Nie prowadzone są żadne rozmowy, które mają się zakończyć jakimś spotkaniem – mówi gość RMF FM i internetowego radia RMF24 minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski pytany o wizytę w Polsce Elona Muska. To wizyta, która ma charakter bardzo osobisty – zaznacza.
Słuchaj rozmowy w Radiu RMF24!
Gość RMF FM pytany, czy w związku z wizytą możliwa jest np. inwestycja związana z Teslą w naszym kraju, odpowiada: życzyłbym sobie, żeby Polska się rozwijała, ale nic na ten temat nie wiem, żeby Musk potwierdzał jakąś wielką inwestycję. "My jako ministerstwo nie występowaliśmy z próbami umówienia spotkania. Kontaktowali się z nami przedstawiciele pana Muska, twierdząc, że będzie, ale nie wiedzą jak będzie wyglądał harmonogram" - powiedział minister.
"Od początku tą sprawę można było zamknąć. A prezydent nie wiadomo na co czekał" - tak Krzysztof Gawkowski komentuje zapowiedź Andrzeja Dudy ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
"Prezydent eskaluje sytuację w Polsce i to dla mnie jest dziwne" - stwierdził gość RMF FM i internetowego radia RMF24.
"Prezydent w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zachowuje się jak pogubiony we mgle. Zapowiada różne wersje swoich przyszłych działaniach, ale nic nie robi konkretnego" - zaznaczał wiceminister cyfryzacji. "Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika pokazuje, jak państwo polskie przez ostatnich osiem lat nie działało. Prezydent był na telefon pana Kaczyńskiego, a pan Kaczyński de facto wydawał polecenia prezydentowi" - przekonywał Krzysztof Gawkowski na antenie RMF FM i internetowego Radia RMF24.
"Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły. Konstytucja mówi jasno: jesteś skazany prawomocnym wyrokiem, tracisz mandat, nie jesteś posłem. Po wyjściu z więzienia, można ponownie kandydować. Powrotu do parlamentu na razie nie ma" - uważa Krzysztof Gawkowski.
Chcemy wprowadzić w podstawie nauczania w szkołach przedmioty takie jak cyberochrona. To powinno działać od czwartej klasy i później - zapowiada minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Priorytetem jest dla mnie higiena cyfrowa. To myślenie o tym, jak zbudować w Polsce bezpieczeństwo sieciowe i zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Higiena cyfrowa powinna być czymś normalnym: zarówno dla starszych, jak i dla młodszych, żebyśmy nie musieli opowiadać i przypominać o niej rano w radiu. Nie chodzi o to, żebyśmy uczyli tylko informatyki. To także cyberhigiena, cyberbezpieczeństwo, lekcje programowania. O tym rozmawiamy z resortami edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego - dodał.
Według wicepremiera i ministra cyfryzacji, wyzwaniem dla Polski i świata jest sztuczna inteligencja. Mamy do czynienia z deep fake'ami w internecie.
Zwykłemu odbiorcy ciężko ocenić, czy to, co widzi, jest prawdziwe czy fałszywe. Nowy fundusz dotyczący sztucznej inteligencji ma pomóc inwestować w polskie start-upy, instytucje, polskich informatyków. Nie staniemy się drugą Doliną Krzemową w sensie sprzętowym. Ale możemy stać się liderem cyfrowych zmian. Będzie szansa, że ludzie w Polsce stworzą coś, dzięki czemu Polska w dobie sztucznej inteligencji będzie mogła na świecie zaistnieć - podkreśla Gawkowski.
Według mnie, Lewica powinna wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Do rozmów można usiąść po wyborach samorządowych i wyborach do europarlamentu - zaznacza Krzysztof Gawkowski. Gość RMF FM i internetowego Radia RMF24 dodawał, że nie wie dzisiaj, czy będzie wspólny kandydat opozycji na prezydenta. Do wyborów zostało kilkanaście miesięcy. Mamy jeszcze przed sobą dwie kampanie: wybory samorządowe w kwietniu i eurowybory w czerwcu. Jest wiele bardzo dobrych kandydatem i kandydatów - stwierdził wicepremier.
Chcemy, żeby infolinia 116 123 (telefon zaufania dla dorosłych) i platforma 116 SOS dla osób w kryzysie psychicznym działały dalej. PiS zabezpieczył środki na to do maja. Nie chcemy odbierać tej infolinii, tym bardziej, gdy widzimy, jak duże są potrzeby - dodawał Krzysztof Gawkowski.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy w RMF FM, że w 2023 roku linia telefonu zaufania 116 123 odebrała ponad 116 tysięcy połączeń. Chcemy, żeby dalej była możliwość uzyskania wsparcia zarówno przez telefon, jak i w ciągu 48 godzin od zgłoszenia przez specjalną platformę, czat - zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji.
Krzysztof Gawkowski odniósł się także w RMF FM i na antenie internetowego Radia RMF24 do kwestii współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.
Oba resort na polach bezpieczeństwa mają wiele wspólnego. Kontekst zagrożeń ze strony Rosji będzie się pewnie tylko zwiększał - przewiduje minister cyfryzacji.