Jaka jest opinia Polaków w sprawie rządowej pomocy w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniach 19-21 kwietnia.

Dopłaty lub tani wynajem

W ramach badania tysiącowi Polaków zadaliśmy pytanie: "Jak według pani/pana rząd powinien pomagać obywatelom w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych?".

29 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: "poprzez dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych", a 45 proc. Polaków stwierdziło, że rządowa pomoc powinna mieć formę "inwestycji w rozwój mieszkań na tani wynajem".

13 proc. respondentów uznało, że "rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii". Również 13 proc. odpowiedziało: "Nie wiem/trudno powiedzieć/Nie mam zdania".

Zwolennicy koalicji rządzącej za tanim wynajmem

Spore zróżnicowanie wyników sondażu można zaobserwować w przypadku aktualnych preferencji politycznych ankietowanych.

60 proc. zwolenników koalicji rządzącej (Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) popiera rządową pomoc w formie inwestycji w rozwój mieszkań na tani wynajem, a 18 proc. - dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych. Jedynie 11 proc. uważa, że rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii.

W przypadku osób popierających PiS i Konfederację, 35 proc. ankietowanych jest zwolennikiem dopłat do rat kredytów mieszkaniowych, a 41 proc. - wspierania rozwoju mieszkań na tani wynajem. 6 proc. Polaków stwierdziło natomiast, że rząd nie powinien pomagać w kwestii własnego "m".

Kobiety częściej za dopłatami i tanim wynajmem, mężczyźni - za brakiem pomocy

Co na pytanie o to, jak rząd powinien pomagać obywatelom w zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych, odpowiadali kobiety i mężczyźni?

Kobiety:

  • poprzez dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych - 33 proc.;
  • poprzez inwestycje w rozwój mieszkań na tani wynajem - 49 proc.;
  • rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii - 6 proc.;
  • nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania - 11 proc.

Mężczyźni:

  • dopłaty do rat kredytów - 25 proc.;
  • tani wynajem mieszkań - 41 proc.;
  • rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii - 19 proc.;
  • nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania - 15 proc.

Za dopłatami częściej młodzi

Spore różnice można zaobserwować w wynikach sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" w przypadku różnych grup wiekowych.

Rządowe dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych najczęściej poparli ankietowani w wieku 18-29 lat (55 proc.).

Na pytanie o to, jak rząd powinien pomagać obywatelom w zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych, odpowiedź "poprzez inwestycje w rozwój mieszkań na tani wynajem" najczęściej wybierali ankietowani w wieku 50-69 lat (62 proc.).

Odpowiedź "rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii" wybierali głównie respondenci w przedziale wiekowym 30-39 lat (32 proc.).

Na sondażowe pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie udzieliło 27 proc. osób w wieku 70 lat i więcej.

Brak rządowej pomocy najczęściej popierają mieszkańcy wsi

Pod względem miejsca zamieszkania, dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych najczęściej popierają ankietowani ze średnich miejscowości zamieszkanych przez 50-250 tys. osób (49 proc.).

Odpowiedź "poprzez inwestycje w rozwój mieszkań na tani wynajem" wybrało natomiast 54 proc. osób z dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców).

Za brakiem potrzeby rządowej pomocy w kwestii mieszkalnictwa najczęściej są respondenci z terenów wiejskich (20 proc.).

Wykształcenie a pomoc mieszkaniowa rządu

Z wyników badania w podziale według poziomu wykształcenia wynika, że za dopłatami do rat kredytów mieszkaniowych najczęściej opowiadają się ankietowani po szkole podstawowej lub zasadniczej szkole zawodowej (44 proc.).

Największymi zwolennikami odpowiedzi, wedle której rząd powinien inwestować w rozwój mieszkań na wynajem są osoby ze średnim wykształceniem (55 proc.), a wyboru opcji "rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii" najczęściej dokonali respondenci po studiach (11 proc.).

Lepiej zarabiający przeciwko rządowej pomocy

Spory wpływ na opinię w sondażu ma również dochód netto ankietowanych.

Największe poparcie dla dopłat odnotowaliśmy u uczestników sondażu, zarabiających 2000-2999 zł (75 proc.), a dla inwestycji w rozwój mieszkań na wynajem - u Polaków z zarobkami do 999 złotych (72 proc.).

Odpowiedź "rząd nie powinien pomagać obywatelom w tej kwestii" największym poparciem cieszyła się wśród osób o zarobkach powyżej 7 tys. złotych (29 proc.).

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniach 19-21 kwietnia na próbie 1000 osób metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).

Program "na Start" i budownictwo społeczne. Rząd przedstawił dwa projekty ustaw

Nie jeden, a dwa projekty ustaw dotyczące spraw mieszkaniowych mają pogodzić koalicję rządzącą - pisaliśmy o tym kilkanaście dni temu.

Jak usłyszeliśmy w kancelarii premiera - tym razem przedstawione projekty są kompromisem i propozycją całego rządu. I tak, zaproponowano bardziej skomplikowany niż Bezpieczny Kredyt 2 proc. program dopłat do kredytów o nazwie "na Start", a także program budowy mieszkań społecznych na tani wynajem, o co walczyła Lewica.