Mam już konkretny pomysł na biznes, tylko trudno mi ocenić w jaki sposób to zadziała? Czy zakładając firmę na kartę podatkową mogę starać się o dotacje unijne, np. na rozwój firmy? Oto część Waszych pytań do naszego eksperta. W tym tygodniu w ramach akcji Mapa przedsiębiorczości w RMF FM i RMF24 odpowiadał na nie Dariusz Żuk, prezes Business Link. Oto jego rady.
Mapa przedsiębiorczości ma Wam pomóc uruchomić i rozkręcić własny biznes. Przez kilkanaście tygodni od A do Z omówimy, jak przygotować się do założenia firmy, jak ją sfinansować, rozruszać i jak osiągnąć sukces.
Co więcej, będziecie mogli bezpośrednio zapytać o radę naszych ekspertów. W pierwszym tygodniu naszej akcji wiedzą i doświadczeniem służył Wam Dariusz Żuk, prezes Business Link. Przez niemal cały tydzień odpowiadał na Wasze pytania zadawane za pomocą specjalnej platformy. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najciekawsze i najczęściej zadawane pytania.
Już w poniedziałek kolejna odsłona naszej akcji. Z nowym tematem do dyskusji. Sprawdzajcie naszą stronę.
Piątek 11.09.2015
Szanse pozyskania dofinansowania zwiększa właściwe przygotowanie projektu, ze szczególnym uwzględnieniem takich czynników jak:
- Model biznesowy zapewniający stabilny rozwój,
- Precyzyjne określenie produktu,
- Właściwe opis branży i konkurencji,
- Prezentacja zespołu specjalistów zaangażowanych w realizację projektu,
- Określenie posiadanych zasobów,
- Wskazanie ryzyka, na jakie może być narażony projekt i sposoby jego minimalizowania,
- Dokładne określenie innowacyjności projektu (produktowa, procesowa, marketingowa),
Prognozowanie popytu produktów ma bardzo duże znaczenie w każdym biznesie, dlatego zadanie to powinno stać się jednym z kluczowym priorytetów.
Poniżej przedstawiam jedną z technik prognozowania popytu:
- Podejście osądów - prognoza ta opiera się o zgromadzoną wiedzę i zebrane opinie potencjalnej grupy odbiorców.
- Podejście eksperymentalne - przeprowadzenie badania na niewielkiej grupie klientów i w konsekwencji ekstrapolacja jego wyników do większej populacji.
- Podejście relacyjne (przyczynowe) - założenie, że istnieje określony powód, dla którego klienci kupują produkt. Podejście zakłada, że istnieje przyczyna, bądź zestaw przyczyn, które można wykorzystać do prognozy zapotrzebowania.
- Podejście "Szereg czasowy" - założenie, iż zapotrzebowanie na określone produkty występuje w czasie według pewnych wzorców, które są powtarzalne i przewidywalne. W metodzie tej nie są badane przyczyny zakupu.
Poszczególne instrumenty wsparcia określają różny poziom wymaganego wkładu własnego. O szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Kluczem do udanego biznesu jest zaproponowanie odpowiedniego produktu, którego oczekuje rynek, skierowanie go do odpowiedniej grupy docelowej, przyjęcie przemyślanego i adekwatnego modelu biznesowego, zbadanie otoczenia konkurencyjnego oraz zaplanowanie właściwej strategii marketingowej. Ponadto liczy się jeszcze kreatywność, elastyczność i zaangażowanie. Stawiamy na osoby samodzielne biznesowo i głęboko wierzę, że taka postawa jest w stanie zapewnić stabilność finansową i w konsekwencji sukces rynkowy. Przedstawiony przez Pana plan sprawia wrażanie racjonalnego i oczekiwanego przez rynek. Zachęcam do gruntownego przygotowania biznesplanu i dopracowania wszystkich wyżej wymienionych zagadnień. Polecam również skorzystanie z elektronicznej platformy e-learningowej Akademia PARP (www.akademiaparp.gov.pl), na której przedsiębiorcy i osoby planujące uruchomienie własnej działalności mogą bezpłatnie podnieść swoje kompetencje biznesowe i jeszcze lepiej przygotować się do prowadzenia własnej firmy.
Osoby chcące pozyskać dotację na uruchomienie firmy mogą skorzystać z następujących możliwości:
- dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy. Informacje o aktualnych naborach dostępne są na stronach lub w siedzibach PUP.
- Wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które jest udzielane przez tzw. Operatorów Wsparcia. Informację o aktualnych operatorach, oraz warunkach, jakie należy spełnić, aby starać się o tę formę wsparcia można uzyskać w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Operatorzy wsparcia w obecnej perspektywie finansowej zostaną wybrani na przełomie 2015/16 r. Lista operatorów będzie dostępna na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy.
- Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych, np. osoby po 50 roku życia, osoby zwolnione z przyczyn niezależnych po stronie pracownika, osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych,
- Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. Przedmiotem dofinansowań będą tzw. innowacyjne projekty, które będzie można pozyskać w jednym z funduszy zalążkowych. Lista pośredników finansowych tej formy wsparcia zostanie ogłoszona na początku 2016 na stronie www.parp.gov.pl.
W związku z tym, że specyfika dotacji oraz poziom dofinansowania jest różna w każdym województwie o szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Osoby planujące założyć działalność gospodarczą mają znaczenie większe szanse na uzyskanie dofinansowania przed jej założeniem (działalność zostaje zarejestrowana po podpisaniu umowy o dofinansowanie). Dlatego też przed założeniem firmy zachęcam do kontaktu z Punktem Informacyjnym o Funduszach Europejskich lub Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych naborach.
Osoby chcące pozyskać dotację na uruchomienie firmy mogą skorzystać z następujących możliwości:
̶ dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy. Informacje o aktualnych naborach dostępne są na stronach lub w siedzibach PUP.
̶ Wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które jest udzielane przez tzw. Operatorów Wsparcia. Informację o aktualnych operatorach, oraz warunkach, jakie należy spełnić, aby starać się o tę formę wsparcia można uzyskać w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Operatorzy wsparcia w obecnej perspektywie finansowej zostaną wybrani na przełomie 2015/16 r. Lista operatorów będzie dostępna na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy.
̶ Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych, np. osoby po 50 roku życia, osoby zwolnione z przyczyn niezależnych po stronie pracownika, osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych,
̶ Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. Przedmiotem dofinansowań będą tzw. innowacyjne projekty, które będzie można pozyskać w jednym z funduszy zalążkowych. Lista pośredników finansowych tej formy wsparcia zostanie ogłoszona na początku 2016 na stronie www.parp.gov.pl.
̶ O środki na rozwój firmy już istniejących można się starać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W związku z tym, że specyfika dotacji oraz poziom dofinansowania jest różna w każdym województwie o szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Dotacje nie określają wymaganych sposobów rozliczania się z Urzędem Skarbowym, o ile są one zgodne z literą prawa.
Czwartek 10.09.2015
Dariusz Żuk: Osoby chcące pozyskać dotację na uruchomienie firmy mogą skorzystać z następujących możliwości:
̶ dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy. Informacje o aktualnych naborach dostępne są na stronach lub w siedzibach PUP.
̶ wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które jest udzielane przez tzw. Operatorów Wsparcia. Informację o aktualnych operatorach, oraz warunkach, jakie należy spełnić, aby starać się o tę formę wsparcia można uzyskać w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Operatorzy wsparcia w obecnej perspektywie finansowej zostaną wybrani na przełomie 2015/16 r. Lista operatorów będzie dostępna na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy.
̶ Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych, np. osoby po 50 roku życia, osoby zwolnione z przyczyn niezależnych po stronie pracownika, osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych,
̶ Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. Przedmiotem dofinansowań będą tzw. innowacyjne projekty, które będzie można pozyskać w jednym z funduszy zalążkowych. Lista pośredników finansowych tej formy wsparcia zostanie ogłoszona na początku 2016 na stronie www.parp.gov.pl.
O środki na rozwój firmy już istniejących można się starać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W związku z tym, że specyfika dotacji oraz poziom dofinansowania jest różna w każdym województwie o szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Dariusz Żuk: Możliwe formy wsparcia dla osób zakładających działalność gospodarczą:
̶ dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy. Informacje o aktualnych naborach dostępne są na stronach lub w siedzibach PUP
̶ wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które jest udzielane przez tzw. Operatorów Wsparcia. Informację o aktualnych operatorach, oraz warunkach, jakie należy spełnić, aby starać się o tę formę wsparcia można uzyskać w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Operatorzy wsparcia w obecnej perspektywie finansowej zostaną wybrani na przełomie 2015/16 r. Lista operatorów będzie dostępna na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy
̶ Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych, np. kobiety, osoby po 50 roku życia, osoby zwolnione z przyczyn niezależnych po stronie pracownika, osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych
- Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. Przedmiotem dofinansowań będą tzw. innowacyjne projekty, które będzie można pozyskać w jednym z funduszy zalążkowych. Lista pośredników finansowych tej formy wsparcia zostanie ogłoszona na początku 2016 na stronie www.parp.gov.pl
Dariusz Żuk: Skuteczne działania marketingowe to jeden z ważniejszych czynników odpowiadających za wysoką sprzedaż i w konsekwencji sukces firmy. Zachęcam do gruntownego poznania wiedzy z tego zakresu. Na platformie www.akademiaparp.gov.pl znajdują się bezpłatne szkolenia on-line dla przedsiębiorców i dotyczą m.in.. zagadnień marketingu, w tym internetowego.
Szczególnie polecam udział w szkoleniach:
- jak rozwijać firmę,
- E-biznes,
- elementy strategii marketingowej w E-biznesie,
- E-commerce i marketing internetowy w MSP,
- organizacja sklepu internetowego
Dariusz Żuk: O środki na rozwój firmy już istniejących można się starać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W związku z tym, że specyfika dotacji oraz poziom dofinansowania jest różna w każdym województwie o szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Środa 09.09.20015
Dariusz Żuk: W przypadku dotacji unijnych występuje klika ograniczeń w odniesieniu do możliwości pozyskania dofinansowania przez firmy z sektora transportu. Unia Europejska w świetle niewykorzystanych mocy w sektorze transportu i specyficznych problemów związanych z zakłóceniem konkurencji w sektorach transportu drogowego i lotniczego, postanowiła, że przedsiębiorstwa, które prowadzą podstawową działalność gospodarczą w tych właśnie sektorach transportu nie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu środków transportu i urządzeń transportowych. Można jednak starać się o pozyskanie środków na pokrycie innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Są to:
̶ wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój,
̶ Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. Uprzywilejowanych. Zarówno Pan jak i syn znajdujecie się w grupach "uprzywilejowanych (minus 30, plus 50),
̶ Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. O środki na innowacyjne projekty będzie można się ubiegać w jednym z funduszy zalążkowych,
̶ Program Operacyjny Polska Wschodnia - wsparcie na rozwój projektów innowacyjnych na terenach Polski wschodniej,
̶ 100 000 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o które będą mogły się starać zarówno osoby ubezpieczone w KRUS jak i w ZUS.
Informacje o aktualnych naborach i szczegółowych warunkach udzielania form wsparcia można uzyskać Wsparcia w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.
Dariusz Żuk: Osoby zatrudnione na umowę o pracę i prowadzące jednocześnie działalność gospodarczą mogą być zwolnione ze składki społecznej i odprowadzają do ZUS z tego tytułu składkę zdrowotną, której wysokość obecnie to 279,41 zł.
Dariusz Żuk: O środki na rozwój firmy można się starać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W związku z tym, że specyfika dotacji oraz poziom dofinansowania jest różna w każdym województwie o szczegóły należy pytać Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich działające w każdym województwie, lub w Centralny Punkcie Informacyjny Funduszy Europejskich.
Dariusz Żuk: Jest wiele metod badania rynku. Jedną z nich w dużym uproszczeniu prezentuję poniżej. Etapy badania rynku:
1. Określenie celu badań - określenie przyczyny dokonywania danych zakupów.
2. Analiza sytuacji - Powinna obejmować analizę rynku i przewidywanie rozwoju rynku, popytu na produkty firmy, analizę udziału rynkowego, analizę zysków, analizę zachowań konsumentów. W następnym kroku należy dokonać oceny stopnia ważności problemu, możliwości jego rozwiązania, wysokości niezbędnych kosztów, opłacalności przedsięwzięcia, itp.
3. Analiza danych (wywiady, obserwacje, publikacje, opracowania, raporty)
Zalicza się do nich dane o:
̶ sprzedaży produktów wg linii produktów;
̶ obszaru geograficznego; typu klienta;
̶ rodzajach płatności dokonywanych przez klientów firmy
̶ zyskach lub stratach w sprzedaży różnych linii produktu w różnych obszarach geograficznych dla różnych klientów
̶ zapasach poszczególnych produktów w magazynach
̶ kosztach (stałych i zmiennych), dostaw, produkcji i sprzedaży wyrobów
4. Analiza i interpretacja danych
5. Przygotowanie raportu - ostatni etap badań, jego przejrzystość, logiczna prezentacja treści i zrozumiałość ma duży wpływ na końcowe decyzje kierownictwa firmy.
Wtorek 08.09.20015
Dariusz Żuk: Obecnie istnieją 4 tryby postępowania w celu założenia własnej firmy:
1. Zalogowanie się do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej na stronie www.firma.gov.pl, wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go podpisem elektronicznym lub certyfikatem kwalifikowanym za pomocą Profilu Zaufanego. Profil Zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji - to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Wykorzystując Profil Zaufany obywatel może załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu.
Aby uzyskać Profil Zaufany należy:
a. zalogować się na platformie ePUAP (wymagane posiadanie konta na ePUAP)
b. wypełnić wniosek o założenie profilu,
c. udać się w ciągu 14 dni do punktu potwierdzającego profil celem potwierdzenia tożsamości.
2. Bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie.
3. Pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny.
4. Przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi być notarialnie potwierdzony.
Osoby chcące pozyskać dotację na uruchomienie firmy mogą skorzystać z następujących możliwości:
- dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy. Informacje o aktualnych naborach dostępne są na stronach lub w siedzibach PUP
- wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, które jest udzielane przez tzw. Operatorów Wsparcia. Informację o aktualnych operatorach, oraz warunkach, jakie należy spełnić, aby starać się o tę formę wsparcia można uzyskać w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich działających w każdym województwie, lub w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Operatorzy wsparcia w obecnej perspektywie finansowej zostaną wybrani na przełomie 2015/16 r. Lista operatorów będzie dostępna na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy
- Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych, np. osoby po 50 roku życia, osoby zwolnione z przyczyn niezależnych po stronie pracownika, osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych
- Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. Przedmiotem dofinansowań będą tzw. innowacyjne projekty, które będzie można pozyskać w jednym z funduszy zalążkowych. Lista pośredników finansowych tej formy wsparcia zostanie ogłoszona na początku 2016 na stronie www.parp.gov.pl
- Program Operacyjny Polska Wschodnia - pomysłodawcy do 35 roku z terenów Polski wschodniej będą mogły starać się o dofinansowanie na innowacyjne projekty w ramach tzw. Platform Startowych. Pierwszy z takich projektów ruszy na początku 2016 roku. Informacje o organizacjach, do których będzie można składać wnioski będą udzielane w Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich, które działają w całym kraju
- osoby chcące założyć działalność na terenie obszarów wiejskich będą mogły pozyskać do 100 000 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. O skorzystanie z tej formy wsparcia będą mogły starać się zarówno osoby ubezpieczone w KRUS jak i w ZUS
Dariusz Żuk: Odnosząc się do teorii kwadratu przepływu pieniędzy Roberta Kiyosaki istnieje podział wszystkich osób pracujących na cztery grupy, gdzie po lewej stronie znajduje się pracownik i samozatrudniony, a z prawej biznesmen i inwestor. Teoria podkreśla, że model kariery zawodowej, na który nastawia się większość ludzi w krajach rozwiniętych polega na zdobyciu wykształcenia o zatrudnienie się w dobrej firmie. Na globalnym rynku jednak model ten przestaje być aktualny. Jego miejsce zastępuje myślenie w kategoriach samodzielności biznesowej lub inwestycyjnej, które będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo i finansową. Idea ta jest nam szczególnie bliska i w naszej działalności biznesowej stawiamy na osoby samodzielne, niezależne i chętne do podejmowania decyzji. Uważam, że tylko taki model podejścia do biznesu pozwala na osiąganie sukcesów w globalnej skali.
Dariusz Żuk: Osoby chcące uzyskać dofinansowanie na własną działalność gospodarczą będące jednocześnie zatrudnione nie mogą starać się jedynie o fundusze z Urzędów Pracy. Osoby te mogą skorzystać z następujących form dofinansowania:
- Wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
- Regionalne Programy Operacyjne przewidują udzielanie dotacji dla osób z grup tzw. uprzywilejowanych
- Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój - Program Starter. O środki na innowacyjne projekty będzie można się ubiegać w jednym z funduszy zalążkowych
- Program Operacyjny Polska Wschodnia - wsparcie na rozwój projektów innowacyjnych na terenach Polski wschodniej
- 100 000 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o które będą mogły się starać zarówno osoby ubezpieczone w KRUS jak i w ZUS
Dariusz Żuk: Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia oraz różny poziom dofinansowania, który zależy od charakteru planowanego przedsięwzięcia, miejsca lokalizacji, a także wielkości firmy. Firmy z sektora logistyka i transport mogą się starać o wsparcie na działalność inwestycyjną oraz na działalność badawczo-rozwojową, realizację programów szkoleniowych lub rozwój powiązań kooperacyjnych. W przypadku dotacji unijnych występuje klika ograniczeń w odniesieniu do możliwości pozyskania dofinansowania przez firmy z sektora transportu. Unia Europejska w świetle niewykorzystanych mocy w sektorze transportu i specyficznych problemów związanych z zakłóceniem konkurencji w sektorach transportu drogowego i lotniczego, postanowiła, że przedsiębiorstwa, które prowadzą podstawową działalność gospodarczą w tych właśnie sektorach transportu nie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu środków transportu i urządzeń transportowych. Szczegółowych informacji o naborach udzielają Punkty Informacyjne przy Urzędach Marszałkowskich na terenie całego kraju.
Dariusz Żuk: Każdy powinien spróbować swoich sił w biznesie, odnaleźć swoją pasję, posiadać marzenia i za nimi podążać. Jeżeli wiemy jakie są nasze mocne strony a jakie słabe to już jesteśmy coraz bliżej sukcesu. Powinniśmy zacząć analizę od swoich mocnych stron, tego co nas kręci w czym możemy być mistrzami świata i te aspekty wzmacniać. Nad słabymi stronami możemy pracować w drugiej kolejności, ale lepiej jest znaleźć wspólników w biznesie, którzy będą nas uzupełniali w kwestiach których nie lubimy robić i w których nie jesteśmy najlepsi. Pamiętajmy też w trakcie nabywania doświadczeń kształtujemy swoją pewność siebie, zdecydowanie. Z tym się nie rodzimy. Zachęcam też do dołączenia do społeczności startupowych, ludzi którzy mają podobne wątpliwości, wtedy łatwiej jest nam je pokonywać. Jest wiele coworków, akceleratorów i funduszy seedowych. Powodzenia.