„Szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności, zabezpieczającym nasze zdrowie, uodparniającym nas na ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby” – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski w Gdańsku. Zaznaczył, że wiedza to nie są powierzchowne informacje zdobywane w internecie.
Szef resortu zdrowia wziął w poniedziałek udział w inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
W czasie konferencji prasowej powiedział, że chce, aby "kolejne miesiące oznaczały standardową, tradycyjną, stacjonarną naukę", która - jak ocenił - na Uniwersytetach Medycznych jest koniecznością.
Wyraził nadzieję, że poziom przygotowania do IV fali pandemii infrastruktury szpitalnej, ale też dzięki szczepieniom każdego z nas, pozwoli, żeby nauka stacjonarna trwała jak najdłużej. Wskazał, że dotyczy to wszystkich poziomów edukacji, od podstawowej do akademickiej.
Zaznaczył, że ugruntowana wiedza pozwoliła osiągnąć taki poziom rozwoju technologicznego w medycynie, który zabezpieczy nas przed groźnymi, poważnymi chorobami. Dotyczy to także Covid-19.
Minister podkreślił, że "szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności zabezpieczającym nasze zdrowie" bo chronią przed zachorowaniami bądź ciężkim przebiegiem choroby.
Zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem wiedzy i autorytetów. Jego przejawem są ruchy antyszczepionkowe, które "kontestują paradygmaty i podstawy naukowe - wszystkie te zasady, na jakich opiera się nowoczesna medycyna".
Powiedział, że ten rok jest dobry do odbudowy tego autorytetu i "pracy wspólnie z całym środowiskiem akademickim nad tym, żeby przekonywać, pokazywać, że wiedza to nie są powierzchowne informacje zdobywane w internecie".
Wiedza to jest ugruntowana badaniami, dowodami naukowymi informacja przetworzona, która jest opisana, odpowiednią metodologią obudowana i dzięki temu daje nam obiektywne wnioski, z których można korzystać. Dobrodziejstwo w postaci szczepień jest szczytowym osiągnięciem - zaznaczył Niedzielski.
Zaapelował też do społeczności akademickiej, aby walczyła o prawdę. To nasz obowiązek, by walczyć o prawdę, głosić wiedzę, mówić o obiektywnych wynikach badań, przekonywać do racjonalności, która w tej wiedzy jest głęboko osadzona - dodał.