Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke. Dokument ma pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii.
Przedstawiciele państw członkowskich (...) uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne dotyczące wdrażania systemu (paszportów szczepień). Jest to kluczowy krok w tworzeniu niezbędnej infrastruktury na szczeblu UE - powiedział rzecznik.
Jednocześnie zachęca się państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym. Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku - oznajmił Bahrke.
Uzgodniona specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.
Wytyczne te, przyjęte jednogłośnie przez ekspertów krajowych, pokazują zaangażowanie i gotowość państw członkowskich oraz dostarczą im specyfikacji niezbędnych do szybkiego wdrożenia. Ze strony Komisji będziemy gotowi do 1 czerwca. Jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz jak najszybszego wprowadzenia niezbędnej infrastruktury technicznej - skomentował Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.
Jak informuje KE, Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po Covid-19.
Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu.
KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu certyfikatów.
Propozycja KE będzie musiała zostać przyjęta przez Radę i europarlament. KE liczy na szybką ścieżkę legislacyjną.