Jeśli Mariusz Kamiński będzie musiał odpowiadać na pytania przed komisją śledczą, to nie powinien zapoznawać się z moim raportem o działaniach CBA. Po komisji śledczej, która wykorzysta ten materiał nie będzie najmniejszych przeszkód, by on to dostał - mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM Julia Pitera, pełnomocnik premiera ds. walki z korupcją.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Konrad Piasecki: Pani minister, czy Tomasz Arabski ma w rządzie i Kancelarii Premiera wielu przyjaciół?
Julia Pitera: Osobiście bardzo lubię ministra Arabskiego i muszę powiedzieć, że jest człowiekiem wyjątkowo konkretnym. Nawet nie muszę się z nim często spotykać, żebyśmy naprawdę konstruktywnie posuwać się do przodu.
Konrad Piasecki: Czy zatem złoży pani konkretną deklarację, że jeśli przyjdzie do zapłacenia 150 tys. zł za prezydencki czarter, to pomoże pani Tomaszowi Arabskiemu w spłacie tego zadłużenia?
Julia Pitera: Czy pomogę w spłacie? Nie widzę powodu, żeby Tomasz Arabski miał płacić za prezydent. Ta wycieczka była wynikiem uporu pana prezydenta do nie bardzo wiadomo jakiego celu.
Konrad Piasecki: A może sąd będzie widział powód? Zdaje się, że będzie o to proces między Kancelarią Prezydenta a szefem Kancelarii Premiera.
Julia Pitera: Muszę powiedzieć, że mówi coś takiego prawnik. Mówię o panu ministrze Kownackim, który chyba nie wie o tym, że nie może jeden organ w ramach Skarbu Państwa sądzić drugiego organu w ramach Skarbu Państwa. Nie rozumiem tego.
Konrad Piasecki: Ale to nie jest pozew Skarb Państwa kontra Skarb Państwa. To jest pozew Skarb Państwa kontra osoba prywatna – Tomasz Arabski, człowiek, który nie dał prezydentowi samolotu.
Julia Pitera: Rozumiem, że Kancelaria Prezydenta się bardzo dobrze czuje w sytuacji, w której eskaluje tego typu działania. Ja nie jestem w stanie tego zrozumieć.
Konrad Piasecki: Pani minister, ale komu jak komu, ale pani taka dbałość o publiczny grosz powinna się podobać.
Julia Pitera: Dlatego uważam, że każda osoba publiczna, a prezydent w szczególności, powinna korzystać ze swoich uprawnień wtedy, jeżeli one rzeczywiście mają jakiś cel. Dowiedzieliśmy się, tylko ten cel nie został osiągnięty, że pan prezydent musi lecieć do Brukseli, ponieważ chce wziąć udział w dyskusji na temat sytuacji Gruzji i nawet tam nie dobiegł.
Konrad Piasecki: Ale jest jednak paranoją, że Kancelaria Premiera bez problemu daje prezydentowi samolot na lot do Juraty – czysto prywatny, o czym wiedzą wszyscy i do czego pan prezydent się przyznaje – a kiedy leci do Brukseli na szczyt europejski, to się to uważa za wizytę prywatną, przy której nie przysługuje mu samolot.
Julia Pitera: Powiedzmy sobie szczerze, że w naszym życiu – nas, ludzi, na świecie – jest coś takiego, że winni nie ci, którzy uczestniczyli jako widzowie, tylko winni są ci, którzy spowodowali tę konfuzję. To pan prezydent swoim uporem spowodował sytuację, z którą mamy dziś do czynienia.
Konrad Piasecki: Upór uporem, ale z drugiej strony, dlaczego ja jako podatnik mam płacić za to, że premier powojował z prezydentem. Niech zapłaci za to osoba prywatna, np. Tomasz Arabski.
Julia Pitera: Proszę pana prezydenta. On w pana imieniu chciał lecieć do Brukseli i załatwiać sprawy międzynarodowe.
Konrad Piasecki: A ja pytam rządu, dlaczego mu nie dał przy tej okazji samolotu.
Julia Pitera: Niech pan spyta, czy coś załatwił.
Konrad Piasecki: Cała ta walka, to – pani zdaniem – początek kampanii prezydenckiej?
Julia Pitera: Moim zdaniem, to jest taka cezura czasowa od czasu zmiany na stanowisku szefa kancelarii, budowania, podnoszenia poziomu adrenaliny. Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje. Tych kilka wydarzeń po drodze, o których następnie się mówi przez ileś tam dni na okrągło.
Konrad Piasecki: Ale w tym sporze to obie strony podnosiły adrenalinę – i Kancelaria Premiera, i Donald Tusk, i Arabski, i Nowak też podnosili adrenalinę.
Julia Pitera: A mam wątpliwości co do tego. Zwrócę pana uwagę na ostatnią sekwencję zdarzeń. U pana w „Piaskiem po oczach” powiedział pan Kownacki o starcie pana prezydenta. Potem wystąpił pan prezydent, że wcale nie. I już macie państwo temat do rozmowy na cztery dni. Czy pan prezydent będzie startował? A jakie to ma znaczenie?
Konrad Piasecki: A ma pani wątpliwości, że Donald Tusk wystartuje w wyborach?
Julia Pitera: W ogóle się nad tym nie zastanawiam, ponieważ rząd ma dużo do roboty. Jest to ostatnia rzecz… Muszę powiedzieć, że ja chyba ani razu akurat na ten temat nie rozmawiałam.
Konrad Piasecki: Radosław Sikorski zaprasza przyjaciół, je cielęcinę w sosie truflowym, je gęsie wątróbki, popija to wszystko szampanem i hiszpańskim cabernetem sauvignon, a na koniec prosi… Wie pani o co?
Julia Pitera: O fakturę na ministerstwo. Tak. Już wiem.
Konrad Piasecki: Napisał o tym piątkowy „Fakt”. Minister tłumaczy, że jego sekretariat automatycznie uznał to za spotkanie służbowe i że może dla świętego spokoju zapłacić za tę kolację.
Julia Pitera: Tak. Faktura musi być dokładnie opisana zgodnie z zasadami, z kim była ta kolacja. Pytanie, czy rzeczywiście mogła być pokryta z budżetu ministerstwa.
Konrad Piasecki: A pani zdaniem powinna być?
Julia Pitera: Nie wiem. Będę w pracy, to oczywiście dowiem się natychmiast jakie były szczegóły tej sytuacji.
Konrad Piasecki: Poprosi pani ministra Sikorskiego, to znaczy MSZ o wyjaśnienie całej tej historii?
Julia Pitera: Taki jest obowiązek w tej chwili. Od tego są księgowości, przepisy wewnątrz kancelarii.
Konrad Piasecki: Nie dziwi pani ten odruch?
Julia Pitera: Dziwi.
Konrad Piasecki: Przecież poproszenie o fakturę na koniec kolacji jest jawnym dowodem na to, że pan minister chciał zjeść tę kolację na mój koszt.
Julia Pitera: Jeśli mam jakikolwiek cień wątpliwości w jakiejkolwiek sprawie, wolę na wszelki wypadek zapłacić.
Konrad Piasecki: A myśli pani, że gdyby „Fakt” tego wszystkiego nie opisał, to pan minister też by dla świętego spokoju zapłacił?
Julia Pitera: Nie mam zielonego pojęcia. To jest rola mediów. Umówmy się, ale tego typu zdarzenia, jeżeli się ujawniały w demokratycznym świecie, kończyły się w taki sposób, że zazwyczaj ministrowie zwracali pieniądze.
Konrad Piasecki: Skandaliczna historia, czy tylko mała niepoprawność?
Julia Pitera: Powiedziałbym inaczej. Była to norma do tej pory. Z tą normą zerwał ten rząd.
Konrad Piasecki: Minister Sikorski najwyraźniej w poprzednim rządzie się przyzwyczaił.
Julia Pitera: Nie. Ja jestem przygotowana, że takie rzeczy będą się czasami zdarzały i tak już jest, że jeżeli zmieniamy obyczaj, to jeszcze czasami zdarzają się tego typu wpadki.
Konrad Piasecki: Czyli minister Sikorski postępuje według obyczajów, do których przyzwyczaił się w rządzie Kaczyńskiego?
Julia Pitera: Będzie musiał się dostosować.
Konrad Piasecki: Czy przekaże pani w końcu Mariuszowi Kamińskiemu ten swój raport o działaniach CBA, czy nie?
Julia Pitera: Jak na razie poszło to do komisji śledczej. Sądzę, że to jest tak naprawdę pierwszy organ, który zweryfikuje jego zawartość.
Konrad Piasecki: Premier mówi tak: „Jest rzeczą absolutnie stosowną, żeby wzywany przez speckomisję szef CBA miał możliwość zapoznania się z tym raportem.
Julia Pitera: To nie jest raport z kontroli. Tylko szef organu kontrolowanego może zapoznawać się z protokołem kontrolnym.
Konrad Piasecki: Rozumiem, ale skoro Kamiński ma o tym mówić przed speckomisją, to logika nakazuje, żeby mu to pokazać.
Julia Pitera: Jeżeli być może będzie musiał odpowiedzieć na pytania, bo tak komisja uzna, to nie powinien się zapoznawać. Dlatego, że to jest konfrontacja pewnych faktów z jego pamięcią czy też stanem rzeczy.
Konrad Piasecki: Czyli pani tego raportu mu nie przekaże?
Julia Pitera: Uważam, że po komisji śledczej, która już wykorzysta ten materiał, nie będzie najmniejszych przeszkód, żeby on to dostał.
Konrad Piasecki: Czyli wtedy tak, teraz nie?
Julia Pitera: Tak.
Konrad Piasecki: A skierowała pani do prokuratury zawiadomienie o przecieku tej historii?
Julia Pitera: To są procedury, na które ja nie mam wpływu. One wynikają z ustawy o ochronie informacji niejawnych.
Konrad Piasecki: Czyli gdzieś tam być może poszło zawiadomienie a pani o tym nie wie?
Julia Pitera: Być może tak.
Konrad Piasecki: A przeprosi pani tego Eugeniusza Kłopotka wreszcie, czy będzie się pani z nim procesowała przed komisja etyki?
Julia Pitera: Zastanawiam się, co zrobić z innym faktem, ponieważ „Newsweek” opisał tę sytuację wreszcie w takim kontekście, w jakim to miało sens. Opisał też parę przypadków, w tym posłów PiS, którzy naciskali na UOKiK, żeby cofnąć karę finansową.
Konrad Piasecki: I co w związku z tym?
Julia Pitera: Właśnie się zastanawiam, bo jak widzę do dzisiaj nic się nie dzieje na ten temat w Sejmie. Może będę musiała ten artykuł złożyć do komisji etyki.
Konrad Piasecki: Kłopotka pani przeprosi czy nie?
Julia Pitera: Nie mówimy w ogóle kategoriach obrażenia kogokolwiek. Mówiliśmy o rzeczach, które są dość istotne w naszym życiu publicznym.
Konrad Piasecki: Czyli czuję, że nie. Dziękuję za rozmowę.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio