Wśród dziesięciu reporterów inwigilowanych przez CBA , ABW i policję w 2007 roku był nasz śledczy duet Marek Balawajder i Roman Osica. W tym czasie zajmowali się m. in. sprawą dr. G., grupą przestępczą w krakowskiej policji i niegospodarnością u oo. kamedułów. Oto lista informacji, którymi zajmowali się nasi reporterzy śledczy w okresie, gdy byli sprawdzani przez służby.
To najbardziej znane śledztwa, jakie służby specjalne prowadziły w czasach, kiedy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Nasi dziennikarze wielokrotnie podawali szczegóły i nowe fakty dotyczące tych dochodzeń.
I tak, jeśli chodzi o sprawę doktora Mirosława G., to właśnie na naszej antenie po raz pierwszy dziennikarze rozmawiali z kardiochirurgiem, któremu postawiono zarzuty zabójstwa. Inne sprawy to między innymi zmiany personalne i w ogóle informacje o ruchach kadrowych w CBA, policji czy też w ABW. Informatorzy naszych reporterów śledczych opowiadali im, kto przychodził i kto odchodził z tych służb. Czasem byli to ludzie skompromitowani w poprzednim systemie. To właśnie Marek Balawajder i Roman Osica pierwsi oblikowali stenogram, z którego wynikało, że prokurator apelacyjny w Katowicach nagrywał swojego podwładnego i zmuszał do zmiany zeznań.
Nasi dziennikarze ujawnili także tak zwaną aferę blacharską, czyli powiązania krakowskich policjantów z kilkoma firmami zajmującymi się holowaniem aut. Łącznie w całej sprawie zatrzymano już kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Co ważne, informację podaliśmy z opóźnieniem, tak by policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych mogli zatrzymać swoich skorumpowanych kolegów.
A teraz okazuje się, że ci sami policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych mogli podsłuchiwać i sprawdzać połączenia telefoniczne naszych dziennikarzy śledczych.
"Wielki skandal" w małopolskiej policji?
Gangrena w krakowskiej policji
Zmiany w kodeksie karnym zatrzymają przemoc?
Kornatowski nowym szefem policji
Awaryjne lądowanie na Balicach
Dr G. dla RMF: Nie brałem łapówek
Śmierć Pyjasa: Śledztwo zostanie wznowione?
Kraków: Zatrzymano byłego szefa Izby Skarbowej
"Afera blacharska": Interesy zza krat
Kraków: Wciąż zbyt mało immunoglobuliny