Test I: Jeżeli zgubię się na drodze w środku lasu, włączam mapę w komórce i już wiem, gdzie jestem. Jeżeli gdzieś telefon zostawię - mogę go bez problemu zlokalizować. Ale jeżeli gubi się samolot z ponad 200 osobami na pokładzie i od 8 marca nikt nie wie, co się stało i gdzie trzeba go szukać, nie jestem w stanie w to uwierzyć.

REKLAMA

Do dziś nikt nie wytłumaczył, dlaczego ostatnia lokalizacja samolotu lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu znalazła się daleko od jakichkolwiek lotnisk - na środku Oceanu Indyjskiego, na zachód od australijskiego miasta Perth. To się… mapy nie trzyma. Dlaczego w świecie tak zaawansowanej techniki, tak długo trwało lokalizowanie Boeinga? Czekamy, co powie premier Malezji Najib Razak, który zapowiedział już kolejną konferencję prasową, na której podać ma nowe szczegóły katastrofy.

Test II

Czy naprawdę jak twierdzi "Wall Street Journal" amerykańscy analitycy wywiadu nie docenili sił Rosjan, którzy stacjonowali na Krymie i do samego końca błędnie sądzili, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą? Trudno uwierzyć w to, że nie wychwycili żadnych sygnałów o tym, zanim doszło do aneksji. Władimir Putin owszem działał szybko, ale plan rozpisany miał tak precyzyjnie, że istnieć musiał od dłuższego czasu - gotowy do wdrożenia w najbardziej odpowiedniej chwili. Ciekawe, co usłyszymy z ust Baracka Obamy? Na początku czerwca amerykański prezydent odwiedzi Polskę - wynika z nieoficjalnych informacji korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego. Podobno przeważyła kwestia sytuacji na Ukrainie. Niewykluczone, że z Warszawy Obama poleci również do Kijowa. Ale akurat ten sygnał Stanów Zjednoczonych dla Rosjan o wspieraniu sojuszników, będzie mocno spóźniony.

Test III

Nie zapominamy o szóstoklasistach i ich rodzicach. Na RMF 24 znajdziecie rozwiązania sprawdzianu przygotowanego dla Interii.pl przez egzaminatorów współpracujących z Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Z tym testem zmierzyli się uczniowie szóstej klasy jednej z krakowskich podstawówek. Jak im poszło? Co sprawiło najwięcej problemów? Czy coś zaskoczyło w teście Wasze dzieci, które mogły rozwiązać sprawdzian opublikowany przez nas w sieci? Czekamy na Wasze opinie i komentarze adres fakty@rmf.fm.

1 kwietnia prawie 351 tysięcy uczniów usiądzie do prawdziwego sprawdzianu. Po raz ostatni będzie przeprowadzany według formuły obowiązującej od 2002 roku. 60 minut stresu. Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 40 punktów. I to właśnie jest celem akcji "Szósta klasa na szóstkę"! z RMF FM.