​Państwowa Straż Pożarna jest formacją, której działalność ma bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli - podkreślił komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

​Państwowa Straż Pożarna jest formacją, której działalność ma bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli - podkreślił komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.
Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem m.in.: premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego i prezydenta Andrzeja Dudy /Jacek Turczyk /PAP

Dzień Strażaka w roku inaugurującym narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej daje nam szczególne powody do refleksji nad pojęciem służby. Państwowa Straż Pożarna jest formacją, której działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności ma bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli. Z tym większą satysfakcją przyjmuję dowody uznania i zaufania ze strony społeczeństwa wobec pożarniczej profesji - powiedział Suski.

Prezydent: Także polskim strażakom Rzeczpospolita zawdzięcza powrót na mapę Europy

Strażacy, druhowie - jak mało kto w Polsce - zasługują na to, aby być podniesionym na piedestał. Właśnie ze względu na charakter waszej służby, niezwykle ofiarnej, niezwykle odpowiedzialnej, a jednocześnie realizowanej z powołaniem i z serca; służby tak niezwykle wszystkim potrzebnej - powiedział prezydent Andrzej Duda, który pogratulował strażakom i podziękował za ich pracę dla społeczeństwa.

Prezydent, przypominając o tegorocznym 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślił też, że służba strażaków wpisana jest w zmagania o polską wolność, a także w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Kiedy przyszło do walki o odzyskanie niepodległości to właśnie oni - druhowie, strażacy - zasilili legiony, cały czas byli w organizacjach podziemnych, umieli służyć, byli bohaterscy, sprawni, wysportowani. Mieli wszystkie te cechy, które spowodowały, że mogli w zasadzie natychmiast stać się świetnymi żołnierzami - mówił Duda.

To także polskim strażakom Rzeczypospolita zawdzięcza powrót na mapę Europy i świata. To właśnie strażakom także zawdzięczamy to, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, niepodległa i bezpieczna, bo o nasze bezpieczeństwo dbacie państwo na co dzień - podkreślił.

Prezydent objął patronat honorowy nad wydarzeniem. W trakcie uroczystości strażacy zostali m.in. promowani na wyższe stopnie oficerskie, wręczono im także odznaczenia państwowe i pamiątkowe szable.

Premier: Społeczeństwo docenia wasz trud

Społeczeństwo polskie docenia wasz ogromny trud, wasz wysiłek, wasze poświęcenie. Bardzo wam za to dziękujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do strażaków. Dodał, że strażacy są wzorem dla całego społeczeństwa, "tak jak 100 lat temu" będąc "na pierwszym froncie walki o niepodległość, i w powstaniu wielkopolskim, i w powstaniach śląskich, i wcześniej w Polskiej Organizacji Wojskowej".

To właśnie uniwersalność straży pożarnej i waszej służby jest piękną, charakterystyczną cechą wszystkich strażaków, wszystkich funkcjonariuszy, wszystkich druhów, wszystkich druhen. Bardzo dziękujemy za to, że jesteście przykładem, że zaufanie do was jest na najwyższym poziomie w społeczeństwie polskim. To świadczy o tym jak jesteście blisko naszych codziennych spraw, naszych trosk i też zagrożeń, ryzyka, niebezpieczeństw, w których pomagacie nam, pomagacie ludziom we wszystkich zakątkach Polski - powiedział Morawiecki.

Brudziński: Jesteście właściwie jedyną służbą, która cieszy się tak wysokim zaufaniem Polek i Polaków

Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować tym funkcjonariuszom i druhom strażakom, którzy w dniu waszego święta w tej chwili dbają o bezpieczeństwo wszystkich Polaków - od Świnoujścia po Ustrzyki Dolne, od Bogatyni po Sejny czy Puńsk - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

To jest właśnie wasza służba, że nawet kiedy w dniu waszego patrona św. Floriana część z was ma możliwość świętowania - to wasze koleżanki i wasi koledzy 24 godziny na dobę dbają o to, aby wszyscy Polacy, w całej naszej ukochanej ojczyźnie mogli czuć się bezpiecznie - dodał.

Brudziński podkreślił, że Polacy odwdzięczają się strażakom. Jesteście właściwie jedyną służbą, która cieszy się tak wysokim zaufaniem Polek i Polaków - wskazał szef MSWiA, dodając, że ponad 90 proc. obywateli obdarza zaufaniem strażaków z Państwowej Staży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jednego każdy Polak w naszej ojczyźnie może być pewny, że w sytuacji dramatycznej, w sytuacji związanej z zagrożeniem jego lub jego najbliższych, życia czy zdrowia, zawsze może na was liczyć, zawsze może liczyć na waszą pomoc - podkreślił minister Brudziński, zwracając się do strażaków.

Tak, jak może liczyć także na pomoc tych, którzy są najbliżej obywateli, w naszych małych, ukochanych ojczyznach - druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych - dodał.

Tak, jak jest jedna Polska, jedna ukochana ojczyzna - tak jest jedna służba. I nie dzielimy potu, krwi, ciężarów strażaka Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. To jest jedna służba - i za to dzisiaj, szanowni państwo, wszystkim w pas się kłaniam i za waszą pracę (...) chcę podziękować - zaznaczył szef MSWiA.

Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, Brudziński przypomniał, że "rząd wie, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać". Szef MSWiA przypomniał, że OSP w 2018 r. otrzyma o 137 mln złotych więcej. To jest o 30 proc. więcej niż w 2017 roku - powiedział. To jest zasługa tego rządu - przekonywał.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

(az)