Międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski". Projekt zakłada m.in. całodobowe prowadzenie rewizji czy zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni. Karty na telefony prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości. Będzie można też natychmiast wydalać cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla Polski. Jak dowiedział się reporter RMF FM policyjni antyterroryści dostaną prawo do "snajperskiego strzału". Będą mogli strzelić, by zabić.

Międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski". Projekt zakłada m.in. całodobowe prowadzenie rewizji czy zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni. Karty na telefony prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości. Będzie można też natychmiast wydalać cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla Polski. Jak dowiedział się reporter RMF FM policyjni antyterroryści dostaną prawo do "snajperskiego strzału". Będą mogli strzelić, by zabić.
Patrol straży granicznej na warszawskim lotnisku im. Chopina. Na lotnisku zaostrzono środki bezpieczeństwa po wtorkowych zamachach w Belgii /Bartłomiej Zborowski /PAP
Założenia projektu ustawy antyterrorystycznej:

- całodobowe prowadzenie rewizji;

- zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni;

- karty na telefony prepaid mają być sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości;

- wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć ABW;

- wzmocnienie Centrum Antyterrorystycznego ABW, będzie mieć dostęp do wszystkich dostępnych baz danych;

- uprawnienie MSWiA do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa;

- przewidziano możliwość zamykania przejść granicznych;

- będzie istniała możliwość zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych.

Dziś zespół międzyresortową przyjął roboczą wersję ustawy antyterrorystycznej, również upoważnił zespół do pracy redakcyjno-legislacyjnych. Projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju tego roku - powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Dodał, że chodzi o to, by przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, które odbędą się w lipcu.

Antyterroryści będą mieć prawo do "snajperskiego strzału"

Jak ustalił reporter RMF FM, policyjni antyterroryści dostaną prawo do "snajperskiego strzału". Będą mogli strzelić, by zabić. Dziś przepisy krępują działania policjantów - nawet w sytuacji porwania czy bezpośredniego ryzyka zamachu. Policjanci teraz muszą używać broni, by wyrządzić jak najmniejszą szkodę. Nie mogą oddać bezpośredniego strzału - nawet do zamachowca - z zamiarem zabicia go.

Nowe przepisy - jak ustalił reporter RMF FM - zdejmą odpowiedzialność ze snajpera. Na rozkaz dowódcy - w trakcie akcji - będzie mógł oddać strzał tak, by zabić a nie jak dziś, by unieszkodliwić zamachowca.

Będzie można zestrzeliwać drony

Jak ustalił Mariusz Piekarski, służby w nowej ustawie dostaną też prawo do zestrzeliwania dronów - bez sprawdzania do kogo należą i co robią w danym miejscu.

Zmienione zostaną przepisy karne dotyczące terroryzmu. Pojawi się np. przestępstwo pomocy w gromadzeniu środków na cele terrorystyczne i udziału w szkoleniu - np. kara za wyjazd za granicę w takim celu.

Możliwe zatrzymywanie podejrzanych o terroryzm nawet na 14 dni

Zagrożenie jest na tyle poważne, że musimy sięgnąć do środków nadzwyczajnych - tłumaczy koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Projekt umożliwi m.in. całodobowe prowadzenie rewizji czy zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni.

Jak mówi Kamiński, opinia publiczna pozna projekt, gdy będzie już ukończony, czyli mniej więcej za tydzień - obecnie trwają ostatnie prace redakcyjne. Przepisy umożliwią skuteczne, ale przede wszystkim szybkie działanie. Celem terrorystów jest w tej chwili zwykły człowiek i musimy z tego wyciągnąć konsekwencje - powiedział Kamiński.

Kontrola operacyjna wobec podejrzewanych cudzoziemców może być prowadzona bez zgody sądu nawet przez 3 miesiące

Jak podkreślił, wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć ABW, która ma koordynować działania operacyjno-śledcze i analityczne. Kamiński zapowiedział wzmocnienie Centrum Antyterrorystycznego ABW, dając - w drodze teletransmisji - mu dostęp do wszystkich dostępnych baz danych.

Chcemy dać szefowi ABW możliwość wprowadzania kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców podejrzewanych o terroryzm - kontrola operacyjna będzie mogła być prowadzona bez zgody sądu na mocy decyzji szefa ABW nawet przez 3 miesiące - powiedział.

Karty na telefony prepaid sprzedawane tylko po okazaniu dokumentu tożsamości

Zmianie miałyby również ulec zasady funkcjonowania telefonów prepaid, które dziś są anonimowe. Jak powiedział Kamiński, miałby istnieć obowiązek sprzedawania ich tylko za okazaniem dokumentu tożsamości, aby wiedzieć, kto się nimi posługuje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Projekt wprowadza też możliwość zatrzymania podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni - za zgodą sądu. Dziś zatrzymać można na 48 godzin, a na rozpoznanie wniosku o areszt sąd ma dodatkowe 24 godziny; jeśli nie uda się zmieścić w tym terminie, zatrzymany musi być zwolniony. Ustawa antyterrorystyczna pozwoliłaby na to, aby służby miały do 14 dni na postawienie takiej osobie zarzutu.

Przeszukania i zatrzymania podejrzanych będzie można prowadzić całą dobę

W projekcie znajduje się też zapis pozwalający na prowadzenie przeszukań i zatrzymań podejrzanych o terroryzm przez całą dobę, bez ograniczeń czasowych między godz. 22 a 6. Dziś rewizje, przeszukania i zatrzymania są możliwe w godzinach od 6 do 22.

Projekt zakłada też uprawnienie MSWiA do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Wydalony cudzoziemiec mógłby się od tej decyzji odwołać do sądu - ale już przebywając za granicą.

Dodatkowo w związku z ogłoszeniem konkretnych stopni alarmowych, które będą opisane w ustawie, będzie istniała możliwość zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych, ale to będzie się wiązało z opisaną w ustawie procedurą wprowadzenia stopni alarmowych w sytuacji realnego zagrożenia zamachem terrorystycznym w naszym kraju – powiedział Kamiński. Dodał, że takie zawieszenie imprez masowych będzie miało charakter czasowy "z uwagi na bezpieczeństwo obywateli". Powiedział też, że przewidziano możliwość zamykania przejść granicznych.

Błaszczak w środowym Kontrwywiadzie RMF FM: Ustawa wzbudzi kontrowersje

Wczoraj Mariusz Błaszczak przyznał w Kontrwywiadzie RMF FM, że "ustawa antyterrorystyczna wzbudzi kontrowersje, ale nie możemy popełnić błędów zachodniej Europy".

Wszystko będzie wzbudzać kontrowersje, bo ci ludzie (opozycja - przyp. red.) są zakodowani na nie. W związku z tym będą atakować - mówił. Błaszczak podkreślił, że Polska musi być stanowcza jeśli chodzi o kolejne fale migrantów. Polska nie może popełniać błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. Należy brać przykłady z innych państw, np. z Australii, która zahamowała proces napływu emigrantów w 2013 roku - powiedział gość RMF FM.

Wczoraj podawaliśmy, że to koszty przygotowań i zabezpieczenia przez policję Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO w Warszawie wyniosą 70 milionów złotych. Na tę kwotę składa się wyżywienie i zakwaterowanie dla funkcjonariuszy, koszty paliwa, ale także zakupy sprzętu, który ma być wykorzystywany podczas tych imprez.

(mpw)