"W mojej opinii Zbigniew Ziobro nie powinien dzisiaj przychodzić na to posiedzenie komisji (…) ma prawo do tego, żeby zostawić go w tej chwili w spokoju" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM była premier Beata Szydło. W ten sposób odniosła się do pytania, czy jej partyjny kolega stawi się dzisiaj na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa. "Ja zachęcam Donalda Tuska, żeby częściej sięgał do naszych propozycji programowych" – powiedziała europoseł PiS, nawiązując do propozycji premiera czasowego zawieszenia prawa do azylu. Szydło oceniła, że w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, będziemy świadkami większej liczby "populistycznych" propozycji ze strony rządzących.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Szydło: Zachęcam Donalda Tuska, żeby częściej sięgał do naszych propozycji programowych

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Szydło: Zachęcam Donalda Tuska, żeby częściej sięgał do naszych propozycji programowych

Zbigniew Ziobro przed komisją ds. Pegasusa

Poranna rozmowa w RMF FM zaczęła się od wątku Zbigniewa Ziobry. Były minister sprawiedliwości umieścił w serwisie X wpis, który wskazuje, że jego obecny stan zdrowia uniemożliwia mu stawienie się przed komisją śledczą ds. Pegasusa.

W mojej opinii Zbigniew Ziobro nie powinien dzisiaj przychodzić na to posiedzenie komisji. (...) Ma prawo do tego, żeby zostawić go w tej chwili w spokoju - powiedziała w RMF FM była premier Beata Szydło.

Polityk nazwała działania komisji "bezczelnością i gnębieniem chorej osoby".

"To gnbienie chorej osoby" - mwia o wezwaniu @ZiobroPL przed komisj ledcz @BeataSzydlo, bya premier i wiceprezes @pisorgpl w Porannej #RozmowaRMF. pic.twitter.com/wqOU2JkBOj

Rozmowa_RMFOctober 14, 2024

Szydło o Tusku: Zbliżają się wybory prezydenckie. On zrozumiał, że musi zmienić retorykę

Zachęcam Donalda Tuska, żeby częściej sięgał do naszych propozycji programowych - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Beata Szydło. Polityk z Małopolski skomentowała w ten sposób sobotnie zapowiedzi premiera stawienia twardej tamy nielegalnym imigrantom. Miałoby to objąć m.in. czasowe zawieszenie prawa do azylu.

Sowa premiera o czasowym zawieszeniu prawa do azylu skomentowaa @BeataSzydlo, bya premier i wiceprezes @pisorgpl w Porannej #RozmowaRMF. pic.twitter.com/lrFV9WuCtp

Rozmowa_RMFOctober 14, 2024

Ja mu nie wierzę. To jest człowiek, który rano mówi co innego, a za dwie godziny zmienia zdanie i on po prostu kłamie - dodała gość Roberta Mazurka. Szydło powiedziała m.in., że Tusk "przywłaszczył sobie 800 plus".

Jeżeli by działał rzeczywiście zgodnie z tym, co zapowiada i żeby sięgał (...) do naszych rozwiązań, to miałby pełne moje wsparcie, natomiast tego nie będzie, dlatego że w tej chwili zbliżają się wybory prezydenckie. On zrozumiał, że musi zmienić retorykę - wyjaśniała europoseł, zapowiadając więcej "populistycznych" propozycji ze strony rządzących.

Połączenie z Suwerenną Polską

W ostatnią sobotę doszło do połączenia się Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski.

Prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM wskazywał w rozmowie z Beatą Szydło, że od ostatnich wyborów samorządowych PiS zajmuje się głównie sobą. Partia nie dokonała m.in. żadnych rozliczeń po utracie władzy.

"Rzd PiS przygotowa budet na wielkie projekty i programy spoeczne (...) gdzie s te pienidze?" - mwia @BeataSzydlo, wiceprezes @pisorgpl w Porannej #RozmowaRMF. pic.twitter.com/EqB83BeySk

Rozmowa_RMFOctober 14, 2024

Żeby wygrać wybory prezydenckie, a to jest w tej chwili nasz priorytet, (...) potrzebna jest jedność - mówiła w RMF FM była premier, wyjaśniając powody fuzji obu partii.

W PiS-ie jest teraz 8 wiceprezesów. Robert Mazurek pytał, czy to nie jest fikcyjne stanowisko.

Beata Szydło nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi, wskazując, że "bezsprzecznie nikt nie dyskutuje o tym, że to Jarosław Kaczyński jest naszym liderem i dzięki niemu doszło do tego zjednoczenia prawicy".

Drogą do zwycięstwa jest przyszłe połączenie programów wyborczych obu partii - uważa polityk.

Dzisiaj Tusk mówi tylko o tym, że będzie realizował projekty związane z dozbrajaniem polskiego wojska, natomiast ze wszystkiego innego rezygnuje, więc mogę zapytać, gdzie są te pieniądze, który były przewidziane i zaplanowane przez rząd PiS - mówiła Szydło, wskazując m.in. na niekorzystne jej zdaniem działania wobec budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Robert Mazurek: Jak wyglda casting na prezydenta? Czy to wyglda jak w show telewizyjnym? Siedzi grono za stoem: a teraz zapromy pana Nawrockiego. "Pan sobie tu sidzie panie Karolu. Co pan nam powie o sobie?" @BeataSzydlo: Trwaj dyskusje nad tym, kto ma by kandydatem... pic.twitter.com/qKfoCdtC4F

Rozmowa_RMFOctober 14, 2024

Po zjednoczeniu PiS-u i Suwerennej Polski powstał Komitet Wykonawczy, któremu będzie szefował Mariusz Błaszczak na czele. Gospodarz Porannej rozmowy w RMF FM pytał, po co te dekoracje. Czy Mariusz Błaszczak nie będzie pytał o wszystko Jarosława Kaczyńskiego?

Jarosław Kaczyński jest naszym liderem i prezesem partii, więc trudno, żeby nie miał wpływu na to, w jaki sposób funkcjonuje partia i jak działają te poszczególne elementy organizacyjne - odpowiedziała Beata Szydło.

Kandydat na prezydenta PiS

"Priorytetem s wybory prezydenckie (...) musimy zrobi wszystko, by kandydat @pisorgpl zwyciy" - mwia w Porannej #RozmowaRMF @BeataSzydlo, bya premier. pic.twitter.com/Omd8osl5rJ

Rozmowa_RMFOctober 14, 2024

Kto mógłby być kandydatem, który miałby szanse wygrać wybory prezydenckie dla Prawa i Sprawiedliwości?

Musi być to osoba, która ma szansę zwyciężyć w wyborach. (...) Nie ma sensu w tej chwili robienia takich licytacji, dlatego że (...) to jest na tyle poważna kwestia, że my nie możemy sobie pozwolić na wystawienie kandydata, który nie będzie miał szans na zwycięstwo - odpowiedziała Beata Szydło, nie chcąc wymienić żadnego konkretnego nazwiska.