"Zapewniam pana, że ITD zostanie". "Nadal pracujemy nad ustawą likwidującą ITD". To dwa głosy dwóch ministrów w sprawie Inspekcji Transportu Drogowego. Jej utrzymania chce minister infrastruktury, wcielenia do policji chce resort spraw wewnętrznych i administracji. Jednak kluczowe znaczenie w tym sporze mogą mieć unijne przepisy, które zablokują plany likwidacji ITD.
Już na etapie negocjacji akcesyjnych Polska zobowiązała się do utworzenia odrębnej służby do kontroli transportu drogowego. Potem przyjęliśmy unijną dyrektywę, której konsekwencją była ponad 10 lat temu ustawa powołująca ITD. Chodziło o uczciwą konkurencję na wspólnym unijnym rynku transportowym, o kontrolę tonażu i czasu pracy. Do tego potrzebna jest nam inspekcja - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który pewny jest racji w tym sporze. Jestem pewien, że Inspekcja Transportu Drogowego będzie dalej funkcjonowała w strukturach określonych ustawą - podkreśla. Na pytanie, czy można ją "wykreślić" nie zmieniając traktatu i dyrektyw unijnych Andrzej Adamczyk odpowiada: sam pan wie, że nie jest to możliwe.
Takie stwierdzenie nie robi jednak wrażenia na MSWiA, które nie rezygnuje z planów likwidacji ITD. Nie przekonuje mnie to, bo to jest sprawa formalna, czy odrębna służba, czy nie - twierdzi wiceszef tego resortu Jarosław Zieliński. Na pytanie dziennikarza RMF FM "czyli nadal idziemy w kierunku likwidacji" wiceminister odpowiada: pracujemy nad projektem ustawy, niebawem będzie ona gotowa.
To najpoważniejszy w tym momencie spór między ministrami obecnego rządu. Spór, w którym po jednym jest program PiS i wykreślenie ITD, a po drugiej uwarunkowania unijne.