości zarobków średniej krajowej, czyli do około 5200 złotych brutto. W naszym projekcie ok. 60 proc. pracujących Polaków miałoby dostęp do tego bonu - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, pytany o bon turystyczny, który przygotowuje resort rozwoju.
Na Białorusi potwierdzono kolejne 952 zakażenia koronawirusem oraz śmierć czterech pacjentów chorych na Covid-19 - podało w środę ministerstwo zdrowia w komunikacie. Według resortu ogółem zarejestrowano 25 825 osób z pozytywnym testem na koronawirusa.
Odnotowany oficjalnie przyrost dobowy już ósmy dzień z rzędu jest wyższy niż 900 przypadków. Dzień wcześniej potwierdzono 967 nowych infekcji.
Śmierć następnych 195 osób zakażonych koronawirusem we Włoszech, wzrost liczby zmarłych do 31106 - to dane z ogłoszonego w środę komunikatu Obrony Cywilnej na temat przebiegu epidemii. Stale notuje się poprawę sytuacji.
Liczba obecnie zakażonych spadła o 2800 - do 78,4 tysięcy.
Dotychczas potwierdzono w całym kraju 222 tys. przypadków zakażeń. Zanotowano dzienny wzrost o 888.
Służba Więzienna od początku pandemii pomaga w walce z koronawirusem. Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Tarnowie przekazali część swojej "mundurówki", a funkcjonariusze z Nowego Wiśnicza część swojego majowego wynagrodzenia - poinformował w środę PAP ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Francja z powodu surowych restrykcji, wcześniejszych strajków przeciw reformie emerytalnej i trwających ponad rok protestów "żółtych kamizelek" została poważniej dotknięta kryzysem gospodarczym związanym z Covid-19 niż inne kraje - pisze w środę dziennik "Le Figaro".
Przed kryzysem zdrowotnym gospodarka Francji spowolniła ze względu na "żółte kamizelki" i strajki przeciw rządowej reformie emerytalnej - przypomina dziennik.
Przez ostatnie dwa miesiące, w wyniku szoku, jakim jest pandemia, "francuska gospodarka upada" - ocenia "Le Figaro".
Według pierwszego szacunku instytutu statystycznego INSEE między styczniem a marcem PKB Francji skurczył się o 5,8 proc. "Upadek jest historyczny" - komentuje dane dziennik, porównując spadki PKB innych krajów: Hiszpanii (-5,2 proc.) , Włoch (-4,7 proc.), Belgii (-3,9 proc.) i Austrii (-2,5 proc.).
W Petersburgu wykryto dotąd zakażenie koronawirusem u 1 465 pracowników personelu medycznego, co oznacza, że co szóstą osobą w bilansie zakażeń w tym mieście jest medyk - poinformował gubernator Petersburga Aleksandr Biegłow.
Występując z raportem przed zgromadzeniem ustawodawczym Petersburga Biegłow wskazał, że według stanu na środowy poranek wykryto w tym mieście blisko 8 500 zakażeń. Według oficjalnych statystyk zmarło dotąd na Covid-19 czterech lekarzy z Petersburga.
Rozporządzenie o przedłużeniu o kolejny miesiąc kontroli granicznych na granicy wewnętrznej z krajami UE zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kontrole na granicach będą obowiązywały do 12 czerwca 2020 roku.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 142 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce.
Zakażenia dotyczą województw: śląskiego (54), mazowieckiego (51), dolnośląskiego (12), łódzkiego (11), małopolskiego (7), opolskiego (2), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), wielkopolskiego (1), zachodniopomorskiego (1).
-
Tagi:koronawirus