Bronisław Komorowski najlepszy wynik wyborczy uzyskałby wśród osób w wieku 45-59 lat - połowa wyborców właśnie w tym wieku chciałaby oddać na niego swój głos. To wyniki sondażu MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie RMF FM. W przypadku koalicji, osoby z tej grupy wiekowej najczęściej wskazują na obecnie rządzące porozumienie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w ten weekend połowa osób w wieku 45-59 lat zagłosowałaby na Bronisława Komorowskiego. Poparcie w pozostałych grupach wiekowych dla urzędującego prezydenta waha się na poziomie od 42 do 45 procent. Komorowski wygrywa zresztą we wszystkich grupach wiekowych, ale najmniejszą przewagę ma wśród ludzi w wieku 35-44. Równocześnie wśród najmłodszych wyborców 18-24 na drugim miejscu jest Janusz Palikot, a Jarosław Kaczyński ma jedynie 10 proc.
Lider PiS - podobnie jak Komorowski - ma najwięcej zwolenników wśród osób w wieku 45-59 lat. Na Zbigniewa Ziobrę najchętniej głosowaliby natomiast ludzie powyżej 60. roku życia (19 proc. wskazań).
Obecnie rządząca koalicja PO-PSL jest najczęściej wskazywana jako najlepszy w obecnej chwili układ polityczny dla Polski przez Polaków w wieku 45-59 lat (31 proc. wskazań) i powyżej 60 lat (30 proc). Koalicja PO-Ruch Palikota jest najbardziej popularna wśród osób w wieku 15-24 lata (38 proc. wskazań) i 25-34 (30 proc. wskazań). W tych grupach wiekowych jest ona zdecydowanie bardziej popularna niż obecna koalicja rządząca.
Wysokim poparciem (22 proc.) cieszy się potencjalna koalicja PO-SLD wśród osób w wieku 25-34 lata. W tej grupie wiekowej koalicja PO-SLD nieznacznie wyprzedza koalicję rządową. Układ PO-PiS największą popularnością cieszy się wśród osób w wieku 35-49 lat - prawie 1/5 badanych w tym wieku (19 proc.) uważa, że w obecnej sytuacji politycznej byłoby to najlepsze rozwiązanie dla Polski. Jest to wynik porównywalny z popularnością koalicji PO-PSL.
Wśród najmłodszej spośród badanych grup wiekowych (15-24 lata) układ PO-PiS wyprzedza popularności koalicję rządową, uzyskując 15 proc. wskazań, podczas gdy PO-PSL cieszy się poparciem 12 proc. badanych w tym wieku.
Sondaż CATI z dnia 12 kwietnia 2012 zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie RMF FM na próbie reprezentatywnej dorosłych Polaków.