Ostrołęka może pochwalić się mostem, który jest kopią mostu Barqueta z Sevilli. Jego patronem jest Antoni Madaliński, słynny polski dowódca wojskowy. W 1794 roku jako brygadier wyprowadził z Ostrołęki do Krakowa polskie wojsko, co dało początek insurekcji kościuszkowskiej.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Most drogowy Antoniego Madalińskiego przez rzekę Narew, w ciągu ulicy Obozowej, został otwarty w 1996 roku. Budowano go przez dwa lata. Jest teraz jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta, głównie za sprawą swojej konstrukcji. Wzorowano go na moście Barqueta w hiszpańskiej Sewilli, który został zbudowany z okazji wystawy Expo 1992.
Mieszkańcy z mostu są dumni. Pięknie wygląda szczególnie nocą, kiedy jest podświetlony – powiedziała naszemu reporterowi jedna z mieszkanek Ostrołęki. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to most podwieszany, a takich nie ma wielu w Polsce - podkreśliła.
Most Madalińskiego podwieszony został na łuku dziesięcioma parami lin, a całość oparta jest za pomocą łożysk na czterech podporach betonowych umiejscowionych po obu stronach rzeki. To, co szczególnie wyróżnia tę konstrukcję spośród innych zlokalizowanych w dolnym biegu Narwi i innych podobnych rzek w Polsce, to brak podpór usytuowanych w wodzie.
Most w tym miejscu był od zawsze – powiedziała naszemu dziennikarzowi Monika Trzcińska z Muzeum w Ostrołęce. Na przestrzeni wielu lat walczyły o niego wojska. Tak było m.in. w 1807 roku i podczas słynnej Bitwy pod Ostrołęką w 1831 roku - dodała.