Do 39 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu w największej rafinerii ropy naftowej w Wenezueli. W eksplozji, do której doszło wczoraj, co najmniej 86 osób zostało rannych - poinformował wiceprezydent kraju Elias Jaua. Wybuch spowodowany był wyciekiem gazu na terenie obiektu. Ustaleniem przyczyn wycieku ma zająć się komisja śledcza.
Wśród zabitych jest co najmniej 18 żołnierzy Gwardii Narodowej. Sześciu ciał wciąż nie udało się zidentyfikować. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 10-letni chłopiec.
Większość rannych została już zwolniona ze szpitala. Wciąż hospitalizowanych jest 9 osób, których obrażenia były bardzo poważne.
Eksplozja miała miejsce około godz. 1 w nocy czasu miejscowego, w zakładach w Amuay na półwyspie Paraguana. Wybuch zniszczył część infrastruktury rafinerii i uszkodził okoliczne domy. Według ministra ds. górnictwa i ropy naftowej Rafaela Ramireza, eksplozja, w wyniku której zapaliły się dwa zbiorniki i inne instalacje rafinerii, spowodowana była wyciekiem gazu. Przyczyny wycieku na razie nie ustalono, zajmie się tym specjalna komisja śledcza - poinformował.
Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano mieszkańców z pobliskich terenów, a kompleks rafineryjny wzięła pod ochronę armia.
Choć bezpośrednie przyczyny tragedii nie są znane, wiadomo, że niedawno pracownicy rafinerii skarżyli się na rosnącą liczbę drobniejszych wypadków w tej państwowej firmie. Ostrzegaliśmy, że może dojść do katastrofy - powiedział Ivan Freites, sekretarz generalny związku zawodowego pracowników przemysłu naftowego w stanie Falcon. Słowom tym zaprzeczył menedżer zakładów Jesus Luongo, który twierdzi, że w ostatnich trzech latach w modernizacje krajowych rafinerii zainwestowano ponad 6 mld dolarów.
Według grupy byłych pracowników kombinatu od 2003 roku na terenie zakładów doszło do 79 poważnych wypadków. Zginęło w nich łącznie 19 osób, a ponad 60 zostało rannych.
Rafinerie Amuay i Cardon wchodzą w skład kombinatu rafineryjnego Paraguana, jednego z największych tego typu przedsiębiorstw na świecie. Łącznie oba zakłady przetwarzają ok. 900 tys. baryłek ropy rocznie. Obecnie Wenezuela zajmuje piąte miejsce na liście największych eksporterów ropy naftowej i posiada największe na świecie zbadane zasoby ropy, szacowane na ok. 300 miliardów baryłek.