"Prawo aborcyjne jest złe i trzeba je zmienić" – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Paulina Hennig-Kloska. "Prawda jest taka, że politycy gmerają w prawie aborcyjnym, od 30 lat nie potrafią znaleźć konsensusu bezpiecznego dla kobiet, a ostatnio rozmontowany kompromis doprowadził do tego, że życie i zdrowie kobiet jest zagrożone. Co kadencja to jest najmniej parę wrzutek i dyskusji na temat tego, co z tą sprawą zrobić" – dodawała szefowa koła poselskiego Polska 2050.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Trzeba oddać głos obywatelom. Z dwóch powodów. Po pierwsze: prawo trzeba zmienić. Po drugie: trzeba go zmienić silnym mandatem społecznym, by nigdy więcej Kaja Godek ze swoimi chorymi pomysłami nie przychodziła do Sejmu. Te pomysły są niebezpieczne. Doprowadzają do tego, że dzisiaj kobiety na porodówkach mają poważne problemy, walcząc o swoje życie i zdrowie - mówiła.
Według niej ponad 60 proc. obywateli chce zmiany prawa aborcyjnego. Osoby, które chcą zmiany prawa aborcyjnego, chcą iść w Polsce - według badań - w dwóch kierunkach. Niektórzy chcą powrotu do kompromisu, inni chcą do liberalizacji aborcji. Ja jestem za liberalizacją, Szymon Hołownia jest z przywróceniem kompromisu. Tak, jak wyborcy, tak my jesteśmy czasami też różnie ustosunkowani do tej sprawy - podkreślała Hennig-Kloska.
Robert Mazurek pytał też swojego gościa, czy mieszkanie jest towarem, czy prawem człowieka.
Mieszkanie jest towarem, a prawo do dachu nad głową ma każdy w Polsce. Prawo do dachu nad głową to prawo, które państwo musi zrealizować wobec osób będących w kryzysie bezdomności, z którym ma ogromny problem. Bo dzisiaj w gruncie rzeczy to organizacje pożytku publicznego wypełniają rolę wspierania osób w kryzysie bezdomności. A po drugie należy też zaopiekować się seniorami, osobami starszymi, które potrzebują często mieszkań socjalnych - zaznaczała.
Dodawała także, że kryzys mieszkaniowy w Polsce to bardzo poważny problem, nierozwiązany od 30 lat. Brakuje nam w Polsce 2 mln mieszkań i ten problem trzeba rozwiązać. Żeby ten problem rozwiązać, trzeba wesprzeć budowę mieszkań, a nie podbić ich cenę - podkreślała.
Co Paulina Hennig-Kloska sądzi na temat pomysłu Donalda Tuska dotyczący kredytu hipotecznego 0 proc.?
To jest nakręcanie popytu, bo w gruncie rzeczy my musimy nakręcać podaż, czyli liczbę mieszkań na rynku, a nie liczba chętnych na ich zakup. Kredyt 0 proc. pomoże bankom i deweloperom. Jeżeli nie ma odpowiedniej ilości towaru na rynku, a dopłacimy do ceny, to po prostu ceny wzrosną. I to jest prawo ekonomii niepodważalne. Natomiast my mówimy, że trzeba wesprzeć budowę mieszkań rękami samorządów. Moim zdaniem pomysł Donalda Tuska nakręci wzrost cen mieszkań w Polsce, niekoniecznie rozwiąże problem braku mieszkań - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM.
@hennigkloska (@PL_2050) w #RozmowaRMF: Pomys @donaldtusk kredytu hipotecznego 0% to nakrcanie popytu i wzrost cen mieszka @RMF24pl pic.twitter.com/TYOrJFS2O1
Rozmowa_RMFMarch 6, 2023
Czy Donald Tusk powinien być premierem? Przyszłego premiera wskażą wyborcy, wybierając siłę po stronie opozycji, która zdobędzie największy mandat zaufania - dodawała szefowa koła poselskiego Polska 2050.
Nie ma siły opozycyjnej, która dzisiaj by chciała zabierać 500+. Nikt na 500+ ręki nie podniesie. Od początku mówiliśmy jedno - raz dane, nigdy nie zostanie zabrane - mówiła Paulina Hennig-Kloska. Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że prawie połowa Polaków obawia się takiego scenariusza.
Szefowa koła poselskiego Polski 2050 była pytana także o rozmowy koalicyjne między ugrupowaniem Szymona Hołowni a PSL-em. Pozostaniemy na pewno dwoma odrębnymi partiami - zadeklarowała posłanka. Potwierdziła też, że liderzy obu ugrupowań będą rozmawiać o koalicji. Te rozmowy rozpoczynamy w tym tygodniu. Kolejne tygodnie pokażą, czy ten scenariusz jest możliwy, ale jesteśmy po rozmowach programowych, gdzie udało nam się pokazać ten wąski wycinek przyszłego planu dla rządu - mówiła. W takiej koalicji nie będzie jednak miejsca dla Porozumienia ani Agrounii. Nie ma takich planów i nie ma takich rozmów. Szymon Hołownia mówił, że nie planuje takiego porozumienia - mówiła Hennig-Kloska.
@hennigkloska (@PL_2050) w #RozmowaRMF: W tym tygodniu rozmowy koalicyjne Polski 2050 i PSL-u. Pozostaniemy odrbnymi partiami. Agrounia, Porozumienie i Wolnociowcy w koalicji? Nie prowadzimy z nimi adnych rozmw @RMF24pl pic.twitter.com/JgUebCIyHx
Rozmowa_RMFMarch 6, 2023
Na start z list Polski 2050 nie mogą też liczyć "Wolnościowcy". Hennig-Kloska jasno odpowiedziała na pytanie, czy wyobraża sobie współdzielenie jednej listy wyborczej z Arturem Dziamborem i jego kompanami. Jakoś tak nie bardzo. Nie da się za dużo uszek wrzucić do jednego barszczu - mówiła posłanka Polski 2050.
W programie padło też pytanie o zakaz rejestracji samochodów spalinowych. Czy Polska 2050 popiera postulat Brukseli, żeby od 2035 r. w UE można było rejestrować tylko samochody elektryczne? Nie jesteśmy za tym, żeby zmuszać Polaków do "elektryków", bo Polaków bardzo często na "elektryki" nie stać. Dzisiaj jest to towar zbyt drogi z byt luksusowy, żeby mógł być obowiązujący w Polsce - odpowiedziała Hennig-Kloska.
@hennigkloska (@PL_2050) w #RozmowaRMF: Nie jestemy za zmuszaniem Polakw do samochodw elektrycznych. To towar zbyt drogi i zbyt luksusowy @RMF24pl pic.twitter.com/m50Fl7JFOU
Rozmowa_RMFMarch 6, 2023