Jan Polkowski, Antonina Krzysztoń i Stanisława Celińska to laureaci nagrody im. Przemysława Gintrowskiego "dla twórców stojących na straży prawdy i umiłowania wolności". Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
Nazwiska laureatów pierwszej edycji nagrody im. Gintrowskiego zostały ogłoszone podczas koncertu "Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie...". Podczas uroczystej gali przypomniano biografię słynnego barda, kontekst polityczno-społeczny w jakim powstawała jego muzyka, mówiono także o relacjach Gintrowskiego z poetą Zbigniewem Herbertem, którego wiersze chętnie wykonywał z własną muzyką.
Zanim podano nazwiska nagrodzonych twórców, widownia wysłuchała trzech utworów Gintrowskiego w wykonaniu Kasi Kowalskiej, braci Piotra i Wojciecha Cugowskich oraz Aleksandry Gintrowskiej i Macieja Miecznikowskiego, przy akompaniamencie Orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod batutą Piotra Staniszewskiego.
Po raz pierwszy wręczymy nagrody Wolności w kulturze im. Przemysława Gintrowskiego. Wolność i umiłowanie wolnej Polski to nieodzowny element twórczości Gintrowskiego. Poznając prawdę, stajemy się wolni. Prawda natomiast jest jak słońce - można ją na chwilę przysłonić, ale nigdy nie zniknie - powiedziała podczas poniedziałkowego koncertu Katarzyna Gintrowska, prezes Fundacji im. Przemysława Gintrowskiego. Dzisiejszego wieczoru będziemy wspominać - niektórym z państwa zakręci się łza w oku, inni wrócą do wspomnień. Dlaczego? Bo wszystko przemija. Pozostają tylko wspomnienia, a życie bywa piękne - dodała.
Nagroda, przyznawana przez Kapitułę, w skład której wchodzą m.in. członkowie rodziny barda, jego bliscy i przyjaciele, ludzie sztuki i dziennikarze związani z kulturą, ma być wręczana osobom - twórcom i artystom, którzy w swojej drodze twórczej są wierni swoim zasadom i nie idą na kompromis ze światem. W tym roku otrzymali ją: poeta, dziennikarz Jan Polkowski; piosenkarka, której twórczość zaliczana jest do nurtu poezji śpiewanej - Antonina Krzysztoń oraz aktorka filmowa i teatralna Stanisława Celińska.
Przemysław Gintrowski (1951-2012), muzyk, kompozytor, bard - przed laty wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim współtworzył trio, którego dorobek na stałe wpisał się w historię polskiej piosenki literackiej. Wspólnie przygotowali program poetycki "Mury", którego tytułowa pieśń stała się jednym z "hymnów" Solidarności.
Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego, współorganizatorami - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowy Instytut Audiowizualny, PMPG Polskie Media oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa.