"Bardzo długie i niezwykle interesujące" - tak rozmowy z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą ocenił prezydent Polski. Andrzej Duda odbywa zagraniczną podróż po Afryce Zachodniej.
Wybrzeże Kości Słoniowej to drugi, po Nigerii, przystanek prezydenta RP w podróży po Afryce Zachodniej. Andrzej Duda rozmawia z przywódcami afrykańskich państw na temat dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy. Prezydent odwiedzi jeszcze Senegal.
W największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej - Abidżanie - Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem tego kraju - Alassane Ouattarą. Na wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu, Duda relacjonował, że rozmowy były "bardzo długie i niezwykle interesujące" i "rzeczywiście tworzą świetną perspektywę współpracy między naszymi krajami na przyszłość".
Duda wyraził zadowolenie z tego, że jako pierwszy polski prezydent odwiedził Wybrzeże Kości Słoniowej. Kraj ten - jak mówił prezydent Polski - "w tej chwili tak znakomicie się rozwija i ma przed sobą dalej tak świetną perspektywę rozwojową, co oznacza również świetną perspektywę potencjalnej kooperacji biznesowej i politycznej na przyszłość".
Chcemy zacieśniać współpracę z Wybrzeżem Kości Słoniowej w zakresie rolnictwa, nowoczesnych technologii, współpracy energetycznej - tak wydobywczej, jak i eksportu surowców energetycznych - a także nauki, techniki - powiedział prezydent.
Andrzej Duda podczas konferencji mówił również o sytuacji Ukrainy. Podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż ogromne doświadczenie prezydenta Ouattary "pozwala również w sposób bardzo zgodny z rzeczywistością spojrzeć na sprawę rosyjskiej napaści na Ukrainę, ocenić ją i w sposób odpowiedni do rzeczywistej sytuacji prowadzić politykę państwa".
Duda podziękował również iworyjskiemu (obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej to Iworyjczyk - nazwa pochodzi od francuskiej nazwy państwa) prezydentowi za wsparcie, które Ukraina otrzymała ze strony Wybrzeża Kości Słoniowej w minionych miesiącach w organizacjach takich jak ONZ.
Ukraina została nagle i w istocie niespodziewanie, bez żadnego wypowiedzenia wojny napadnięta przez Rosję w napaści, którą ocenia się jako pełnoskalową, po prostu wojnę, jakiej nie widzieliśmy od czasów II wojny światowej w Europie - powiedział Duda.
Zaznaczył, że dla Polaków to przede wszystkim oznaczało "przyjęcie natychmiastowej potężnej, nienotowanej nigdy do tej pory w naszych dziejach fali uchodźców, ludzi, którzy uciekali przed wojną, ratowali swe życie i szukali schronienia w Polsce".
Prezydent zwracał uwagę, że w afrykańskich mediach przebija się rosyjska propaganda, która próbuje obarczyć winą za zainicjowanie wojny na Ukrainę, kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone.
Jako świadek tych wszystkich zdarzeń, które mają miejsce na Ukrainie mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć: propaganda rosyjską to absolutne kłamstwo. Rosja zaatakowała Ukrainę bez żadnego obiektywnego powodu, nie była w żaden sposób sprowokowana - oświadczył Duda.
Stwierdził, że Rosja chce Ukrainę zniewolić, zagarnąć ukraińskie terytorium, dobra naturalne, okupować to państwo i podporządkować sobie Ukrainę i naród ukraiński. Dlatego Ukraińcy się bronią, bo nie chcą być częścią Rosji - dodał.
Przez tę wojnę cierpi cały świat. To kwestia wzrastających cen, inflacji, kryzysu żywnościowego i energetycznego, tego, że mamy gigantyczny wzrost kosztów energii, zarówno gazu, jak i energii elektrycznej i ropy naftowej - mówił prezydent.
Ocenił, że kryzysy energetyczny i żywnościowy są przez Rosję wywoływane z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata do tego, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić - oświadczył Duda.
Prezydent Ouattara zapewnił, że jego kraj jest gotowy nieść wsparcie i angażować się na rzecz wysiłków wspólnoty międzynarodowej zmierzających do rozwiązania tego konfliktu w drodze dialogu.
Chodzi o to, żeby obie strony wróciły do pokoju i wzajemnego zaufania, ale z poszanowaniem właściwych granic ukraińskich - dodał.
Przywódca Wybrzeża Kości Słoniowej przyznał, że martwi go wpływ wojny na światową gospodarkę. Potworne skutki dotkną również kraje afrykańskie, dlatego myślę, że powinniśmy domagać się większego wsparcia - mówił.
Iworyjski prezydent ocenił, że poziom wymiany handlowej między Polską a Wybrzeżem Kości Słoniowej nie jest zadowalający. Ouattara zwrócił się do Dudy z prośbą o zachęcenie polskich przedsiębiorstw do współpracy, a także otwarcie się na przedsiębiorstwa z Wybrzeża Kości Słoniowej na polskim rynku. Uzgodniliśmy, że w ciągu najbliższych miesięcy może dojść do zorganizowania forum biznesowego - dodał Ouattara.
Poinformował, że podczas spotkania podpisano memorandum w sprawie ustanowienia konsultacji politycznych pomiędzy Polską a Wybrzeżem Kości Słoniowej. Podziękował za pomoc i gościnność okazaną iworyjskim studentom, którzy musieli opuścić Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.