Szokujący raport NIK na temat służby zdrowia, pionierski projekt walki z bezrobociem, problem zniżek dla studentów i uczniów w pociągach EuroCity - to niektóre tematy wtorkowych wydań dzienników. Na RMF24 prezentujemy przegląd porannej prasy.
Raport NIK na temat służby zdrowia w Polsce jest szokujący. Długie kolejki w przychodniach, niewydolny system pomocy nocnej i świątecznej - wylicza "Fakt" i dodaje, że absurdalne zasady finansowania sprawiają, iż Szpitalne Oddziały Ratunkowe zawyżają faktyczne zatrudnienie, a potem nie są w stanie przyjąć ogromnej liczby pacjentów, którzy u nich szukają pomocy.
"Fakt" ostrzega, że zima wiosną to nie koniec przykrych niespodzianek i... publikuje już prognozę na lato. "Synoptycy przyjrzeli się długoterminowym danym. Nie pozostawiają złudzeń. Lato dobre nie będzie. Na aurę jak na riwierze nie mamy co liczyć. Przyda się parasol i płaszcz przeciwdeszczowy" - donosi tabloid. Szczegóły we wtorkowym wydaniu gazety.
Studenci i uczniowie wreszcie doczekali się zniżek, ale przez 11 lat wbrew przepisom tysiące pasażerów musiały przepłacać za bilety w pociągach EuroCity - pisze we wtorkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza" i stawia pytanie, dlaczego przez tyle lat kolejarze wprowadzali pasażerów w błąd? Przytacza ich komentarz, w którym zapewniają, że nie chcieli nikogo oszukać, Jak jednak zauważa dziennik, szanse na odzyskanie pieniędzy są teraz minimalne.
Gazeta pisze też o pionierskim projekcie "Praca za naukę", który przygotowały nyski urząd pracy, tamtejsze starostwo oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. To innowacyjny program, który na początku ma objąć 50 bezrobotnych osób z wykształceniem średnim ze zdaną maturą. W jego ramach podjęłyby od nowego roku akademickiego naukę w trybie zaocznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, na kierunku zdrowie publiczne ze specjalnością aktywizacja osób starszych. "Wisienką na torcie dla potencjalnych studentów jest możliwość pracy przez sześć miesięcy na każdym roku studiów w placówkach pomocy społecznej i opiekuńczych na terenie powiatu nyskiego" - pisze dziennik. Więcej o projekcie w najświeższym wydaniu "Wyborczej".
"Gazeta Polska Codziennie" pisze o ciężkim położeniu właścicieli prywatnych sanatoriów, którzy alarmują, że władze Buska-Zdroju doprowadzą do upadku uzdrowiska. Gazeta donosi , że niemal połowa z nich będzie musiała zakończyć działalność. "Miasto nie zapewniło im odbioru wód siarczkowych wykorzystanych do celów leczniczych, a za dwa miesiące wprowadza zakaz odprowadzania tych ścieków do kanalizacji" - podkreśla.
"Nowo powstała Fundacja Rozwoju Myśli Obywatelskiej, powiązana rodzinnie i towarzysko z asystentami wiceministra MSZ -etu Janusza Ciska - Sebastianem Mitrowskim i Maciejem Szymanowskim - otrzymała od ministerstwa środki na projekty związane z pomocą Polakom na Wschodzie. Sprawą konkursu, po którym przyznano pieniądze, zajmie się CBA" - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Więcej o sprawie w najświeższym wydaniu dziennika.