Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomiona zostanie opieka nad dziećmi - ogłosił premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej poświęconej III etapowi luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. Szef rządu zaznaczył równocześnie, że jeśli rodzice zdecydują o pozostaniu ich dzieci w domach, będą nadal otrzymywać zasiłek opiekuńczy. Również od 25 maja wystartują w szkołach konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów, zaś od 1 czerwca - konsultacje dla wszystkich uczniów.
Szef MEN Dariusz Piontkowski poinformował ponadto, że od 18 maja odbywać się będą mogły zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, branżowych czy technikach, np. umożliwiające zdobycie prawa jazdy.
Zgodnie z przekazanymi przez Mateusza Morawieckiego informacjami, od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.
Jak jednak zapewnił szef rządu, to rodzice decydować będą o tym, czy posłać dziecko do szkoły - a jeśli się na to nie zdecydują, będą nadal otrzymywać zasiłek opiekuńczy.
"Utrzymujemy możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory: (...) dla tych z państwa, którzy się tego (posłania dziecka do szkoły) obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu, jest dowolność. Ale też prosimy samorządowców, dyrekcje szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość (posłania dziecka do szkoły) dla tych osób, które muszą wrócić do pracy" - mówił premier.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreślił natomiast, że "oprócz opieki nad tymi dziećmi nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują także jakąś formę zajęć dydaktycznych".
Zaznaczył, że "nadal będzie realizowana podstawa programowa".
"Tam, gdzie będzie to możliwe, to częściowo będzie realizowane w formie zadań stacjonarnych - oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak to ma miejsce w przedszkolach" - mówił szef MEN.