Senat z poprawkami przyjął ustawę o dodatku węglowym. Rozwiązanie poparli niemal wszyscy senatorowie. 1 osoba wstrzymała się od głosu, a jedna była przeciw.

Senat rozszerzył dodatek węglowy, a właściwie zmienił go na dodatek energetyczny. O 3 tysiące złotych - zgodnie z poprawkami - mogłyby ubiegać się nie tylko gospodarstwa ogrzewające węglem, ale także innymi surowcami.

Jutro senackimi zmianami będą zajmować się posłowie. Jest już pewne, że te zmiany zostaną odrzucone. Rząd nie chce rozszerzać dodatku na inne gospodarstwa, przynajmniej nie w tej ustawie.

Po jutrzejszych głosowaniach w Sejmie ustawa wróci do rządowego kształtu - a więc z 3 tysiącami tylko dla ogrzewających węglem.

Przeciw rozwiązaniom zagłosował Jacek Bury z Polski 2050 Szymona Hołowni. Od głosu wstrzymał się senator Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

Będą dodatki, ale w nowej ustawie

Pomoc dla innych gospodarstw będzie - tak zapowiadał premier. Dziś mamy poznać szczegóły dotyczące bezpośrednich dodatków dla osób ogrzewających domy przy użyciu gazu, oleju lub pelletu.

Dodatki energetyczne mają być zróżnicowane. Będą w innej wysokości dla osób korzystających z gazu, inne dla opalających dom pelletem, a inne w przypadku oleju opałowego.

Nowe rozwiązania znajdą się w zupełnie nowej ustawie. Sejm tymi nowymi rozwiązaniami zajmie się dopiero po wakacjach parlamentarnych, czyli w połowie września.

Sondaż: Polacy chcą rozszerzenia dopłat i progu dochodowego

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że 3 tys. zł dodatku na zakup opału powinno przysługiwać nie tylko tym, którzy ogrzewają dom węglem. Pieniądze powinny dostać również osoby korzystające z gazu, pelletu, oleju opałowego i ciepła systemowego - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Z kolei niespełna 70 proc. ankietowanych jest zdania, że w ustawie o dodatkach węglowych powinien zostać wprowadzony próg dochodowy, kierujący tę pomoc dla osób o niższych dochodach.

Co zakłada ustawa?

Jak napisano w projekcie o dodatku węglowym, jednorazowy dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

W projekcie ustawy wskazano, że warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Projekt zakłada, że wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć do gminy - do 30 listopada.

"Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Dodatek przyznawany będzie za pomocą informacji, bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej" - czytamy.

Wskazano, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada pozostaną bez rozpoznania. Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Opracowanie: