„Chcę pracować w ministerstwie, chcę pracować w kulturze, ale chcę również dbać o sprawy kultury w Parlamencie Europejskim (…) myślę, że da się to świetnie połączyć” – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Bożena Żelazowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Polityk była pytana o kontrowersyjne odejścia ministrów, którzy stali się kandydatami na europosłów. „Tam się nie idzie tylko po pieniądze” – zapewniała Żelazowska. Robert Mazurek pytał swojego gościa m.in. również o obecny kształt mediów publicznych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jak powiedziała w RMF FM Beata Żelazowska po zmianach: W mediach publicznych nie musimy słyszeć tylko głosu i narracji jednej partii, tylko możemy rozmawiać normalnie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Robert Mazurek zacytował dane KRRiT, które mówią o tym, że ponad 80 proc. czasu antenowego w Polskim Radio i 85 proc. czasu w telewizji poświęca się dziś politykom obecnie rządzącej koalicji.
Ja widzę tam posłów zarówno Konfederacji, jak i PiS-u - oponowała minister Żelazowska.
Redaktor RMF FM posłużył się również danymi świadczącymi o drastycznym spadku oglądalności programów informacyjnych telewizji publicznej.
Zawsze jak są zmiany, to trzeba słuchaczy czy widzów (...) zachęcać. Ja myślę, że to oczywiście wróci (oglądalność i słuchalność - red.) - zapewniała minister.
Zaniepokojenie opinii publicznej wzbudziła niedawno sprawa Andrzej Wyrobca - wiceministra kultury z Platformy Obywatelskiej, a także dyrektora krakowskiego teatru "Bagatela". Dyrektor przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym na czas pełnienia funkcji podsekretarza stanu w MKiDN.
Polityk miał przyznać prowadzonej przez siebie instytucji 1,3 mln zł ze specjalnego budżetu wynoszącego ponad 20 milionów, przeznaczonego do wspierania instytucji kultury w całym kraju.
Na dzień przed ostatecznym terminem zgłoszenia projektów Wyrobiec napisał projekt i sam sobie przyznał pieniądze? - spytał swojego gościa redaktor Mazurek.
Są to dotacje, które mogą być rozbite na różne kawałki. Jeżeli to jest milion jednorazowo, to może wzbudzać kontrowersje. Natomiast wiem, że teatr Bagatela miał też potrzeby zarówno na remont i przygotowanie premier, tak, jak inne instytucje kultury - tłumaczyła Bożena Żelazowska.
Polityk odesłała pytanie o wspomnianą dotację do ministra Wyrobca.
Ja zajmuję się konserwacją zabytków i chciałabym, żebyśmy rozmawiali o tych konkursach, które zostały rozstrzygnięte - stwierdziła.
Czy pomnik smoleński powinien zniknąć z placu Piłsudskiego? Również ten temat został poruszony w Porannej rozmowie w RMF FM.
Trzeba było się zastanowić, stawiając pomnik, czy ta lokalizacja jest dobra, czy nie zakłóca to architektury krajobrazu. Dzisiaj nie umiem tego powiedzieć - stwierdziła wiceminister kultury. Pomnik smoleński wzbudza kontrowersje od samego początku swojej obecności w centrum Warszawy. Nie jest zabytkiem - dopowiedziała Żelazowska, sugerując, że ewentualne usunięcie jest możliwe, ale "trzeba na ten temat porozmawiać".
Polityk zabrała również głos w sprawie odbudowy pałacu Saskiego, mówiąc, że jej zdaniem "na chwilę obecną nie powinniśmy go odbudowywać".