Imponujące zarobki medycznej elity, brak odszkodowań za niewolniczą pracę i polscy piloci na kacu. To niektóre tematy czwartkowych wydań dzienników. Na RMF24 prezentujemy przegląd porannej prasy.

REKLAMA

Spadkobiercy przejmują miasta

O fali reprywatyzacji, która może wpędzić samorządy w kłopoty finansowe, pisze najnowszy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Rekordowe 3,5 tys. roszczeń o zwrot nieruchomości rozpatruje obecnie Warszawa. W innych miastach wniosków o oddanie zagrabionego w przeszłości majątku jest znacznie mniej, ale - jak zwracają uwagę samorządy - ich liczba sukcesywnie rośnie. I boją się, że prawdziwa fala roszczeń dopiero nadchodzi" - pisze dziennik i przypomina, że w środę Senat pochylił się nad nowelizacją ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która zakłada, że od 2014 r. przez kolejne trzy lata Warszawa będzie otrzymywać finansową kroplówkę w wysokości 200 mln zł rocznie na wypłatę odszkodowań za dekret Bieruta.

Żaden senator tego rozwiązania nie zakwestionował - podkreśla w rozmowie z dziennikiem senator Aleksander Pociej z PO.

Gazeta szacuje, że do tej pory stolica wypłaciła właścicielom nieruchomości lub ich spadkobiercom ponad pół miliarda złotych i - "jak twierdzą urzędnicy ratusza - do tego dochodzą już zasądzone wyroki na kolejne wyroki na kolejne kilkaset milionów. Liczba spraw o odszkodowanie powiększa się o ponad 300 rocznie".

Niech Chomik zapłaci za "Katyń"

Filmowcy wypowiedzieli wojnę słynnemu portalowi. Chcą pieniędzy za nielegalne rozpowszechnianie filmów. Poszło o trzy filmy - oprócz "Katynia", także o "Wenecję" oraz "Dzień Świra" - czytamy także w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

To jest naprawdę poważny problem. Jeszcze nie odbyła się premiera filmu, a już można znaleźć jego nielegalne kopie w internecie. Producenci nieustannie się na to skarżą. Oczywiście wiemy, że to nie jest prosta sprawa do rozwiązania i jeden proces niczego nie załatwi, ale nie można siedzieć, załamywać rąk i nic nie robić - tłumaczy gazecie Dorota Ostrowska-Orlińska, wicedyrektor Studia Filmowego "Zebra", które wspólnie ze Studiem Akson oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich wytoczyło proces portalowi Chomikuj.pl.

"Katyń", "Dzień Świra" i "Wenecję" obejrzało w kinach łącznie 3,2 mln widzów. Według producentów tych obrazów wynik mógł być znacznie bardziej imponujący, gdyby nie dzielono się nimi masowo za pośrednictwem słynnego portalu - dodaje dziennik.

Być jak kardiolog

O imponujących zarobkach lekarzy pisze najnowsza "Gazeta Wyborcza". Medyczna elita w dzień zarabia tyle, ile wynosi średnia krajowa. Stawka za godzinę pracy specjalisty dochodzi do 150 złotych - donosi "Wyborcza".

Dyrektor dużego szpitala w Łodzi przyznaje, że regularnie wypłaca pensje po 30 tys. zł brutto miesięcznie. Około 20 tys. zarabia u mnie kilkudziesięciu lekarzy. Sam z 12 tys. ledwo łapię się w pierwszej setce na liście płac - przyznaje w rozmowie z gazetą. Z kolei prywatna klinika kardiologiczna z Trójmiasta wycenia weekendowy dyżur anestezjologa (od piątku po południu do poniedziałku rano) na ponad 7 tys. złotych. Ale uwaga - tak świetnie wynagradzani są tylko ci specjaliści, których praca jest dla szpitala opłacalna. Czyli wykonujący procedury najlepiej wyceniane przez NFZ.

Polska bez ojca

Jesteśmy zamknięci na nowe przyjaźnie. Prawie połowa Polaków od trzech lat nie poznała nikogo, kto stałby się dla nich bliski. Ojcowie nie są dla nas ważni, a seks uprawiamy na zimno, bez bliskości z partnerami - to wnioski z sondażu, który na zlecenie "Gazety Wyborczej" i HBO przeprowadziła agencja TNS Polska. Pytano w nim o bliskie relacje Polaków. I tak z badania wynika, że Polacy mają średnio sześć bliskich osób - członków rodziny i przyjaciół. Największą więź czujemy ze współmałżonkiem lub z partnerem/ką (65 proc.), a także z dziećmi (51 proc.), matką (35 proc.) i rodzeństwem (36 proc.). Tylko 16 proc. wskazało jako osobę bliską ojca. Na ważne tematy rozmawiamy przede wszystkim z małżonkami i partnerami (62 proc.), dziećmi (32 proc.), matką (27 proc.), rodzeństwem (24 proc.). I znów jedynie dla 10 proc. badanych partnerem do ważnych rozmów jest ojciec - czytamy w "Wyborczej".

Z tego samego sondażu wynika, że bliskość to dla nas zaufanie (81 proc. odpowiedzi), wsparcie w problemach (66 proc.), zrozumienie (59 proc.). Seks zaś łączy się z bliskością tylko dla 7 proc. badanych. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu dziennika.

Bez odszkodowań za niewolniczą pracę

Rząd nie zapłaci odszkodowań osobom, które w latach 40. i 50. zostały przymusowo wcielone do "Służby Polsce" i zmuszane do niewolniczej pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Dziennik podkreśla, że Ministerstwo Pracy twierdzi, iż nie ma na to pieniędzy, bo... musi oszczędzać. Tymczasem na premie i nagrody dla urzędników resortu poszło ponad 4 mln złotych - komentuje dziennik. Więcej w czwartkowym wydaniu.

Pastylki z kodeiną bez problemu kupił w aptece 14-latek

Wśród gimnazjalistów panuje moda na odurzanie się lekami na kaszel. Wiele z nich zawiera bowiem substancje, które po przedawkowaniu działają jak narkotyki! - alarmuje "Fakt".

Tabletki i syropy są tanie i można je dostać bez recepty. Farmaceuta ma prawo odmówić ich sprzedaży, jednak - jak sprawdzili dziennikarze "Faktu" - to tylko teoria. Poprosili o pomoc jedną z matek i jej 14-letniego syna. Chłopak miał za zadanie kupić 3 opakowania leku z kodeiną. Po chwili wyszedł z apteki z zakupionym towarem. Przy zakupie nie natknął się na żadne problemy.

Tymczasem pastylki są groźne. W przypadku stosowania w celach niemedycznych uzależniają zarówno psychicznie jak i fizycznie - mówi "Faktowi" dr Marek Jędrzejczak, farmaceuta.

Polscy piloci latają na kacu?

Pijaństwo, hałas, imprezy aż po świt. Tak załogi niektórych polskich samolotów spędzają czas między lotami?! - pisze czwartkowy "Fakt", nawiązując do afery, która wybuchła, gdy na Polaków poskarżyła się dyrekcja hotelu Campanille, położonego tuż przy paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a. Sam szef firmy Enter Air w liście do załóg napisał, że pijackie ekscesy, które trwały do godz. 3.30 osiągnęły "apogeum". A kilka godzin później załoga miała lot powrotny do kraju! - czytamy w tabloidzie.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu gazety.

(mal)