Parlament Krymu jednomyślnie opowiedział się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej - podaje agencja Ria Novosti. Chwilę wcześniej zapadła decyzja, że przyspieszone zostanie referendum, w którym jedno z pytań będzie odnosić się do wejścia Autonomii w skład FR. Tymczasem prezydent USA nałożył sankcje na odpowiedzialnych za podważanie demokracji na Ukrainie. Wydarzenia wokół ukraińskiego kryzysu śledzimy w relacji minuta po minucie!
Trwa relacja na żywo. By odświeżyć, wciśnij F5.
15:10 Okręt USS Truxtun - amerykański niszczyciel rakietowy - zmierza w kierunku Morza Czarnego. Źródła wojskowe w USA twierdzą, że jego misja jest rutynowa i zaplanowano ją zanim wybuchł konflikt ukraiński.
15:05 UE nie uzna wyników referendum na Krymie - stwierdza w rozmowie z RMF FM Jan Tombiński, szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Ukrainie. Dzisiaj Ukraina potrzebuje pomocy, dlatego żeby obronić swoją terytorialną integralność - dodaje. CAŁĄ ROZMOWĘ PRZECZYTACIE TUTAJ
14:47 Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, aby kontynuować rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Dyplomaci spotkali się przy okazji odbywającej się w Rzymie konferencji przyjaciół Libii.
14:44 Rosyjscy żołnierze na Krymie nie tylko udają miejscowe siły samoobrony ale też i protestujących, wzywających do przyłączenia półwyspu do Rosji. Ukraińskie media informują o oficerze służby bezpieczeństwa Rosji, który koordynuje protesty.
14:33 Władze Krymu są nielegalne i podejmują decyzje trzymane na muszce karabinów - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.
14:20 Biały Dom poinformował także, że nakłada ograniczenia wizowe na Rosjan i mieszkańców Krymu, którzy - jak napisano - "zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". USA są gotowe rozważyć dodatkowe kroki w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie.
14:08 Wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew poinformował, że Krym może przyjąć rosyjskiego rubla jako swoją walutę, a ukraińska własność państwowa na półwyspie będzie znacjonalizowana.
14:00 40-osobowa misja wojskowych obserwatorów OBWE, która znajduje się już przy wjeździe na Krym, na razie nie może dostać się na półwysep - poinformował w czwartek agencję Interfax-Ukraina przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy. "Znajdują się przy wjeździe na Krym. Zatrzymali ich umundurowani ludzie i obecnie trwają rozmowy" - oświadczył rzecznik resortu Jewhen Perebyjnis.
13:53 Sankcje USA za podważanie ukraińskiej demokracji: Nałożone przez Baracka Obamę zakazy wizowe dotyczą zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich wysokich rangą urzędników i innych osób.
13:46 Wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew poinformował, że Krym może przyjąć rosyjskiego rubla jako swoją walutę, a ukraińska własność państwowa na półwyspie będzie znacjonalizowana.
Jesteśmy gotowi, żeby wejść do strefy rubla - oznajmił Temirgalijew. Dodał, że wszystkie przedsiębiorstwa znajdujące się na terytorium Krymu, będące własnością państwa ukraińskiego, zostaną znacjonalizowane i "przejdą na własność autonomii krymskiej".
13:45 O przyszłości Krymu może przesądzić tylko ogólnoukraińskie referendum - oświadczył szef stałego przedstawicielstwa UE w Kijowie Jan Tombiński.
13:41 Biały Dom: Barack Obama nałożył sankcje na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie demokracji na Ukrainie.
13:31 Departament Stanu USA zamieścił na swojej stronie internetowej dziesięć wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, które miały usprawiedliwiać rosyjską agresję na Ukrainie. Amerykanie zestawili je jednak z faktami, które przeczą słowom rosyjskiego prezydenta. Przeczytajcie!
13:26 Sytuacja na Krymie jest napięta, ale nie stwierdzono przypadków ograniczania tam praw mniejszości - podkreślili na konferencji prasowej obserwatorzy OBWE po wizycie w Autonomicznej Republice Krymu. Jeden z nich Tim Guldimann zaznaczył, że na półwyspie wciąż rośnie liczebność "samoobrony Krymu".
12:49 Rosyjscy żołnierze blokują obecnie 10 obiektów ukraińskiej straży granicznej na Krymie - poinformowała służba prasowa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
W oświadczeniu straży podano m.in., że w kerczeńskim i sewastopolskim oddziałach morskiej służby granicznej stale znajduje się 50 uzbrojonych osób z wyspecjalizowanym sprzętem. Promowe przejście graniczne Kercz nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającą Krym od Rosji, blokuje zaś około 100 uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. W nocy zaatakowany został ponadto oddział straży granicznej w Eupatorii.
Straż graniczna podkreśla, że rosyjskie okręty wojenne nadal blokują Cieśninę Kerczeńską i Zatokę Sewastopolską.
12:20 W Brukseli rozpoczęło się spotkanie przywódców krajów UE poświęcone sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowych na Krymie. Przywódcy mają zastanowić się nad odpowiedzią na działania Rosji, w tym nad ewentualnymi sankcjami.
12:17 Zachód wciąż popełnia ten sam błąd z 1938 roku, kiedy brytyjski premier Neville Chamberlain wyprzedał Czechosłowację jako ‘daleki kraj’ i utorował drogę Hitlerowi, który zajął Sudety pod pretekstem konieczności obrony mniejszości niemieckiej - powiedział były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili dziennikowi "Corriere della Sera". Podkreślił, że Ukrainie potrzebna jest przede wszystkim pomoc militarna, a także, że konieczna jest akcja w celu zamrożenia kont bankowych i "utrudnienia życia" Władimirowi Putinowi i jego otoczeniu.
12:01 Nad ranem weszły w życie unijne sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Znamy już pełną listę osób, objętych sankcjami - zobaczcie!
11:47 Rosja próbuje zmienić wytyczone po drugiej wojnie światowej granice w Europie - powiedziała przed szczytem UE w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Podkreśliła przy tym, że działania Moskwy zagrażają nie tylko Ukrainie. Ćwiczenia (wojskowe) z ubiegłego tygodnia z taktyczną bronią na Morzu Bałtyckim przeciwko Polsce i Litwie także pokazują, że Rosja stara się zastraszyć całą Europę i staje się nieprzewidywalna - powiedziała.
11:44 Do 100 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników poprzednich władz Ukrainy z milicją - poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
Według najświeższych danych - z poranka, po pomoc medyczną do lekarzy zwróciło się od ostatniego dnia listopada w sumie 1075 poszkodowanych, spośród których 698 hospitalizowano. W placówkach w Kijowie nadal znajduje się 216 rannych.
Minister zdrowia Ukrainy Ołeh Musij mówił wczoraj, że ostateczną liczbę ofiar będzie można poznać w ciągu miesiąca, gdy wyjaśni się stan ciężko rannych. Wczoraj takich osób było 15.
11:28 Parlament w Symferopolu zwrócił się do prezydenta i parlamentu Federacji Rosyjskiej z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład FR jako jej podmiotu - podaje agencja Interfax-Ukraina. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]
11:23 Na referendum ws. rozszerzenia autonomii Krymu postawione zostaną dwa pytania: o ewentualne wejście Krymu w skład Federacji Rosyjskiej i przywrócenie konstytucji Krymu z 1992 roku - poinformowały władze krymskiej autonomii.
11:13 Ria: Parlament Krymu jednomyślnie opowiedział się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej.
11:01 Na poligonie Kapustin Jar na południu Rosji rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego - informuje agencja Interfax. Według niej, są to największe takie ćwiczenia w historii Okręgu. Uczestniczy w nich około 3,5 tysiąca wojskowych zajmujących się obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Na poligon ściągnięto ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.
Ćwiczenia potrwają miesiąc i zakończą się strzelaniem do różnych celów powietrznych z systemów S-300, Buk M1, Osa, Streła-10, Tunguska i Igła.
10:56 Referendum w sprawie rozszerzenia autonomii Krymu odbędzie się 16 marca - poinformował wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.
To kolejna zmiana daty planowanego referendum. Początkowo deputowani krymskiego parlamentu zdecydowali, że plebiscyt odbędzie się 25 maja, później przesunęli go na 30 marca.
10:53 Rosja upraszcza procedury przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Rosji lub byłego Związku Radzieckiego, dla których rosyjski jest językiem ojczystym.
Podejmiemy kolejny krok w tym kierunku, omówimy projekt prawa federalnego, aby ułatwić uzyskiwanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej cudzoziemcom lub bezpaństwowcom, których językiem ojczystym jest rosyjski - ogłosił na posiedzeniu rządu rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez agencję Interfax. Dodał, że o uznaniu poszczególnych osób za rosyjskojęzyczne "będzie decydować specjalna komisja na podstawie rozmowy". Osoby, które pomyślnie przejdą taką rozmowę, dostaną specjalną wizę upoważniającą do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej z możliwością otrzymania prawa pobytu, z pominięciem etapu uzyskania czasowego prawa pobytu. Miedwiediew wskazał, że dla tej kategorii osób czas decyzji o przyznaniu obywatelstwa będzie wynosił trzy miesiące. Cała procedura będzie jednak dostępna tylko w przypadku zrzeczenia się obywatelstwa innego kraju.
Procedurą mają być objęci mieszkańcy Rosji, w tym z terytorium przedrewolucyjnej Rosji i Związku Radzieckiego, oraz ich krewni, a także wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy - jak podał Miedwiediew - "ukończyli rosyjskie lub radzieckie uczelnie i którzy pracowali w naszym kraju co najmniej trzy lata".
Na Ukrainie, szczególnie na Krymie i na wschodzie kraju, mieszka dużo etnicznych Rosjan, a także osób, dla których rosyjski jest pierwszym językiem.
10:31 Prorosyjskie władze Krymu ogłosiły, że wzmocnią oddziały samoobrony w dwóch punktach kontrolnych - perekopskim i czonharskim - na granicy z ukraińskimi obwodami. Ma to zapobiec przedostawaniu się na półwysep "ewentualnych prowokatorów".
Według przedstawiciela władz Autonomicznej Republiki Krymu, z którym rozmawiała agencja ITAR-TASS, obecnie na obu przejściach są oddziały lokalnej samoobrony i sił specjalnych milicji Berkut w liczbie około tysiąca ludzi. Siłami ochotników i specnazowców została zorganizowana kontrola transportu samochodowego i kolejowego - oświadczył rozmówca ITAR-TASS.
10:21 W Sewastopolu prorosyjscy aktywiści odcinają prąd w domach ukraińskich żołnierzy, a jednostki rosyjskie rozmieszczone wokół baz wznoszą umocnienia. Jak donosi specjalny wysłannik RMF FM na Krym Przemysław Marzec, w mieście mówi się już nie tylko o oderwaniu półwyspu, ale o podziale Ukrainy, o tym, że Wschód i Zachód nie będą już mogły znajdować się w jednym państwie.
Wschodnie regiony przyłączą się do Rosji. Nie chciałbym tego, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podział na dwie republiki ukraińskie - mówi naszemu korespondentowi mieszkaniec Sewastopola.
09:51 Żołnierze Berkutu niosący złotą wannę z Wiktorem Janukowyczem albo obalony ukraiński prezydent strzelający zza... złotego sedesu. Dwa tygodnie po czarnym czwartku na Majdanie, kiedy w starciach przeciwników władz z milicją zginęło 77 osób, w centrum Kijowa pojawia się coraz więcej karykatur i obrazków wyśmiewających poprzednie władze. Humor jest czymś, co pozwala nam się odrobinę odprężyć i ratuje nas psychologicznie - wyjaśnia mieszkanka Kijowa Marina w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem RMF FM Krzysztofem Berendą.
Zobaczcie, jak Majdan kpi z poprzednich władz:
09:47 Przedstawiciele niemieckiego rządu zrezygnowali z udziału w paraolimpiadzie w Soczi - poinformowała pełnomocniczka rządu do spraw osób niepełnosprawnych Verena Bentele.
To bardzo wyraźny sygnał polityczny pod adresem Rosji - powiedziała Bentele telewizji ZDF, ale równocześnie przyznała: To oczywiste, że sportowcy będą się czuli zawiedzeni, ponieważ wsparcie ze strony władz kraju jest dla nich ważne.
Decyzję o nieobecności polityków w Soczi poparł prezes Związku Sportowców Niepełnosprawnych Julius Beucher.
09:43 Rosjanie zatopili dwa swoje okręty wojskowe, by uniemożliwić wyjście w morze jednostkom ukraińskim. Jak informuje rzecznik prasowy krymskiego oddziału Ministerstwa Obrony Władysław Sieliezniow, chodzi o wysłużony niszczyciel okrętów podwodnych "Oczakow" i kuter "Górnik". Według ukraińskich mediów, w nocy rosyjscy wojskowi mieli je wysadzić w powietrze.
09:39 Kiedy pół roku temu jadłem w towarzystwie Putina kolację, był zupełnie inny. Otwarty. Natomiast jego konferencja sprzed dwóch dni... masa nonsensów, wahania nastroju, słabo kontrolowana wściekłość. To nie rysuje dobrego obrazu - mówi Włodzimierz Cimoszewicz w Kontrwywiadzie RMF FM. Putin nie jest w stanie okłamać świata, ale może go skutecznie zastraszyć. Rosja to dziś schyłkowe mocarstwo, co oznacza okres zwiększonego ryzyka we wzajemnych kontaktach - uważa. Jako kraje zagrożone w pierwszej kolejności wymienia Łotwę i Estonię. [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ]
09:18 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że działania, które w sprawie Ukrainy na forum OBWE, Rady Rosja-NATO i innych organizacji międzynarodowych próbuje podejmować Zachód nie pomagają w budowie atmosfery dialogu i konstruktywnej współpracy.
Słowa te padły po wczorajszym spotkaniu Ławrowa z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Dzisiaj jego komentarz ukazał się na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej.
Kerry przyznał, że atmosferę taką tworzyć trzeba oraz że w warunkach gróźb i ultimatum trudno jest zajmować się uczciwymi porozumieniami, które potem pomogą narodowi ukraińskiemu ustabilizować sytuację - oznajmił Ławrow. Zgodziliśmy się co do tego, że trzeba pomóc wszystkim Ukraińcom wypełnić uzgodnienia poczynione 21 lutego - dodał.
Porozumienie to zostało podpisane przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i przedstawicieli ówczesnej opozycji pod auspicjami szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. Przewidywało m.in. powołanie rządu jedności narodowej, przeprowadzenie reformy konstytucyjnej, zarządzenie przedterminowych wyborów i odebranie obywatelom nielegalnie posiadanej broni. Moskwa twierdzi, że Janukowycz wypełnił wszystkie swoje zobowiązania, a jego przeciwnicy - żadnego. Deklaruje również, że jest gotowa kontynuować dialog na temat Ukrainy z partnerami zachodnimi, ale tylko jeśli wrócą oni do porozumienia z 21 lutego, a w negocjacjach będą uczestniczyć wszystkie siły polityczne Ukrainy.
09:11 Ukraińska milicja wyprowadziła około 70 separatystów z siedziby administracji obwodowej w Doniecku, którą zajęli dzień wcześniej. Według wstępnych informacji, lider separatystów Paweł Gubariow został zatrzymany - podał portal "Nowosti Donbasa".
09:00 Rosyjski żołnierz został zatrzymany na Krymie - informuje "Ukraińska Prawda". Zdjęcie jego książeczki wojskowej jest dla Ukraińców najlepszym dowodem na to, że obecni na półwyspie żołnierze to nie "samoobrona Krymu", a wojsko rosyjskie.
TUTAJ znajdziecie zdjęcia żołnierza i jego książeczki wojskowej!
08:41 Ambasadorowie Litwy i Łotwy nie zostali wpuszczeni na teren sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez blokujących go przedstawicieli "obrony narodowej" - poinformowała agencja Unian. Petras Vaitiekunas i Argita Daudze wraz z towarzyszącymi im dziennikarzami zamierzali wieczorem przejechać przez punkt kontrolny sztabu, gdzie chcieli przeprowadzić rozmowy z dowódcą ukraińskiej floty wojennej kontradmirałem Serhijem Hajdukiem i zorientować się w sytuacji.
Sztab jest jednak od 2 marca blokowany przez przedstawicieli "samoobrony narodowej" i żołnierzy bez znaków dystynkcji. Uniemożliwiają oni ukraińskim żołnierzom i pracownikom cywilnym sił zbrojnych zajęcie miejsc pracy i nikogo do nich nie dopuszczają. Wczoraj specjalny wysłannik RMF FM na Krym Przemysław Marzec donosił, że przed siedzibą sztabu dochodzi do przepychanek. Ludzie, tam siedzi mój wuj i nie ma nic do jedzenia. Chcę mu jedynie przekazać parę konserw rybnych i chleb - mówił mężczyzna, któremu "samoobrona" nie chciała pozwolić na przekazanie żywności dla zablokowanych żołnierzy.
08:37 MSZ Rosji poinformowało, że 4 kwietnia w Moskwie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. Przekazało również, że wcześniej może dość do osobnego spotkania dyplomatów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
08:13 Ponad 50 jednostek sprzętu bojowego i około 500 rosyjskich żołnierzy przybyło do Sewastopola na okrętach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - poinformowała sewastopolska gazeta internetowa "Grażdanskaja Oborona".
Żołnierze wojsk powietrznodesantowych, którzy przypłynęli m.in. na pokładzie wielkiego okrętu desantowego "Azow", rozlokowali się na terenie bazy rosyjskiej piechoty morskiej.
Jak podaje "Grażdanskaja Oborona", żołnierze ci - sądząc po wyglądzie - należą do mniejszości narodowych zamieszkujących Federację Rosyjską. Według eksperta wojskowego, na którego powołuje się dziennik, fakt ten utrudni Rosji dalsze twierdzenie, że na Krymie nie ma rosyjskich żołnierzy, a tylko przedstawiciele "samoobrony Krymu".
07:58 Sewastopol nie będzie uczestniczyć w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyznaczonych na 25 maja - oświadczył Aleksiej Czałyj, który
kieruje prorosyjskimi władzami miasta.
Sewastopol odmawia udziału w wyborach narzuconych przez nielegalne władze - oświadczył polityk na spotkaniu z weteranami. Zapewnił przy tym, że władze Sewastopola ściśle przestrzegają prawa i starają się utrzymać wszystkie więzi ekonomiczne z Kijowem. Miasto jak dotąd płaci podatki i oczekuje takiego samego podejścia od stolicy. Jeśli jednak napływ środków z budżetu państwa ustanie, zostaną wykorzystane środki z "funduszu stabilizacyjnego", zasilanego z darowizn rodaków nie tylko z Rosji, ale i całego świata - oznajmił.
07:39 Na wniosek prokuratora generalnego Ukrainy Kanada zamroziła aktywa członków administracji obalonego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował kanadyjski premier Stephen Harper. Nie sprecyzował, o jakie aktywa chodzi i których osób dotyczą decyzje kanadyjskiego rządu.
07:01 Siergiej Ławrow odwrócił się plecami do Johna Kerry'ego i... odszedł. Taka była, według doniesień francuskiej prasy, reakcja szefa rosyjskiej dyplomacji, kiedy sekretarz stanu USA próbował przekonać go do pomysłu bezpośrednich rozmów rosyjsko-ukraińskich. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]
06:47 Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgadzają się, że militarna obecność Rosji na należącym do Ukrainy Krymie jest nie do przyjęcia - poinformował Biały Dom po rozmowie telefonicznej obu przywódców.
Prezydent USA i brytyjski premier "wyrazili głębokie zaniepokojenie w obliczu oczywistego naruszenia przez Rosję suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". W ich ocenie Rosja już płaci cenę za militarną interwencję na terytorium innego państwa, czego przykładem jest np. spadek zaufania wśród inwestorów.
Służby prasowe na Downing Street podały z kolei, że obaj przywódcy zgadzają się, że "społeczność międzynarodowa musi kontynuować współpracę, aby zmniejszyć napięcia i powstrzymać Rosję przed pójściem za daleko".
06:39 Nad ranem weszły w życie sankcje polegające na zamrożeniu w bankach w Unii Europejskiej aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Będą obowiązywać przez rok, mają służyć także odzyskaniu zdefraudowanych ukraińskich środków państwowych.
Oprócz byłego prezydenta sankcje objęły m.in.: byłego ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę, byłego prokuratora generalnego Wiktora Pszonkę, byłą minister sprawiedliwości Ołenę Łukasz, byłego premiera Mykołę Azarowa i dwóch synów Janukowycza.
Wbrew początkowym planom UE nie zdecydowała się na nałożenie sankcji wizowych.
Wcześniej o zamrożeniu aktywów 18 Ukraińców informowały Austria, Liechtenstein, Szwajcaria i Wielka Brytania.
6:30 Przywódcy państw UE będą rozmawiać na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli o ewentualnym wprowadzeniu sankcji wobec Rosji, a także o pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy. Z kolei na Ukrainie pracę ma kontynuować misja obserwatorów wojskowych OBWE. Nie wiadomo jednak, czy zostali oni wpuszczeni na Krym.
W ramach misji 18 krajów wysłało na Ukrainę łącznie 35 obserwatorów, z Polski pojechało dwóch oficerów. Celem misji jest monitorowanie aktywności militarnej Rosji.
W Brukseli będzie dziś ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, który spotka się z europejskimi przywódcami, a później z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem. W Dublinie natomiast na kongresie Europejskiej Partii Ludowej ma się pojawić była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Delegaci EPL będą jutro wybierać na zjeździe swego głównego kandydata w eurowyborach, a zarazem pretendenta do funkcji szefa Komisji Europejskiej, ale jednym z głównych tematów spotkania będzie sytuacja na Ukrainie.
Wczoraj mimo wysiłków szefów dyplomacji kilku państw Zachodu nie udało się doprowadzić do spotkania w Paryżu ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy.