"Tak. Poczta Polska będzie gotowa do 10 maja do przeprowadzenia wyborów" – przekonywał w Porannej Rozmowie w RMF FM minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. "Mamy harmonogram, nie widzę żadnych zagrożeń ze strony Poczty" – dodał.

REKLAMA

Pytany o możliwość przesunięcia daty wyborów prezydenckich przez marszałek Witek ocenił, że jego zdaniem wybory tydzień później byłby lepszym rozwiązaniem. Możliwość przesunięcia wyborów dopiero będzie. Z punktu widzenia przygotowania tych wyborów, na pewno 17 maja byłby lepszy - komentował Sasin.

Jacek Sasin: W pierwszej kolejności trzeba się spodziewać otwarcia miejsc do rekreacji. Szkoły na pewno na razie otwierane nie będą

Decyzje ostateczne nie zapadły, one zapadną dzisiaj i dzisiaj też one będą ogłaszane - mówił w Porannej Rozmowie w RMF FM minister aktywów państwowych, Jacek Sasin pytany o możliwe znoszenie obostrzeń, związanych z walką z epidemią koronawirusa w Polsce.

W pierwszej kolejności trzeba się spodziewać otwarcia miejsc do rekreacji. Cały czas w mocy będą zostawać inne ograniczenia, dotyczące zachowania zasad ostrożności - tj. odległości, zakrywanie ust i nosa, zakaz gromadzenia się - zapewniał gość Roberta Mazurka.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Wicepremier Sasin: Od poniedziałku otwarcie lasów, skwerów, terenów zielonych

Jak zapowiadał na antenie RMF FM Jacek Sasin, znoszenie obostrzeń rząd chce rozpocząć od zmian zasad, dotyczących korzystania ze sklepów, czy możliwości modlitwy wiernych w kościołach. Chodzi o zmiany limitu osób przebywających w sklepach: Teraz zależeć będą od powierzchni sklepów, a nie od ilości kas. Prawdopodobnie podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w kościołach - przyznał Sasin. Pytany o propozycję przewodniczącego KEP, żeby w świątyniach mogli przebywać wierni w przeliczeniu - jeden wierny na 9 metrów kwadratowych mówił: 15 metrów kwasorytowych uważa się za taki bezpieczny dystans, ale to są wstępne dyskusje.

Robert Mazurek pytał swojego gościa o znoszenie kolejnych obostrzeń - możliwość korzystania z zakładów fryzjerskich, czy salonów kosmetycznych. Kiedy okaże się, czy wstępne luzowanie obostrzeń nie przynosi wzrostu zakażeń, to w dalszej kolejności będą otwierane zakłady świadczące usługi - komentował Jacek Sasin.

Pytany o otwarcie szkół minister Sasin odpowiedział zdecydowanie: Szkoły na razie nie. Przyznał, że ze względu na to, że społeczności szkolne mogą być bardzo liczne, rząd na razie nie chce ich otwierać. Nie było to dyskutowane, będziemy nad tym myśleć w dalszej kolejności - szkoły to jednak bardzo duże skupiska ludzi.

Jacek Sasin był pytany również o sytuację sportowych lig. Czy możliwy będzie powrót do rozgrywek? Być może w dalszej perspektywie będzie można wrócić do rozgrywek, ale bez kibiców oczywiście - mówił gość Roberta Mazurka. Jak przyznał Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już z minister sportu o ponownym otwarciu stadionów, na razie tylko w celach przeprowadzania treningów w małych grupach.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Jacek Sasin: Z punktu widzenia przygotowania wyborów 17 maja byłby lepszy

Sasin o cenach maseczek: Wolny rynek to ureguluje

Wolny rynek to ureguluje - mówił o cenach maseczek w Porannej rozmowie w RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Robert Mazurek pytał swojego gościa o to, skąd wynika spora różnica w cenie maseczek jednorazowych - tych sprzedawanych w placówkach Poczty Polskiej i sprzedawanych w sklepach. Absolutnie nie szuka tutaj Poczta Polska łatwego zarobku. Trudno jednak oczekiwać od spółek skarbu państwa, żeby w nieskończoność dokładały do interesu - komentował Sasin.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Sasin o wysokich cenach maseczek na Poczcie Polskiej: Raczej nie są od Diora. To są zupełnie inni dostawcy

Sasin ws. wyborów: Apeluję do marszałka Grodzkiego: Nie przeszkadzaj pan!

Apeluję do marszałka Grodzkiego: 'Nie przeszkadzaj pan!' - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM wicepremier Jacek Sasin. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi kierującego pracami Senatu polityka PO, że ustawa wprowadzająca głosowanie w pełni korespondencyjne, a forsowana przez PiS, będzie uchwalona w ostatnim możliwym momencie.

Sasin kilkakrotnie przekonywał, że do realizacji głosowania brakuje tylko tych przepisów. Miejsc, w których głosowaliśmy dotychczas jest około 22 tysięcy, we wszystkich tych miejscach będą umieszczone te skrzynki czy urny, jak wolimy je nazwać. Dodatkowo około 5 tysięcy urzędów pocztowych to będą te dodatkowe miejsca. I dyskutujemy w tej chwili, czy jeszcze (liczby - red.) tych miejsc nie zwiększyć, na przykład o urzędy gmin - mówił o trybie głosowania w majowych wyborach prezydenckich minister aktywów państwowych. Według niego zagłosować będziemy mogli nie tylko przed dotychczasową obwodowa komisją wyborczą, tylko na terenie całej gminy, w której mieszkamy. (To wszystko jest - red.) w tej ustawie, która cały czas niestety leży w Senacie, zamiast być szybko procedowania ze względu na złośliwość większości senackiej, opozycyjnej w Sejmie i pana marszałka Grodzkiego osobistej złośliwości w tej sprawie. Tego wymagają wymogi demokracji w Polsce, tak bardzo podobno bliskie PO i panu Grodzkiemu - niech pokaże, że rzeczywiście tak jest - stwierdził Sasin.

Nadzorujący Pocztę Polską zapewniał, że państwowa firma zdoła zrealizować proces wyborczy. Na poczcie poza 25 tysiącami listonoszy pracuje jeszcze 50 tys. innych pracowników - w sortowniach, urzędach pocztowych. Te wszystkie osoby pomogą w tym dniu te zadania wykonywać. To będzie dodatkowe zadanie - stwierdził.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Wicepremier Sasin o szczegółach głosowania korespondencyjnego: 22 tysiące skrzynek pocztowych plus 5 tysięcy na poczcie. Rozważamy urzędy gmin

Sasin o wycofaniu się z zakupu Condora: Nie będziemy płacić żadnych kar umownych

W Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek poruszył wątek wycofania się przez Polską Grupę Lotniczą z umowy na zakup niemieckich linii lotniczych Condor. Jak zadeklarował Sasin, nie będzie wiązało się to z konsekwencjami finansowymi dla państwa. Nie będziemy płacić żadnych kar (umownych - red.), ponieważ to odstąpienie nie jest naszym widzimisię, tylko jest powodowane tym, że druga strona tej transakcji nie wypełniła warunków umowy, która została zawarta. (...) Jeżeli jedna ze stron nie wypełniła warunków finansowych, no to PGL miała nie tylko pełne prawo, ale i obowiązek od tej umowy odstąpić - stwierdził.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Sasin o wycofaniu się z zakupu Condora: Nie będziemy płacić żadnych kar umownych

Padły też pytania o inną spółkę nadzorowaną przez ministra aktywów państwowych. Do zarządu PZU trafi wkrótce Ernest Bejda, były szef CBA. Ma ogromne kompetencje dotyczące bezpieczeństwa, a każdej takiej firmie, instytucji finansowej, jaką jest PZU (...) to bezpieczeństwo odgrywa ogromną rolę - tłumaczył taką decyzję Sasin. Zdecydowanie odrzucił zarzuty formułowane przez opozycję, że to przejaw kolesiostwa i partyjnej polityki w Spółkach Skarbu Państwa.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

„Jak ja bym się teraz zapisał do PiS, to na starość trafię do Orlenu?” – pyta w Porannej rozmowie Robert Mazurek. Przedtem zadaje pytania o Ernesta Bejdę w PZU.