W jaki sposób poznajemy świat? Dzięki zdobywanej wiedzy - faktom i teoriom, które je porządkują? A może za sprawą indywidualnych mechanizmów percepcji - intuicji, która steruje krętymi ścieżkami naszego poznania? Jedno jest pewne - każdy z nas inaczej odbiera i przetwarza informacje, które wysyła nam otaczający nas świat. To z kolei prowadzi nas do fundamentalnego pytania zachodniej filozofii - czy istnieje rzeczywistość obiektywna, niezależna od naszych zmysłów? A może każdy z nas żyje w innym, nie dającym się opisać w żadnym języku wszechświecie?
O tym problemie od lat opowiada Daniel Tammet, wysokofunkcjonujący autysta i sawant, który po ataku epilepsji w dzieciństwie stał się również synestetą. W jego świecie liczby mają kształty, a słowa kolory i fakturę. Potrafi rozwiązywać w pamięci zaawansowane działania matematyczne, a także zapamiętywać olbrzymie ilości tekstu. Włada także biegle 11 językami, w tym jednym wymyślonym od podstaw przez siebie. Jednak, jak sam wielokrotnie podkreślał, nie chodzi tu o imponujące sztuczki, ale o pokazanie, że nasza percepcja nie jest czymś oczywistym i uniwersalnym, a możliwości ludzkiego umysłu sięgają znacznie dalej, niż odruchowo zakładamy.
Daniel Tammet (ur. 1979) jest autorem takich książek jak "Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka", "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera" czy "Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie". Jest bohaterem filmu dokumentalnego "Brainman" (2005). Jego niecodzienne zdolności badali naukowcy na całym świecie, między innymi z Cambridge Autism Research Centre.