W Rozmowie w południe w RMF FM Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski i wiceminister klimatu i środowiska skomentował wyniki sondażu, w którym 70 proc. Polaków uważa, że 3 tys. zł dodatku na zakup opału powinno przysługiwać nie tylko tym, którzy ogrzewają dom węglem. „Na pewno należy się wsłuchać w głos wyborców. Informacje, które są zawarte w tym sondażu, są bardzo istotne” – stwierdził polityk.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Ozdoba: Krytycznie oceniamy błędną politykę UE i wiele potknięć, które były po naszej stronie

Jako rzecznik Solidarnej Polski mogę powiedzieć, że wsłuchujemy się w każdy głos i krytycznie oceniamy to, co dzisiaj jest wynikiem błędnej polityki Unii Europejskiej i wielu potknięć, które były po naszej stronie - dodał.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Ozdoba: Krytycznie oceniamy błędną politykę UE i wiele potknięć, które były po naszej stronie

Mówię o strategii i energetyce, a nie o decyzji o dodatkach - tę oceniamy dobrze. Polacy nie mogą ponosić konsekwencji tego, co wydarzyło się na Ukrainie i błędnej polityki Unii Europejskiej. Neoimperialna droga Rosji nie byłaby możliwa, gdyby nie błędy, które popełniła Republika Federalna Niemiec i Unia Europejska - zaznaczył.

Ozdoba: Projekt ustawy "W obronie chrześcijan" nie dotyczy tylko chrześcijan

Solidarna Polska zbiera podpisy pod projektem ustawy "W obronie chrześcijan". Pierwszego dnia praktycznie mieliśmy ponad 10 tysięcy. Pamiętajmy, że jest okres wakacyjny ale zainteresowanie jest bardzo duże - mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Jacek Ozdoba, wiceminister środowiska i klimatu i rzecznik prasowy Solidarnej Polski.

Projekt jest potrzeby po to, żeby chronić swobodę, możliwość i wolność wyznania religijnego, żeby dać swobodę w kontekście różnych wyznań religijnych. To nie dotyczy tylko chrześcijan - dodał Ozdoba.

Prowadzący rozmowę Roch Kowalski zwrócił uwagę, że projekt nazywa się "W obronie chrześcijan": To jest uproszczona formuła tytułu - powiedział wiceminister.

Czy za wrzucenie do sieci mema z papieżem albo kardynałem Stefanem Wyszyńskim będę podlegał pod ten przepis? Sądzę, że nie, ale jeżeli będzie pan profanował symbole święte, to na dzisiejszym gruncie postępowania moim zdaniem znajdują się podstawy do tego, aby wziąć na tapetę taki problem - tłumaczył Ozdoba.

Roch Kowalski pytał swojego gościa również o wyniki dzisiejszego sondażu "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wynika z niego, że prawie 70 proc. respondentów uważa, że w ustawie o dodatkach węglowych powinien zostać wprowadzony próg dochodowy, kierujący tę pomoc do najbiedniejszych. Pytanie o instrumenty wprowadzenia tego typu ograniczenia. Pragnę zwrócić uwagę, że ilość biurokracji, która by za tym szła mogłaby być problematyczna - argumentował wiceminister środowiska i klimatu. Czy to jest też trochę jak z tym selekcjonowaniem 500+. Koszty jakie by mogło przynieść weryfikowanie komu się należy, cała ta dodatkowa machina utrudniłaby i obciążałaby administrację. Pamiętajmy, że dziś działamy w sytuacji quasi wojennej jeżeli chodzi o sektor energetyczny czy surowcowy. Stąd działania muszą być bardzo jednoznaczne, sprawdzone mechanizmy dodatków poprzez już funkcjonujący do tej pory schemat - dodał.

Rzecznik Solidarnej Polski był też pytany, czy jego partia jest pewna wspólnego startu z Prawem i Sprawiedliwością w najbliższych wyborach parlamentarnych. Zdaniem Ozdoby "to jest priorytet, który chcemy zrealizować": Ta formuła się sprawdziła, lider Zjednoczonej Prawicy premier Jarosław Kaczyński doskonale rozumie sytuację. To jest jeden z najwybitniejszych polityków i nikt nie ma dziś wątpliwości. Można się z nim zgadzać, bądź nie, ale Jarosław Kaczyński jest autorem sukcesu Zjednoczonej Prawicy i tych reform i tego działania. Inaczej Polska byłaby w dużo gorszej sytuacji - mówił Ozdoba.