80 proc. uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów. W grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 84 proc. - wynika z najnowszego raportu Ipsos. Od września do listopada ubiegłego roku przebadano 5805 dzieci w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.
Z badań wynika, że próchnicę zębów częściej stwierdza się u chłopców (82 proc.) niż u dziewczynek (78 proc.), a problem jest poważniejszy na wsiach (88 proc.) niż w miastach (79 proc.). Blisko jedna piąta (18 proc.) dzieci w wieku szkolnym oraz jedna trzecia dzieci w wieku 5-9 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Co czwarty przebadany uczeń szkoły podstawowej, a w przypadku chłopców nawet co trzeci, szczotkuje zęby tylko raz dziennie.
Według specjalistów rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w szkołach edukacyjnego programu stomatologicznego. Dentyści podkreślają też że warto zastanowić się nad modelem tzw. dentobusów - mobilnych gabinetów dentystycznych, funkcjonujących m.in. w krajach Unii Europejskiej.