Na prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie - superkomputer CYFRONETU AGH awansował ze 161. miejsca na pozycję 84. To oznacza, że superkomputer z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym w pierwszej setce globalnego zestawienia.
Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest między innymi liczba i typ rdzeni, rok produkcji lub ostatniej większej zmiany, maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK, teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.
Klaster "Zeus" z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, między innymi w projekcie PL-Grid. Pamięć dyskowa "Zeusa" wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa sięga 105 Tflops (FLOPS z ang. FLoating point Operations Per Second - to liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednostka wydajności komputerów, a dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe).
Superkomputer "Zeus" jest wykorzystywany między innymi do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji, obliczeń w dziedzinie fizyki wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku, znalazło się także pięć innych superkomputerów z Polski: