10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od dziś można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego, inspirowany życiem uczonej.
Maria Skłodowska-Curie swojego pierwszego Nobla, z fizyki, dostała w 1903 r. za kilkuletnie pionierskie badania nad radioaktywnością zwieńczone odkryciem dwóch nieznanych dotąd pierwiastków - radu i polonu. Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie uhonorowała ją, jej męża Pierre'a Curie oraz Henri Becquerela. W 1911 r. za wyizolowanie metalicznego radu Skłodowska uzyskała Nobla już samodzielnie, tym razem w dziedzinie chemii.
W "Autobiografii" pisała o tym tak: "Wyróżnienie to istotnie było niebywałym zaszczytem i uznaniem za odkrycie nowych pierwiastków i przygotowanie radu w stanie czystym. Mimo choroby, udałam się do Sztokholmu po odbiór nagrody. Podróż była dla mnie wyjątkowo uciążliwa. Towarzyszyła mi starsza siostra i córka Irena. Ceremonia wręczenia nagrody jest bardzo uroczysta, posiada charakter święta narodowego. Serdeczne przyjęcie zgotowały mi przede wszystkim szwedzkie kobiety".
W tym roku w ramach Roku Marii Skłodowskiej-Curie odbyły się liczne konferencje, wydarzenia kulturalne i dyskusje, poświęcone polskiej badaczce. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wykorzystać przykład sławnej Polski, aby zachęcić młodych ludzi do studiowania kierunków ścisłych. Na swojej stronie internetowej od dziś prezentuje dwuminutowy klip zrealizowany w technologii 3D, stworzony przez Tomasza Bagińskiego oraz firmę Platige Image.