Osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju - powiedział agencji Reutera irański dyplomata. Informacja została potwierdzona przez inne źródła.

Umowa ma stanowić gwarancję, że irański program nuklearny będzie miał charakter cywilny. W zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Opłaciła się cała ciężka praca, którą włożyliśmy w osiągnięcie porozumienia. Niech bóg pobłogosławi nasz lud - powiedział anonimowy irański dyplomata.

Informację o osiągnięciu porozumienia potwierdził również agencji TASS europejski dyplomata, który zastrzegł anonimowość.

Jest porozumienie. Ale na jakich warunkach?

Agencja Associated Press podaje, że na mocy wypracowanego porozumienia inspektorzy ONZ będą mogli wnioskować o dostęp do irańskich instalacji wojskowych. Jednak Teheran będzie musiał na takie inspekcje wyrażać zgodę, a także będzie mógł je opóźniać. Otrzyma także możliwość odwołania się do rady arbitrażowej, w skład, której wejdą przedstawiciele sześciu mocarstw i Iranu. AP zwraca jednak uwagę, że mimo takich zapisów stanowią one duże ustępstwo ze strony władz w Teheranie, które do tej pory kategorycznie sprzeciwiały się wszelkim zagranicznym wizytom w ich jednostkach wojskowych. Iran tłumaczył, że inspekcje służyłyby za przykrywkę do misji wywiadowczych.

Sukces w rozmowach został już ogłoszony na Twitterze:

Porozumienie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z Iranem ma doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i zagwarantować, że nie będzie on służył pracom nad bronią nuklearną. Rząd w Teheranie liczy w zamian na zniesienie sankcji, nałożonych na Iran przez społeczność międzynarodową.

Obecna runda negocjacji w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie; trzykrotnie przesuwano termin zakończenia rozmów.

Zdecydowanie przeciwny porozumieniu z Iranem pozostaje Izrael.

Szef MAEA: Podpisaliśmy z Iranem mapę drogową

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego - poinformował około godziny 11 polskiego czasu szef oenzetowskiej agencji Yukiya Amano. Dokument ma pomóc w rozwiązaniu wszystkich dotychczasowych kwestii spornych. Jak powiedział Amano, MAEA i Teheran uzgodniły, że wszelkie kwestie sporne dotyczące irańskiego programu nuklearnego zostaną wyjaśnione do końca 2015 roku. Strony mają także podpisać oddzielne porozumienie dotyczące dostępu oenzetowskich inspektorów do irańskiej bazy wojskowej Parczin niedaleko stolicy.

MAEA podejrzewa, że Teheran przynajmniej do 2003 roku prowadził badania mające na celu budowę bomby atomowej. Agencja chce uzyskać dostęp do naukowców, którzy mieli brać udział w tych pracach, a także do dokumentów i miejsc, w których miały toczyć się badania.

Porozumienie to "historyczna chwila"

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że porozumienie ze światowymi mocarstwami na temat programu nuklearnego jest historycznym wydarzeniem. Dodał, że stronom negocjacji udało się osiągnąć najlepszy możliwy kompromis. To do czego dziś doszło kończy niepotrzebny kryzys; dotarliśmy do historycznej chwili. Nie jest to wyczerpujące porozumienie dla wszystkich stron, ale jest najlepszym kompromisem jaki mogliśmy obecnie osiągnąć - powiedział Zarif w stolicy Austrii.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwróciła uwagę, że osiągnięty we wtorek kompromis wykracza poza kwestie dotyczące programu nuklearnego. To decyzja, która może doprowadzić do nowego rozdziału w stosunkach międzynarodowych i pokaże, że dyplomacja, koordynacja i współpraca mogą przezwyciężyć dekady napięć i konfrontacji - powiedziała Mogherini.

Rosja sprowadzi z Iranu niskowzbogacony uran

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że jego kraj będzie sprowadzać z Iranu nisko wzbogacony uran w zamian za uran naturalny. Szef rosyjskiej dyplomacji uczestniczy w finale rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Rosja weźmie udział w przebudowie zakładów w Fordo, aby mogły produkować stabilne izotopy wykorzystywane w przemyśle i do celów medycznych - powiedział Ławrow w Wiedniu.

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że światowe mocarstwa uzgodniły w sprawie irańskiego programu nuklearnego specjalny plan działań.

(ug)