Polacy są zaskoczeni skalą podwyżek rachunków za prąd i gaz – wynika z sondażu dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, który przeprowadziła pracownia United Surveys. Jednocześnie tylko 1/3 z nich jest gotowa płacić wyższe rachunki, żeby w ten sposób chronić klimat.

W sondażu zostało zbadane nastawienie Polaków do podwyżek rachunków za prąd i gaz.

Aż 63 procent uważa, że zmiana cen była wyższa niż się spodziewali. 5 procent odpowiedziało, że podwyżka była adekwatna do ich oczekiwań. Tylko 2,5 procent stwierdziło, że wzrost rachunków jest mniejszy, niż się spodziewali.

Polacy planują ograniczyć wydatki

Przez większe rachunki za prąd i gaz aż 63 procent Polaków planuje ograniczyć swoje codzienne wydatki. Tylko 26 procent twierdzi, że nie będzie musiała tego robić.

Polacy nie chcą płacić za ochronę klimatu

Badani odpowiedzieli też na pytanie, czy są w stanie zaakceptować wyższe ceny, by chronić klimat. Tylko 6,7 procent stwierdziło, że zdecydowanie jest gotowa na taki krok, "raczej tak" stwierdziło 26 procent badanych.

Zdecydowana większość Polaków nie chce jednak płacić wyższych rachunków z tego powodu. "Raczej nie" odpowiedziało 25,7 procent badanych, a "zdecydowanie" nie aż 33 procent - razem to aż 58 procent Polaków, którzy nie akceptują takiego powodu wzrostu rachunków.

Co ciekawe, Polacy zmienili swoje nastawienie w tym temacie. Miesiąc temu na wyższe rachunki godziło się nieco ponad 40 procent badanych, a przeciwnego zdania było 47 procent.

Polacy uważają, że inflacja jest znacznie wyższa

Polacy uważają, że inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o prawie 30 proc.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 8,6 proc. niż przed rokiem.

United Surveys zapytało jednak Polaków, o ile ich zdaniem średnio wzrosły ceny w ciągu ostatniego roku. Średnia ze wszystkich podanych odpowiedzi wyniosła 27,3 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej niż statystyki GUS-u.

Wzrosty cen najbardziej odczuli renciści. Według nich ceny wzrosły średnio o 48 proc. 

Co ciekawe, gorzej nastawieni są zwolennicy obozu rządzącego (średnia prognoz 27 proc.) niż opozycji (26 proc.).