„Prezydent wyraźnie podkreślał, że pieniądze z Funduszu Odbudowy się Polsce należą i podjął odważną decyzję również taką, która staje na przekór środowisku politycznemu, z którego się wywodzi. Prezydent nie jest w sojuszu ze Zbigniewem Ziobrą i dobrze wie, że obecny stan jest w dużej mierze wynikiem działań ministra sprawiedliwości” – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM z Rochem Kowalskim szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot odnosząc się do sporu o ustawę o Sądzie Najwyższym.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym budził na początku nadzieje w Brukseli. Gdyby sprawa była inaczej procedowana, gdyby nie dawano Komisji Europejskiej rozmaitych pretekstów, być może dzisiaj bylibyśmy w innych nastrojach - wyjaśnia Szrot, który odrzuca zarzuty o to, że Andrzej Duda swoimi decyzjami może doprowadzić do przegranej Zjednoczonej Prawicy w najbliższych wyborach.
@PSzrot (Szef gabinetu @prezydentpl @AndrzejDuda) w #RozmowaRMF: prezydent Duda, kierujc do #TK nowel ustawy o SN, pokaza, e nie boi si odwanych decyzji, take takich, ktre nie wychodz naprzeciw rodowisku, z ktrego si wywodzi @RMF24pl pic.twitter.com/F7tkr3Uwfo
Rozmowa_RMFFebruary 13, 2023
Doradca prezydenta mówił także o szansach na to, że ustępującego jesienią szefa NATO Jensa Stoltenberga zastąpi ktoś z naszego regionu: Zastąpienie Jensa Stoltenberga na stanowisku szefa NATO kimś z Europy Środkowej i Wschodniej stanowiłoby podkreślenie wkładu naszych krajów w zażegnanie kryzysu ukraińskiego, chociaż nic więcej udowadniać nie musimy.
Nasza pozycja jest obecnie bardzo mocna. Nie mówię o ludziach, którzy wylądują w annałach politycznego szaleństwa jak Maria Zacharowa, czy Dmitrij Miedwiediew. Poważniejsi analitycy rosyjscy - chociaż niekoniecznie przychylni Polsce - mówią, że to właśnie Polska z sojusznikami stanowi realną konkurencję do dominacji w Europie - mówił prezydencki doradca dodając: Nie chcę mówić o konkretnych rozwiązaniach, bo może to zaszkodzić w toczących się negocjacjach.
@PSzrot (Szef gabinetu @prezydentpl @AndrzejDuda) w #RozmowaRMF: przyszy szef @NATO z naszej czci Europy byby potwierdzeniem znaczenia pastw tego regionu @RMF24pl pic.twitter.com/SYiKeA2PlL
Rozmowa_RMFFebruary 13, 2023
Czy prezydent zamierza zaskarżyć nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w całości, czy jedynie kilka jej przepisów? Tego wszyscy się dowiedzą, jak ten wniosek będzie już przygotowany i złożony. Nie chcę teraz przesądzać. Pan prezydent mówił o określonych wątpliwościach, natomiast powtarzam: proces legislacyjny nie jest zakończony. Jedynym organem, który może orzekać o konstytucyjności przepisów ustawy jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.
Jak dodał, nie wyobraża sobie, by TK - ze względu na spór wewnętrzny - nie zajął się prezydenckim wnioskiem. Sprawa jest zbyt poważna i dotyczy tak istotnych interesów Polski, że powinna spowodować jednak pewną refleksję, nie tylko jeśli chodzi o ten organ, ale też ogólnie - zaznaczył szef gabinetu Andrzeja Dudy.
Przypomniał zarazem, że w przypadku prezydenckiego wniosku o kontrolę prewencyjną ustawy (tzn. przed jej podpisaniem) Trybunał musi rozpatrzyć go w pełnym 15-osobowym składzie.
W dalszej części Rozmowy w południe w RMF FM była mowa o planowanej ofensywie dyplomatycznej prezydenta Dudy. Ta ofensywa rozpoczyna się jeszcze przed wylotem w środę do Brukseli - jutro pan prezydent będzie rozmawiał z prezydentami: Słowacji Zuzaną Czaputovą oraz Litwy Gitanasem Nausedą - powiedział Paweł Szrot.
W środę z kolei Andrzej Duda ma udać się do Brukseli, gdzie w planach ma spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a później do Londynu (spotka się tam z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem). Ostatnim punktem serii wizyt ma być Monachium i rozmowa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. To spotkanie jest planowane w formacie tzw. trójkąta weimarskiego, czyli także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - zaznaczył Szrot.
W przyszłym tygodniu (20-22 lutego) do Polski ma przylecieć prezydent USA Joe Biden. Szrot potwierdził, iż Polska oczekuje m.in. wzmocnienia infrastrukturalnego wschodniej flanki NATO. Wzmocnienie infrastrukturalne to zwiększenie obecności militarnej innych państw NATO na jego wschodniej flance i w tym kierunku Polska pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy działała, działa cały czas i będzie działać również na szczycie (NATO) w Wilnie - zadeklarował szef gabinetu prezydenta RP.
Zwrócił przy tym uwagę, iż prezydent Biden odwiedzi Polskę drugi raz w ciągu roku (poprzednio był w Warszawie w marcu zeszłego roku - przyp. red.).
Roch Kowalski zapytał też swego gościa jakie są szanse na zwołanie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą prezydenta Bidena. Z takim apelem do Andrzeja Dudy zwrócili się w poniedziałek politycy Lewicy. Pan prezydent nigdy się nie wahał w ważnych sprawach zwoływać posiedzenie RBN; robił to w zeszłym roku kilkukrotnie. Jeśli uzna za stosowne zwołać takie posiedzenie, to i tym razem nie będzie się wahać - zapewnił Szrot.
W Rozmowie w południe w RMF FM padło też pytanie czy przy okazji wizyty prezydenta Bidena i szczytu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry) w Warszawie nasz kraj odwiedzi też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nawet gdybym wiedział, to ze względu na bezpieczeństwo nie mógłbym nic tu powiedzieć - odparł Szrot.