Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nazwisko nowego ministra spraw zagranicznych. To Zbigniew Rau. Zastąpi on na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który dziś podał się do dymisji. Szef rządu podał też nazwisko nowego ministra zdrowia. Adam Niedzielski - dotychczasowy szef NFZ - przejmie tę tekę od Łukasza Szumowskiego.
Profesor Zbigniew Rau, poseł PiS, jest szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Już wcześniej dziennikarze RMF FM informowali, że to właśnie on ma zostać szefem polskiej dyplomacji. Swoją decyzję premier Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji prasowej.
Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.
Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.
Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego. Rau jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.
Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r.
Dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Jacek Czaputowicz złożył na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. To kolejna dymisja w rządzie w ostatnich dniach.
Jacek Czaputowicz był szefem MSZ-u od 9 stycznia 2018. "Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - dodało MSZ.
W ostatnich tygodniach szef MSZ kierował polską dyplomacją m.in. w związku z kryzysem na Białorusi. Po apelu Czaputowicza została zwołana rada ds. zagranicznych państw UE, która dała zielone światło w sprawie sankcji wobec osób, które dopuściły się fałszerstw wyborczych na Białorusi.
W swojej działalności dyplomatycznej jako szef resortu Czaputowicz w minionych miesiącach koncentrował się na polityce regionalnej, współpracy państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Wraz z szefami MSZ Litwy, Łotwy i Estonii wspierał rozpoczęcie rozmów akcesyjnych przez UE z krajami Bałkanów Zachodnich - Albanią i Macedonią Północną, do czego ostatecznie doszło w tym roku.
Jako szef MSZ prowadził działania dotyczące procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także w ramach agendy ONZ na rzecz przestrzegania wolności religijnej i jej prawnego zabezpieczania.
To kolejna rezygnacja w rządzie w ostatnich dniach. Serię dymisji rozpoczął wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Rezygnację złożyła też wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Dzień później z funkcji zrezygnował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dziś dowiedzieliśmy się, że zastąpi go Adam Niedzielski - dotychczasowy szef NFZ.