20. Wielka Parada Smoków - plenerowe widowisko przygotowane przez Teatr Groteska - odbędzie się już w sobotę w zakolu Wisły pod Wawelem w Krakowie. Widzowie zobaczą pływające i unoszące się w powietrzu makiety smoków, które będą animowane przez aktorów z pokładów 30-metrowych barek. Tegoroczna parada zbiegnie się z obchodami 75-lecia Teatru Groteska.
Jubileuszową Wielką Paradę Smoków oraz 75-lecie Teatru Groteska mieliśmy obchodzić w zeszłym roku, ale pandemia zmusiła nas do zmiany planów. Jak wszyscy ludzie teatru czekaliśmy na kontakt z widzami, bo teatr bez widowni nie istnieje. To, że możemy przedstawić jubileuszową 20. Paradę Smoków to dla nas wielki zastrzyk energii i ogromna radość - powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca parady Adolf Weltschek.
Widzowie zobaczą w sobotę nad Wisłą kilkanaście wielkogabarytowych smoków, w tym kilka zupełnie nowych. Figury zaprojektowane przez Piotra Plesnera wykonały pracownie Teatru Groteska. Największe z nich mają od kilkunastu do 25 metrów długości.
Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. Tegoroczne będzie nawiązywać do barokowych "fedów" - "feux d’artifices", czyli spektakularnych pokazów fajerwerków popularnych zwłaszcza na książęcych i królewskich dworach, gdzie pirotechnika i prospekty czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane. Twórcy widowiska, którego bohaterami są smoki sięgną po najnowocześniejsze technologie: reflektory, lasery i efekty pirotechniczne, a dramaturgię zbuduje muzyka.
Mamy nadzieję, że wywołamy u widzów zdumienie i zachwyt nad pięknem i zmiennością obrazów - mówił Adolf Weltschek.
Jak podkreślił dyrektor Teatru Groteska tegoroczne widowisko będzie miało nową, ekologiczną formułę - zostanie użyta znacznie cichsza pirotechnika "silence". Organizatorzy zapewniają, że będzie ona równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna.
Ciche fajerwerki generują dużo mniej decybeli. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nieoddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, ale bardzo atrakcyjna. Chcemy zaspokoić oczekiwania kilkudziesięciotysięcznej publiczności, która przychodzi na nasze widowisko. Pirotechnika - światło i dym - jest tłem dla barwnych smoków - mówił Weltschek.
Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Impreza ta gromadziła co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów. Ulice Krakowa przemierzał barwny pochód, podczas którego przedszkolaki i uczniowie małopolskich szkół prezentowali zaprojektowane i wykonane przez siebie figury smoków, najpiękniejsze z nich były nagradzane.
Częścią smoczego święta był piknik rodzinny oraz plenerowe widowisko "światło i dźwięk" na Wiśle. W ciągu 20 lat w wydarzeniu tym wzięło udział około miliona osób. Parada Smoków była też zapraszana do wielu miejsc na świecie. Zobaczyli ją m.in. widzowie w Irlandii, Portugalii, Walii, Czechach, Norwegii, a nawet w Chinach.
W 2020 roku, ze względu na pandemią koronawirusa, Parada Smoków się nie odbyła. Wydarzenie wraca więc do Krakowa po przerwie.
Krakowski Teatr Groteska został założony w 1945 roku. Obok ciekawych w formie i tematyce bajkowych spektakli dla dzieci i młodzieży proponuje także spektakle dla widzów dorosłych. Do tej pory na scenie tej odbyło się ok. 500 premier.