Ponad połowa nowych zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia - alarmują specjaliści. Nawet połowa zakażonych może o tym nie wiedzieć, tymczasem 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badań. W całym kraju ruszył Tydzień Testowania na HIV. Akcja potrwa do 29 listopada.
Nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Nawet jeśli zdarzyło się to tylko raz, nie ma na co czekać, trzeba wykonać test - przekonuje dyrektork Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn. W czasie Tygodnia Testowania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie będzie można wykonać tzw. szybki test i otrzymać wynik już po 30 minutach. Punkt będzie czynny również w weekend.
W Polsce działają 32 Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne. Rocznie zgłasza się do nich ponad 30 tys. osób. ok. 1,2 proc. z nich dowiaduje się, że ma HIV (w 2012 r. otrzymano 359 dodatnich wyników). Punkty wykrywają ok. jedną trzecią wszystkich zakażeń HIV w Polsce. Są to głównie ludzie młodzi - w wieku 20-29 lat (45 proc.) i 30-39 (37 proc. - przy czym w tej grupie wykrywalność jest największa w stosunku do liczby badanych osób), w większości mężczyźni (89 proc.). Główną drogą zakażeń są ryzykowne kontakty seksualne - 87 proc. (w tym 59 proc. to kontakty homoseksualne).
Jak przekonuje Justyna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie bardzo ważne jest wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia. Jak podkreśliła, szacuje się, że aż 54 proc. wszystkich nowych zakażeń HIV pochodzi osób nieświadomych, że są zakażone. W Polsce o swoim seropozytywnym statusie wie ok. 17 tys. zakażonych, tymczasem eksperci szacują, że z HIV żyje u nas ok. 35 tys. osób, a według niektórych szacunków - nawet ok. 60 tys. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby, a tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek zrobił test w kierunku HIV, 90 proc. nigdy się nie badało.
Tu znajdziesz listę placówek, w których możesz wykonać test
UG