W sobotę o godz. 18.37 czasu lokalnego (12.37 czasu polskiego) w podróż wyruszy chiński statek kosmiczny Shenzhou 9. Załogę stanowić będzie kobieta oraz dwaj mężczyźni. Jednostka zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Yaojiu 2F.
Głównym zadaniem misji będzie połączenie statku Shenzou 9 z modułem Tiangong 1, wystrzelonym na początku czerwca.
Chińczycy twierdzą, że załoga zdała wszystkie konieczne testy, a jej stan fizyczny i psychiczny jest bardzo dobry. To najdłuższa chińska misja, która będzie trwać 10-20 dni. Biorą w niej udział dwaj mężczyźni i kobieta. "Przygotowywano wiele kobiet i testowano je na wiele sposobów. Najważniejsze były, poza umiejętnościami merytorycznymi, cechy osobowości, jak również pewne właściwości fizjologiczne, m.in. kompletne i zdrowe uzębienie oraz dobry stan skóry, ponieważ nawet drobne zranienia w czasie długiego lotu grożą stanem zapalnym" - informują chińskie służby odpowiedzialne za lot. Warunkiem podstawowym było posiadanie dziecka. Zdaniem psychologów matki są bardziej odpowiedzialne.
Opublikowany przez Pekin raport "China's Space Activities in 2011" ujawnia priorytety programu kosmicznego Państwa Środka do 2016 roku. Wymieniono w nim między innymi budowę trzech nowych rakiet zdolnych do wyniesienia obiektów na orbitę, wysłanie lądowników na Księżyc i przeprowadzenie misji, której celem będzie przyniesienie na Ziemię próbki gruntu ze Srebrnego Globu.
Chiny deklarują też starania o ograniczenie ilości kosmicznych śmieci, które w związku z ich programem podboju kosmosu pojawią się na orbicie. To nawiązanie do fali krytyki, z którą Pekin spotkał się po przeprowadzeniu w 2007 roku "udanej" próby zestrzelenia satelity na niskiej orbicie. Test doprowadził do poważnego zanieczyszczenia tej orbity odłamkami, które utrudniają pracę satelitom różnych krajów, w tym także Chin.
Pekin zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat ukończyć budowę kolejnego centrum kosmicznego w Hainan, planuje też rozwój trzech kolejnych rakiet programu "Długi Marsz", w wersjach 5, 6 i 7. Długi Marsz 5 zaprojektowano z myślą o wynoszeniu na niską orbitę ładunków do 25 ton. Długi Marsz 6 ma być rakietą szybkiego reagowania, zdolną do wyniesienia ładunku o wadze tony na orbitę biegunową, na wysokość 700 kilometrów. Długi Marsz 7 ma wynosić na tę samą orbitę ładunki o wadze do 5,5 tony.