Trzej Królowie to biblijna zagadka. Żaden z nich raczej nie był prawdziwą koronowaną głową – mówiło się o nich raczej jako o mędrcach, którzy przyszli ze Wschodu. Przez wieki obrośli w legendy i mity, dostali imiona, oraz zostali przypisani do różnych części świata – zebraliśmy dla Was garść ciekawostek na ich temat.

REKLAMA

Kacper

Kacper, podobnie jak jego dwóch kolegów po fachu, swoje dzisiejsze imię otrzymał w VIII lub X wieku. Jak naprawdę się nazywał – nie wiadomo. Miał być najmłodszym z mędrców - na większości obrazów i fresków przedstawiany jest jako postawny Murzyn i mimo że zazwyczaj nosi nakrycie głowy, to dobrze widać, że jest… łysy. Według niektórych teorii mędrcy reprezentowali różne kontynenty – i tak Kacper odwiedził małego Jezusa jako przedstawiciel Afryki. Miał podarować dzieciątku mirrę, która symbolizowała człowieczeństwo i samoopanowanie lub, w mniej optymistycznej wersji – męczeńską śmierć na krzyżu.

Melchior

Drugi z trzech królów, albo raczej, jak podają źródła mędrców lub magów, mógł być reprezentantem Azji lub Europy. Większość przekazów ukazuje Melchiora raczej jako Europejczyka – co nie znaczy, że tak było, bo mędrcy zostali luźno przypisani do kontynentów dopiero w XII wieku. Melchior przedstawiany jest często jako starzec z długą, siwą brodą i uważany za najstarszego z mędrców. W darze dla małego Jezusa przyniósł złoto – symbol królewskiej władzy.

Baltazar

Ostatni z mędrców, czyli Baltazar, miał być przedstawicielem Azji. Średniowieczni malarze wyobrażali go sobie jako bogato odzianego mężczyznę w średnim wieku o oliwkowej cerze. Baltazar miał też nosić, krótką, czarną brodę. To oczywiście wszystko raczej domysły i spekulacje, bo w biblijnych przekazach o pochodzeniu i wyglądzie mędrców nie ma praktycznie żadnych informacji. Wiadomo jedynie, że przyszli ze Wschodu – jeśli tak było i założymy, że pochodzili z trzech kontynentów, nie mogli podróżować razem – raczej spotkali się u bram Betlejem. Baltazar przyniósł nowo narodzonemu Jezusowi w darze kadzidło, czyli symbol boskości.

(jad)