Około 160 zamków, pałaców i dworków, sanktuarium na wygasłym wulkanie, czyli Góra św. Anny oraz Krasiejów - miejsce jednego z największych odkryć paleontologicznych: tym między innymi może pochwalić się Opolszczyzna. Plan wycieczki na majówkę ułożyła nasza reporterka Anna Kropaczek.
Wyprawę można rozpocząć od Krasiejowa. To miejscowość w gminie Ozimek. W latach 90-tych XX wieku odkryto tam jedno największych na świecie stanowisk paleontologicznych. Znaleziono fragmenty szkieletów kręgowców sprzed około 230 mln lat, liczne skamieniałości płazów i gadów, a także ryby, bezkręgowce i rośliny. Na terenie wykopalisk powstał park, w którym można zobaczyć odtworzone dinozaury naturalnych rozmiarów!
Niespełna 40 km od Krasiejowa leży Góra św. Anny. To przede wszystkim sanktuarium, którym opiekuje się zakon franciszkanów. Skarbem jest tu posążek Świętej Anny Samotrzeciej, który ma zawierać relikwie świętej. Góra św. Anny świetnie nadaje się na wycieczkę, bo to także park krajobrazowy, w którym można podziwiać między innymi 130-letnie buczyny i pozostałości po wulkanie sprzed 27 milionów lat. Na szczyt można wjechać na rowerze.
Zamków, dworków i pałaców na Opolszczyźnie nie brakuje. Jednym z najciekawszych jest pałac w Mosznej. To zaledwie 35 km od Góry św. Anny. Niektórzy mówią, ze pałac przypomina trochę ten znany z disneyowskich bajek. Jest ogromny, ma ponad 360 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Łączy styl barokowy z neogotyckim i neorenesansowym. Warto do Mosznej wybrać się właśnie wiosną, bo wtedy kwitną tam azalie. Jeśli planujecie wycieczkę 2 maja, dobrze będzie zostawić sobie zwiedzanie pałacu na koniec. Tego dnia wyjątkowo będzie można zrobić to w nocy.