Za uczniami drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Dziś zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Na pierwszy ogień poszły zadania z biologii, fizyki, chemii i geografii. Arkusze i propozycje odpowiedzi z części przyrodniczej publikujemy na RMF 24.
ZOBACZ ARKUSZE ZADAŃ Z CZĘŚCI PRZYRODNICZEJ >>>
ZOBACZ ARKUSZE ZADAŃ Z CZĘŚCI MATEMATYCZNEJ >>>
Na teście z wiedzy przyrodniczej gimnazjaliści mieli do rozwiązania 24 zadania. Wszystkie były zamknięte - uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu.
Egzamin był raczej trudny - przyznawali w rozmowie z dziennikarzem RMF FM gimnazjaliści z lubelskiej "osiemnastki". Zwłaszcza chemia. W jednym z zadań - ilustrowanym fragmentem układu okresowego pierwiastków - uczniowie musieli np. odpowiedzieć na pytania dotyczące reakcji rozkładu nadtlenku wodoru. Inne zadania ilustrowane było tablicą dotyczącą rozpuszczalności wybranych soli w wodzie.
Dość prosta zdaniem gimnazjalistów była z kolei geografia i fizyka. Zadania z fizyki dotyczyły m.in. przewodzenia ciepła, odbijania promieni w zwierciadle wklęsłym, siły wyporu ciała zanurzonego w wodzie.
Podobnie zdania z fizyki oceniają nauczyciele. Fizyka - dość przystępna, do zrobienia. Większość pytań dotyczyła materiału z klasy trzeciej. Jeśli zaś chodzi o zadania z geografii, to - jak mówią nauczyciele - ważna była przede wszystkim umiejętność kojarzenia faktów z różnych działów geografii. Biologia była raczej prosta i intuicyjna; wiele odpowiedzi sugerował tekst dołączony do zadań.
W zadaniach z biologii pytano m.in. o salamandrę plamistą, przewodzenie impulsów nerwowych, dziedziczność, zależność między pewnym gatunkiem mrówek a tropikalnymi akacjami.
ODPOWIEDZI Z CZĘŚCI PRZYRODNICZEJ. ZADANIA Z FIZYKI, BIOLOGII, CHEMII I GEOGRAFII>>>
Propozycje rozwiązań z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego przygotowali nauczyciele gimnazjum nr 18 w Lublinie.
O godz. 9 do egzaminu przystąpiło 360 tys. uczniów. Gimnazjaliści najpierw rozwiązali test z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. A później przystąpili do rozwiązywania zadań z matematyki.
Jutro natomiast ostatni dzień egzaminów, czyli test z wybranego języka obcego. Będzie on przeprowadzany na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym.
Gimnazjaliści swoje zmagania z egzaminem rozpoczęli od testów humanistycznych. O 9 pisali sprawdzian z historii i WOS-u, o 11 - z jęz. polskiego.
TUTAJ znajdziecie propozycje rozwiązań z WOS-u i historii!
TUTAJ znajdziecie odpowiedzi z języka polskiego
W środę gimnazjaliści pisali egzamin z języka obcego. Najwięcej - 86 proc. - wybrało język angielski.
TUTAJ znajdziecie arkusze i odpowiedzi z języka angielskiego na poziomie podstawowym.
TUTAJ znajdziecie arkusze i odpowiedzi z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
(abs)