To będą trudne dwa tygodnie dla Europejczyków. Antycyklon Cerber uderzy w Europę i wywoła falę gigantycznych upałów. Temperatura na Półwyspie Apenińskim może osiągnąć nawet 48 stopni, w Hiszpanii ma być tylko nieco chłodniej. Żar będzie też się lał z nieba w Polsce.

Do tej pory najwyższą temperaturę w Europie odnotowano w sierpniu 2021 roku. W miejscowości Floridia na Sycylii odnotowano 48,8 stopni. Możliwe, że rekord wkrótce zostanie pobity. Synoptycy już teraz zapowiadają, że w najbliższych dniach temperatura we Włoszech może wynieść nawet 48 stopni.

Ponad 40 "kresek" na przeważającym obszarze Półwyspu Apenińskiego będzie widocznych już w środę. Meteorolodzy alarmują, że najcieplej 47-48 stopni będzie na Sycylii i Sardynii. "Wiemy, że będzie powyżej 40, a nawet 45 stopni" - podkreślił prof. Luca Mercalli, szef Włoskiego Towarzystwa Meteorologicznego. Możemy się zbliżyć do rekordu. Temperatura będzie bardzo wysoka" - zaznaczył.

To pierwsza tak wielka fala upałów w tym roku we Włoszech po obfitującej w burze i powodzie wiośnie.

Niepozwalające normalnie funkcjonować upały to efekt uderzenia antycyklonu Cerber. Nazwa, jaką nadano zjawisku nie jest przypadkowa. W greckiej mitologii trzygłowy olbrzymi pies strzegł wrót do świata zmarłych. Stwór pojawia się też w "Boskiej komedii Dantego", gdzie pilnuje trzeciego kręgu piekła. "Trzy głowy symbolizują trzy strefy, na które podzielone zostaną Włochy" - wyjaśnił w rozmowie z gazetą "La Stampa" meteorolog Stefano Rossi. Jego zdaniem wilgotność powietrza szybko wzrośnie, a w nocy temperatury nie spadną poniżej 22 stopni.

Upały mają się utrzymać przez około dwa tygodnie w środkowej i południowej części Włoch, a na północy ochłodzić się ma nieco szybciej.

Grecy apelują do pracodawców

Jak zauważa "The Guardian" upały dotknął też Grecję, Francję, Hiszpanię, Niemcy i Polskę. W południowej części Półwyspu Iberyjskiego termometry wskażą 44 C. 43 stopnie będą w środę na Majorce i w Delcie Ebro. Hiszpański Czerwony Krzyż prosi obywateli, aby w tych dniach zwrócić szczególną uwagę na osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upałów - dzieci i seniorów.

Uciążliwej temperatury spodziewają się też Grecy. Synoptycy przewidują 42-43 stopnie w środę. Jeszcze gorzej ma być w piątek. Z tego powodu już w poniedziałek ministerstwa zdrowia, pracy i ochrony obywateli wydały nadzwyczajne ostrzeżenia z instrukcją, by wstrzymać załogi od pracy na zewnątrz między południem a godziną 17. Szefowie resortów radzili też osobom starszym i bardziej narażonym, aby pozostały w domach, jadły lekko i zadbały o odpowiednie nawodnienie.

W Atenach od dziś przez tydzień otwarte będą specjalne klimatyzowane pomieszczenia dla mieszkańców. W mieście pojawi się 150 miejsc, w których napić wody mogą się bezpańskie zwierzęta.

Również w Polsce przez cały tydzień ma być ciepło lub bardzo ciepło, z temperaturami powyżej 25 stopni. Na najbliższą niedzielę modele synoptyczne nie wykluczają upałów z temperaturami do 38 stopni Celsjusza.

Z badań wynika, że każdego tygodnia lata w 2022 roku średnia temperatura w Europie nieprzerwanie przekraczała wartości z trzech poprzednich dekad. W ubiegłym w Europie doszło do 61 672 śmierci związanych z upałami.

Wczoraj z kolei Światowa Organizacja Meteorologiczna przekazała alarmujące dane, których wynika, że ubiegły tydzień był najcieplejszy w historii pomiarów na świecie.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że na naszej planecie spotykamy się z coraz bardziej intensywnymi i coraz częstszymi falami upałów. Według raportu Copernicus Climate Change Service w zeszłym roku w Europie nie doszłoby do aż tak wielkich fali upałów, gdyby nie globalne ocieplenie.

Jak radzić sobie z upałami? Porady kardiologa

W trakcie upałów odradza się wychodzenia na słońce, zwłaszcza w godzinach południowych. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, co więcej dla osób zmagających się z niewydolnością serca, bilans płynów jest bardzo istotny. Warto w tym czasie spożywać lekkie posiłki. Trzeba także odpowiednio dbać o wentylacje pomieszczeń.

Na portalu twojezdrowie.rmf24.pl kardiolog podpowiada, jak znieść obecne upały.