"Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu - stopniowego zdejmowania obostrzeń" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Pierwsza liberalizacja ograniczeń będzie dotyczyła zdjęcia zakazu wejścia do lasów oraz limitów osób w sklepach i kościołach. Od dziś musimy zasłaniać usta i nos po wyjściu z domu. Nakaz dotyczy niemal wszystkich po ukończeniu 4. roku życia. Możemy to robić przy pomocy maseczki, maski, odzieży lub jej części. Dziś poznamy też rządowy harmonogram łagodzenia obostrzeń w Polsce. Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 2 mln. SARS-CoV-2, wywołujący groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19, pochłonął już ponad 128 tys. osób. Oto najważniejsze doniesienia na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i na świecie w naszej relacja dnia.
- 336 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 28 kolejnych osób. Łącznie w naszym kraju to już 7918 przypadków i 314 zgonów; 46-letni fizjoterapeuta ze szpitala w Radomiu jest pierwszą ofiarą koronawirusa wśród personelu medycznego w Polsce
- Jacek Sasin w Porannej rozmowie w RMF FM nie wykluczył przesunięcia o tydzień wyborów prezydenckich z 10 na 17 maja
- Od czwartku wyjście z domu tylko w maseczce lub chuście zakrywającej usta i nos
- Od 20 kwietnia planowane jest stopniowe znoszenie obostrzeń. W pierwszej kolejności zniesiony zostanie zakaz wchodzenia do parków i lasów. Zwiększy się również liczba osób mogących przebywać w sklepach i kościołach.
- Ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA jest już ponad 30 tys.
- Na całym świecie zakażonych koronawirusem zostało już ponad 2 mln osób
Liczba chorych na COVID- 19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7 918. Zmarło w tym czasie 314 osób. Natomiast czwartek przyniósł łącznie 336 nowych zakażeń, 28 osób zmarło. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiały 774 osoby.
Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu - najpierw 189, a potem 147 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, rano poinformowano o sześciu zmarłych osobach, a po południu o kolejnych 22.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Czech sprecyzowało przepisy dotyczące uroczystości ślubnych. Państwo młodzi będą mogli występować bez maseczek i nie muszą zachowywać odległości dwóch metrów. W ceremonii będzie mogło uczestniczyć do 10 osób.
Przepisy szczegółowe, które MSW opublikowało na swojej stronie internetowej, przewidują, że małżeński pocałunek nie będzie musiał być składany w maseczkach. Zasady obejmują także zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego.
Zgodnie z przepisami w ceremonii mogą uczestniczyć, poza młodą parą, świadkami i urzędnikami stanu cywilnego, cztery osoby. Jeżeli zawierany jest ślub wymagający obecności tłumacza, to także on wliczany jest do 10-osobowego grona.
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie wynosiła w czwartek w godzinach południowych prawie 29 tys. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 przekroczyła 1000 i wyniosła 1056, o 78 więcej niż w środę.
Federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam powtórzyła, że rozwój pandemii w Kanadzie wydaje się spowalniać, ale Kanadyjczycy bezwzględnie muszą stosować zasady, takie jak utrzymywanie odległości.
Zwróciła uwagę na problem domów opieki i osób bezdomnych, szczególnie narażonych na zachorowania. Około połowy zgonów na COVID-19 w Kanadzie to osoby przebywające na stałe w domach opieki dla seniorów. "Jeśli miarą społeczeństwa jest to, jak troszczy się o osoby najbardziej narażone na ryzyko, to pandemia pokazała pęknięcia w naszej zbroi" - dodała.
Trzeba ratować miejsca pracy w naszej branży i w całej gospodarce, ale ciężary, jakie trzeba ponieść, muszą być rozłożone sprawiedliwie - napisali związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w komunikacie, skierowanym do ok. 41-tysięcznej załogi tej największej górniczej spółki.
W miniony wtorek zarząd PGG zaproponował, by na trzy miesiące (od początku maja do końca lipca) ograniczyć wydobycie węgla w kopalniach spółki do czterech dni w tygodniu i zmniejszyć wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenia załogi o 20 proc. W czwartek związkowcy odrzucili tę propozycję i zaproponowali postojowe przez jeden dzień w tygodniu, płatne 60 proc. wynagrodzenia za ten dzień. Spółka uznała taki wariant, przynoszący oszczędności ok. 100 mln zł mniejsze od propozycji zarządu, za nieakceptowany.
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) wspiera Polonię w czasie pandemii Covid-19 m.in. zniesieniem większości kar i opłat, związanych z obsługą klientów oraz modyfikacją lub przełożeniem spłat pożyczek. Ustanowiła też specjalny fundusz dla osób wymagających opieki.
"Pracujemy bez zakłóceń, a nasze oddziały są otwarte tylko w nieznacznie zmienionych godzinach, przestrzegając wszystkich zaleceń władz odnośnie do bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym trudnym czasie nasza unia udowadnia, że jest sprawną i nowoczesną instytucją finansową, zdolną efektywnie funkcjonować w każdych warunkach, za co jestem szczególnie wdzięczny pracownikom PSFCU, którzy codziennie wykonują swoje obowiązki służąc Polonii" - powiedział dyrektor wykonawczy Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski.
Wojewoda wielkopolski zaapelował poprzez samorządy zawodowe do lekarzy, pielęgniarek i położnych o zgłaszanie się chętnych, którzy mogliby podjąć pracę w placówkach cierpiących na braki kadrowe - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Poinformował, że wojewoda rozmawiał w czwartek m.in. z prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Arturem de Rosier o sytuacji związanej z pomocą, zarówno w wymiarze materialnym, jak i kadrowym.
Unia Europejska upadnie jako projekt polityczny, jeśli nie będzie wspierała dotkniętych kryzysem krajów, takich jak Włochy i nie pomoże im wyjść ze skutków pandemii koronawirusa - ostrzegł w wywiadzie dla "Financial Times" prezydent Francji Emmanuel Macron.
Władze Pińska w obwodzie brzeskim zapowiedziały kontrole na wjeździe do miasta na czas prawosławnej Wielkanocy w ramach walki z epidemią koronawirusa. Zaapelowały też do mieszkańców o unikanie zgromadzeń.
Zapowiedziano również, że na wjeździe do miasta będą dyżurować brygady milicji drogowej i medycy, by sprawdzać stan zdrowia pasażerów i czy nie ma wśród nich osób, które miały kontakt z zakażonymi i powinny przebywać w samoizolacji.
Po zakończeniu okresu izolacji wydatki polskich konsumentów w handlu mogą spaść o niemal 25 proc. - poinformowała firma badawcza GfK.
Analitycy GFK przygotowali cztery możliwe scenariusze tego, co wydarzy się w polskim handlu detalicznym po rozmrożeniu gospodarki. Napisano, że w każdej z prognoz uwzględniono założenia dotyczące potencjalnej długości okresu izolacji oraz czasu, jaki zajmie sektorowi powrót do poziomu sprzedaży sprzed epidemii.
Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.
61 osób z Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu - 51 podopiecznych i 10 osób z personelu - jest zakażonych koronawirusem, poinformował tamtejszy Urząd Miejski, powołując się na przekazane po południu, na razie cząstkowe, dane sanepidu.
Jak poinformował magistrat, w środę pielęgniarki środowiskowe z DPS "Kombatant" pobrały wymazy od 122 podopiecznych i 19 pracowników, przebywających na kwarantannie w tej placówce.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski był pytany podczas konferencji prasowej do kiedy będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Odpowiedź szefa resortu wskazuje, że decyzja o zniesieniu obowiązku będzie uzależniona od stworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi.
Mimo pandemii i zaangażowania sojuszniczych wojsk w jej zwalczanie NATO i Stany Zjednoczone nie przerywają misji i operacji, podtrzymują zdolności do odstraszania i obrony - zapewnił naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Tod Wolters.
"Siły NATO zapewniają efektywne odstraszanie i obronę. Wciąż prowadzimy operacje, nasze wojska pozostają gotowe. Sojusznicy wspierają się nawzajem, zwłaszcza w tych trudnych czasach próby. Robimy to w ramach uzgodnień dwustronnych i w NATO" - powiedział w telefonicznym briefingu Wolters, który stoi także na czele dowództwa amerykańskich wojsk w Europie (USEUCOM).
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej plan łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przekazał, że prawdopodobnie co tydzień lub dwa tygodnie będą stawiane kolejne kroki w powrocie do normalności. Jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach?
Banki muszą nadal finansować gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie firmy, doświadczające przejściowych trudności w związku z pandemią koronawirusa - to główna konkluzja z wideokonferencji ministrów finansów państw UE.
W wspólnym oświadczeniu wydanym po wideokonferencji ministrowie podkreśli, że w tym celu niezbędne jest "pełne wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w ramach ostrożnościowych i dotyczących rachunkowości".
Ministrowie wezwali też wszystkie banki, do wykorzystania kapitału i zysków w celu rozszerzenia potrzeb kredytowych lub innych pilnych potrzeb finansowych, wynikających z trwającego kryzysu wobec swoich klientów.
Około 200 osób szturmowało w czwartek jeden z supermarketów w Mariupolu na wschodzie Ukrainy z powodu zapowiadanych znacznych obniżek cen. Klienci zebrali się w jednym miejscu, mimo że w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń z uwagi na Covid-19. Wobec kierownictwa sklepu wszczęto sprawę karną.
Media informują, że do sklepu jednocześnie próbowało wejść ok. 200 osób. Część z nich miała maseczki ochronne, nie zachowywano jednak odpowiednich odległości. Wśród zebranych było wiele osób starszych.
Jak pisze portal Ukraińska Prawda, niektórzy mieszkańcy mówili lokalnym mediom, że przyszli do sklepu, ponieważ już "im się nudziło w kwarantannie".
Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego mogą otrzymać pomoc psychologiczną w ramach całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jednoizbowy parlament Portugalii zatwierdził podczas czwartkowego posiedzenia decyzję rządu Antonia Costy o wydłużeniu stanu wyjątkowego w związku z epidemią koronawirusa. Potrwa on co najmniej do 2 maja.
Obowiązujący od 19 marca w Portugalii stan wyjątkowy był już wydłużany 2 kwietnia o piętnaście dni. Wcześniej na terenie tego kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, na podstawie którego zamknięto m.in. placówki oświatowe.
Do czwartkowego popołudnia na Covid-19 zmarło w Portugalii 629 osób, a koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 18,9 tys.
Indie w ramach "medycznej dyplomacji" wysyłają 85 mln tabletek hydroksychlorochiny, związku chemicznego o działaniu antymalarycznym, oraz 500 mln tabletek paracetamolu do 108 krajów jako pomoc w walce z pandemią koronawirusa - informuje "Hindustan Times".
Dziennik potwierdził w źródłach rządowych, że zostały już przygotowane wysyłki do 60 krajów. Transport odbywa się samolotami lotnictwa indyjskiego, czarterami, a także jako bagaż dyplomatyczny.
Po naciskach prezydenta USA Donalda Trumpa władze Indii 7 kwietnia złagodziły restrykcje na eksport niektórych leków, przydatnych do leczenia Covid-19. Premier Narendra Modi po telefonach z Białego Domu i konferencji prasowej w Waszyngtonie, na której Trump mówił o wyciągnięciu konsekwencji wobec Indii, zdecydował się na wysłanie hydroksychlorochiny do Stanów Zjednoczonych.
Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji; wakacji nie będziemy spędzali tak, jak je spędzaliśmy kiedyś - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Z powodu wymuszonego koronawirusem zamknięcia granic brytyjscy farmerzy - uzależnieni od pracowników sezonowych z Europy Wschodniej - stanęli w obliczu braku rąk do pracy. Aby temu zaradzić do Wielkiej Brytanii przyleciała w czwartek pierwsza grupa pracowników z Rumunii.
Brytyjscy farmerzy ostrzegli niedawno, że z powodu zamknięcia granic, tegoroczne zbiory mogą zgnić, gdyż nie ma komu ich zbierać. Wprawdzie ministerstwo środowiska, żywności i spraw wiejskich (DEFRA) uruchomiło kampanię zachęcającą mieszkańców kraju - zwłaszcza tych, którzy z powodu kryzysu są na przymusowych urlopach lub stracili pracę - do pomocy w zbiorach, ale pomimo pewnego odzewu nie zaspokaja to potrzeb.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii na Covid-19 zmarło 30 osób. Liczba wszystkich zgonów wskutek infekcji koronawirusem wzrosła do 629 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
Resort zdrowia przypomniał w komunikacie, że w porównaniu z wcześniejszymi dobami podczas ostatnich 24 godzin utrzymała się niższa dynamika zgonów na Covid-19. Od wtorku w dobowych bilansach liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła 32.
Z danych portugalskich służb sanitarnych wynika, że w ciągu ostatniej doby zwiększyła się dynamika nowych przypadków infekcji koronawirusem. O ile między wtorkiem a środą było ich 643, to kolejna doba przyniosła ponad 750 nowych przypadków zakażenia.
Podopieczna Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ełku (warmińsko-mazurskie) jest zakażona koronawirusem. Służby sanitarne zleciły żołnierzom WOT pobranie wymazów od blisko 100 osób przebywających i pracujących w placówce - poinformował PAP warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.
Zakażenie koronawirusem wykryto u 87-letniej kobiety, która niedawno przeszła udar. Nie wiadomo, gdzie kobieta została zakażona, trwa w tej sprawie postępowanie sanitarne. Chora została przewieziona do szpitala jednoimiennego w Ostródzie.
W ramach walki z koronawirusem władze Hongkongu zakazały działalności barów. Właściciel jednego z lokali zamknął główne wejście, ale wpuszczał klientów tylnymi drzwiami, za co wymierzono mu karę tygodnia aresztu - podała publiczna stacja RTHK.
Jest to pierwsza osoba ukarana w Hongkongu za łamanie wprowadzonych na początku kwietnia przepisów zakazujących pracy barów i pubów - podkreśla RTHK.
Policjanci odwiedzili bar Thai Master w dzielnicy Tsim Sha Tsui 8 kwietnia i odkryli, że choć główne wejście było zamknięte, tylnymi drzwiami do lokalu wpuszczono 64 osoby. Właściciel został zatrzymany i przyznał się do złamania przepisów.
"Od miesięcy mówię, że był u nas jest exodus służby zdrowia. Zakaźnicy zestarzeli się, anestezjologów nie ma, pielęgniarek nie ma. Co z tego, że będziemy mieli sprzęt, skoro nie będzie miał go kto obsłużyć? To trzeba zgrać. Już są z tym problemy (...). Z tego co wiem, to jest sprawa ogólnopolska" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Krzysztof Simon o przygotowaniu Polski na szczyt epidemii.
Oddział pediatryczny w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku wznowił po ośmiu dniach przyjmowanie małoletnich pacjentów. Wszyscy pracownicy szpitala, którzy mieli kontakt z zakażoną pielęgniarką, otrzymali negatywny wynik testów.
"Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku wraca do normalnej pracy. Po okresie kwarantanny personelu, rozpoczął przyjmowanie dzieci z Pomorza z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusa według normalnych zasad. W wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono wśród personelu zakażenia SARS-CoV2" - przekazała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł w tym kraju do 22170.
W Turcji potwierdzono 125 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarły 1643 osoby.
Potwierdzono też 4801 nowych przypadków zakażenia; łącznie zainfekowane w Turcji są 74193 osoby.
Szef resortu przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w kraju 40427 testów na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 7089 osób.
753 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 17920.
Resort podał, że bilans obejmuje dane ze szpitali, gdzie w ostatnich 24 godzinach zmarło 417 osób (w sumie jest 11060 zgonów), oraz z domów opieki społecznej, gdzie stwierdzono 336 przypadków śmiertelnych (6860).
606 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym stanie to 12192.
Czwartkowe dane oznaczają znaczny spadek dobowej liczby zgonów, bowiem raport z poprzedniego dnia mówił o 752 przypadkach śmiertelnych. Jednocześnie najnowszy bilans oznacza najniższy od 10 dni dobowy wzrost liczby zgonów; 6 kwietnia w stanie Nowy Jork zmarło 599 osób, w kolejnych dniach liczba zmarłych przekraczała 700.
Cuomo zaznaczył, że mimo optymistycznych danych do 15 maja będą obowiązywać wszystkie obostrzenia w stanie Nowy Jork, który obecnie jest epicentrum pandemii w USA.
Kryzysy migracyjny i sanitarny związny z Covid-19 mogą przyczynić się do powrotu granic w UE, niszcząc tabu otwartości między krajami strefy Schengen - piszą dzienniki "Le Figaro" i "Le Monde".
Otwarte granice były swego rodzaju tabu w Unii Europejskiej. Jednak ostatnia nić, która podtrzymywała ideologię idealnej Europy została przecięta przez koronawirusa - pisze publicystka Isabelle Lasserre w czwartkowym wydaniu dziennika "Le Figaro". Podkreśla, że "świat bez granic, który powstał w czasie panowania neoliberalnej globalizacji, wielkie marzenie o Europie bez granic, której bronił Jacques Delors, wydaje się dziś przeszłością".
W Szwecji jedna trzecia zgonów na Covid-19, których bilans wynosi 1333, to pensjonariusze domów opieki. W Sztokholmie przebywające w nich starsze osoby to połowa ofiar śmiertelnych koronawirusa - podał w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.
"Rozprzestrzenianie się koronawirusa w domach opieki dla osób starszych to poważny problem. Oczywiście istnieje wiele różnych przyczyn, ale chcemy dowiedzieć się, co głównie wpływa w takim środowisku na zakażenia oraz w jaki sposób można szybko im przeciwdziałać" - oświadczył na konferencji prasowej główny epidemiolog Anders Tegnell.
Rząd Szwajcarii zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 27 kwietnia mają być otwierane zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, od 11 maja sklepy i szkoły. W Szwajcarii na Covid-19 zmarło już ponad 1000 osób.
Od 11 maja ponownie zaczną działać szkoły podstawowe i sklepy, a od 8 czerwca wznowią działalność uniwersytety i szkoły zawodowe, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.
Władze powiatu wodzisławskiego wyraziły oburzenie, że tamtejszy szpital nie znalazł się wśród placówek, które decyzją zarządu woj. śląskiego sprzed kilku dni otrzymają pieniądze na walkę w koronawirusem z puli 123 mln zł.
Zarząd woj. śląskiego poinformował we wtorek, że zatwierdził podział 123 mln zł między 27 placówek ochrony zdrowia pod kątem walki z koronawirusem. Pieniądze te pochodzą przede wszystkim z przesunięć środków inwestycyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Śląskiego na lata 2014-20. Fundusze te mają zostać przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, modernizację infrastruktury szpitalnej, środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne i urządzenia do dezynfekcji, a także materiały do diagnostyki.
Pracownicy ukraińskiej poczty, którzy pójdą w okresie świąt wielkanocnych do cerkwi, będą wysłani na przymusowy urlop, by upewnić się, że są zdrowi - ogłosił prezes Ukrposzty Ihor Smilianskyj. W Kościele prawosławnym i grekokatolickim Wielkanoc obchodzona będzie w najbliższą niedzielę.
Zapowiedział, że w przypadku potwierdzenia obecności pracownika na masowych zgromadzeniach religijnych w tym okresie, zwróci się do jego bezpośredniego naczelnika o to, żeby wysłał daną osobę na dwutygodniowy urlop - płatny, jeśli jest to możliwe, bezpłatny, jeśli nie ma takiej możliwości.
Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 125 zakażonych nim lekarzy, 31 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 9 farmaceutów - to najnowszy bilans podany w czwartek przez federacje tych grup zawodowych.
Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała o śmierci pięciu następnych lekarzy w ciągu jednej doby. Są wśród nich między innymi neurolog, ginekolog, dyrektor przychodni w domu opieki.
"Policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust "- zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.
"Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu - stopniowego zdejmowania obostrzeń" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił najważniejsze założenia stopniowego odmrożenia gospodarki. Zniesienie obostrzeń będzie obowiązywać od poniedziałku.
"Swoje rekonemdacje przedstawię panu premierowi w najbliższych dniach" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o to, jak planowane na 10 maja wybory prezydenckie mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Jak podkreślił minister zdrowia: Zdejmowanie obostrzeń nie oznacza powrotu do normalności. Całkowite zdjęcie ograniczeń będzie możliwe po wygaśnięciu epidemii, prawdopodobnie po dopuszczeniu do użytku szczepionki.
Obostrzenia prawdopodobnie nie zostaną całkowicie zniesione do wakacji.
Podczas konferencji szef resortu zdrowia podkreślił, że plan zdejmowania obostrzeń nie ma konkretnych dat - ich wprowadzenie będzie uzależnione od postępowania epidemii. "Kolejne etapy mogą być wcielane w odstępie tygodnia, ale też w odstępie trzech tygodni" - dodał Szumowski.
"Poluzowanie pewnych zakazów nie jest zachętą do tego, żeby bez ograniczeń przebywać w tych miejscach. Cały czas musimy się maksymalnie izolować" - dodał Szumowski.
"Plan zdejmowania ograniczeń nie oznacza, że epidemia się kończy. Musimy nauczyć się żyć z epidemią" - podkreślił podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił również, jak ważne jest stosowanie się do zasad: zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, izolacja, dezynfekcja i ochrona osób najsłabszych. Szumowski podkreślił również, że, tam gdzie to możliwe, konieczne jest utrzymanie pracy zdalnej.
Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że plan zdejmowania obostrzeń może ulec zmianie. Jeżeli liczba zakażeń w Polsce zacznie spadać - planowana liberalizacja będzie mogła być szybciej wcielana w życie. Jeżeli nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń - konieczne będzie utrzymanie obostrzeń.
Od 20 kwietnia zdjęty zostanie zakaz wejścia do lasów i parków, liberalizacji zostaną też poddane zasady robienia zakupów - będą one uzależnione od powierzchni sklepów. O takich rozwiązaniach poinformował podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Zasada "jedna osoba na 15 metrów" będzie obowiązywała w sklepach i kościołach.
"Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja - na tych zasadach musi opierać się nowa rzeczywistość w czasie pandemii koronawirusa" - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Rodzina Amerykanki zamordowanej podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii, przekazała władzom tego kraju ponad 1100 masek ochronnych potrzebnych do walki z epidemią koronawirusa.
Denise Pikka Thiem została zamordowana w 2015 roku. Jak poinformowała telewizja LaSexta, jej rodzina chciała poprzez podarowanie masek wyrazić podziękowanie i uznanie dla pracy hiszpańskiego wymiaru ścigania.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł w tym kraju do 22 170.
O 1189 zwiększyła się od środy we Włoszech liczba chorych na Covid-19. Obecnie jest ich w całym kraju ponad 106 tysięcy.
Od początku epidemii potwierdzono prawie 169 tysięcy przypadków koronawirusa.
"Na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale czuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli" - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując projekt "Polskie Szwalnie", w ramach którego producenci odzieży będą szyć maseczki ochronne.
W drodze do Polski są cztery samoloty z ładunkiem 90 tys. kombinezonów ochronnych do zwalczania epidemii koronawirusa - poinformował ambasador Polski w Turcji Jakub Kumoch.
O przedsięwzięciu, które było możliwe dzięki współpracy kancelarii prezydentów Polski i Turcji, Kumoch poinformował na Twitterze.