„Straż Graniczna jest gotowa do tego, żeby wprowadzić ruch tymczasowy. Będą wyznaczone miejsca, gdzie będzie można przekraczać granice. Inne miejsca, które dają taką możliwość, ale nie będą wyznaczone, będą po prostu zablokowane. Jeżeli chodzi o patrole Straży Granicznej, wojska, to będzie tego dużo więcej w tych miejscach, gdzie jest możliwość przekroczenia granicy. W XXI wieku jest też możliwość fotokomórek i różnych innych rozwiązań związanych z patrolowaniem granicy z powietrza. Od jutra granica będzie zamknięta” – tak o przywróceniu kontroli granicznych mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM Paweł Szefernaker.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Dopytywany, czy liczebnie starczy odpowiednich służb, by patrolować granice, odpowiedział: Tak. Straż Graniczna jest gotowa do tego, żeby przywrócić posterunki i kontrole na granicy zachodniej, południowej i z Litwą. Będzie też wsparcie innych służb, jeśli chodzi o patrolowanie granicy.
Wiceszef MSWiA przekazał też, że Polacy wracający do kraju będą skierowani na kwarantannę domową. Wszyscy będą informowani na granicy, jak ona powinna wyglądać. Będą wypełniali druki, gdzie będą kwarantannę odbywać, z numerem telefony - żeby był kontakt z osobą odbywającą kwarantannę. Jeżeli będzie taka potrzeba, to dla osób, które nie mają miejsca, w którym mogą odbyć kwarantannę, albo nie chcą narazić swoich bliskich, są wyznaczone w każdym powiecie miejsca do odbywania zbiorowej kwarantanny.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Wybory za dwa miesiące. Kluczowe będą kolejne dni. W ramach tego, jak będzie się rozwijała ta choroba w Polsce, będziemy obserwować i podejmować kolejne decyzje. Dziś takiej decyzji nie ma, co nie oznacza, że jest ona dziś wykluczona. Myślę, że dzisiaj nikt nie myśli o wyborach, wszyscy myślą jak w ciągu najbliższych dni zatrzymać epidemię - mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem wiceszef MSWiA.
To będzie realizowane - zadeklarował w RMF FM Paweł Szefernaker odnosząc się do pomysłu wprowadzenia tzw. karetek wymazowych, które będą jeździły do chorych w domach i pobierały od nich materiał do testów na koronawirusa. Szczegóły ma ogłosić dziś minister zdrowia.
Krzysztof Ziemiec pytał swojego gościa również o wyjazdy prezydenta Andrzeja Dudy, który odwiedza regiony Polski. Te wyjazdy - jeżeli się odbywają - to są przygotowywane w taki sposób, żeby to było jak najmniejsze zagrożenie (zakażeniem - red.). Oczywiście jestem też przekonany, że kancelaria prezydenta będzie się dostosowywać do zagrożenia i w związku z tym zmieniać kalendarz pana prezydenta jeśli chodzi o wyjazdy - stwierdził wiceszef MSWiA. Pan prezydent, jeżeli ma przykładowo narady ze sztabami wojewódzkimi, to jest raptem kilka osób. Ale myślę, że wszystkie środki ostrożności muszą być dostosowane - przekonywał polityk PiS.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiceszef MSWiA o Polakach, którzy utknęli zagranicą: Będzie pomoc LOT-u