Dziś, 11 listopada wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka! To właśnie tam - do miejsca nierozerwalnie związanego z Józefem Piłsudskim - trafiło w Dniu Święta Niepodległości portret Marszałka wykonany ze zdjęć słuchaczy RMF FM i internautów RMF 24. Nasi reporterzy RMF FM wyruszyli z czterech stron Polski - północy, południa, wschodu i zachodu, po drodze odwiedzając miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


Na każdym przystanku swojej trasy reporterzy RMF FM rozdają naszym słuchaczom "Niepodległościówki" - biało-czerwone ciastka - upieczone zgodnie z recepturą z początku XX wieku z typowo polskich produktów, m.in. miodu i jabłek.

16:58

Dziennikarze RMF FM - Krzysztof Kot i Maciej Pałahicki - przekazali muzeum portret Józefa Piłsudskiego wykonany ze zdjęć słuchaczy RMF FM i internautów RMF 24.

16:50

Reporter RMF FM Kuba Kaługa, jadący do Sulejówka z północy, dotarł do mieszkańców Arcelina pod Płońskiem. To miejsce ważnej bitwy z sierpnia 1920 roku. Także tam rozdaliśmy nasze ciasteczka - "Niepodległościówki".

16:43

W Sulejówku trwa śpiewanie pieśni patriotycznych:

16:30

Reporterzy RMF FM: Krzysztof Kot i Maciej Pałahicki - już w Sulejówku.

16:00

Tomaszów Mazowiecki to ostatni postój Adama Górczewskiego na trasie do Sulejówka. To miejsce nieprzypadkowe – bo tu stoi pomnik z napisem ,,Poległym legionistom Piłsudskiego towarzysze broni''. On stanął już w latach 20. XX wieku - zaraz, gdy wolna Polska się rodziła. Niemcy, gdy tylko zaczęła się II wojna światowa, nakazali go rozebrać i dopiero kilka lat temu znów stanął na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i ulicy Legionów. Właśnie w tym miejscu rozdawaliśmy nasze „Niepodległościówki”.

15:45

W Sulejówku kilkaset osób rozwinęło 1200-metrową polską flagę. W biciu rekordu brał czynny udział nasz reporter Paweł Balinowski. Jak relacjonuje, poszło wyśmienicie i choć dosłownie kilka minut po rozpoczęciu zaczęło padać, to nikt się nie wyłamał z bicia rekordu. Rozwinięcie flagi zajęło prawie pół godziny - ale się udało.

15:00

W Sulejówki rozpoczyna się bicie rekordu na rozwinięcie najdłuższej biało-czerwonej flagi – w sumie to 1200 metrów flagi. Rozwinięte zostało już pierwsze kilkanaście metrów.

14:30

"Niepodległościówkami" częstowaliśmy w Otwocku:

14:05

W Sulejówku – jak informuje Paweł Balinowski - są prawdziwe tłumy. Sama kolejka do zwiedzania dworku Milusin liczy około stu osób.

14:00

Kuba Kaługa z "Niepodległóściowkami"dotarł do Torunia:

13:45

A tymczasem na dworku PKP w Sieradzu...

13:00

Narodowy Dzień Niepodległości w Sulejówku: Słuchacze RMF FM wysyłają okolicznościowe kartki, sprawdzają czy może ktoś z rodziny kiedyś służył w Legionach, próbują też "Niepodległościówek". Przed nami jeszcze próba pobicia rekordu na najdłuższą flagę

12:20

Muzeum w Sulejówku przed południem:

12:02

Z Dęblina wyruszyła zwycięska polska ofensywa w wojnie z bolszewikami. Manewr rozbijający wojska Tuchaczewskiego, który przechylił na polską stronę szalę zwycięstwa 

11:46

Adam Górczewski częstuje mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego

11:32

W muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ruszyły uroczystości związane z dniem 11 listopada. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszym patriotycznym festynie. Będziemy m.in. próbowali pobić  rekord na najdłuższą flagę

11:18

Janowo koło Kwidzyna: W 1918 roku nie były to jeszcze ziemie polskie, ale niedługo potem mieszkańcy w plebiscycie zdecydowali że chcą przyłączyć się do Rzeczpospolitej

11:00

Kielce: Plac imienia Józefa Piłsudskiego i dom imienia Marszałka oraz jego pomnik.

10:39

W Puławach w sierpniu 1920 roku Józef Piłsudski planował wraz z generalicją działania przeciwko bolszewikom. W Pałacu Czartoryskich do dziś oglądać można stół przy którym przygotowywano kontruderzenie znad Wieprza.

10:00

"Niepodległościówki" trafiły już do mieszkańców Środy Wielkopolskiej

09:13

Ulica Kurkowa w Gdańsku: okolice dzisiejszego aresztu śledczego. Jego najsłynniejszym więźniem był Józef Piłsudski. Trafił tam w lipcu w 1917 roku i spędził niespełna tydzień, przed zesłaniem do Magdeburga.

09:00

Nasz reporter Adam Górczewski rozdaje "Niepodległościówki" na Placu Wolności w Poznaniu 

08:48

Maciej Pałahicki reporter RMF FM dotarł do podkrakowskich Michałowic. To tam w 1914 roku przebiegała granica z zaborem rosyjskim

08:23

Lublin oswobodził się z rąk Austriaków praktycznie 3 listopada 1918 roku. 6 listopada powstał tam rząd Daszyńskiego. Reporter RMF FM Krzysztof Kot z historykiem doktorem Marcin Paluchem na moście na Bystrzycy, gdzie przeciwko sobie stanęły dwie polskie armie: podporządkowana Radzie Regencyjnej i rządowi Daszyńskiego.

07:48

Nasz reporter Maciej Pałahicki na krakowskich Oleandrach. To stamtąd ruszy do Sulejówka

07:44

Reporter RMF FM Krzysztof Kot w drodze do Sulejówka odwiedził m.in. Cmentarz Legionistów poległych w bitwie pod Jastkowem w 1915 roku

7:00

Reporter RMF FM Kuba Kaługa jest już w trasie z Pucka do Sulejówka. Pierwsze "Niepodległościówki" rozdane! 

"Mamy Niepodległą!"

W samym Muzeum im. Józefa Piłsudskiego obchody rozpoczęły się o godz. 11. W ramach akcji "Mamy Niepodległą!" będziecie mogli m.in. wysłać do swoich bliskich unikatowe kartki pocztowe. Jedna z nich przedstawia banknot z Józefem Piłsudskim o nominale aż 5 milionów złotych. SZCZEGÓŁY NA STRONIE MUZEUM W SULEJÓWKU.

Będziecie też mogli zrobić sobie zdjęcie w legendarnej czapce maciejówce, spróbować wojskowej grochówki, a także sprawdzić, czy któryś z Waszych przodków służył w słynnych Legionach. Co więcej, rekonstruktorzy przeprowadzą pobór do Legionów (każdy będzie mógł zostać legionistą).

Każdy będzie też mógł obejrzeć dworek Milusin, w którym mieszkał marszałek Piłsudski.

Najdłuższa biało-czerwona!

Jedną z głównych atrakcji 11-listopadowej imprezy będzie bicie rekordu na najdłuższą polską flagę, którą opaszemy teren enklawy historycznej, gdzie mieszkał Józef Piłsudski. Muzeum przekażemy też plakat - portret Józefa Piłsudskiego stworzony ze zdjęć słuchaczy RMF FM oraz zdjęć nadesłanych do muzeum w ramach akcji "Co na to Marszałek".

Ponadto hołd marszałkowi złoży kilkuset motocyklistów z Rocku Niepodległości.

Dzień zakończymy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was specjalny śpiewnik. Możecie go ściągnąć tutaj.