"PiS doprowadził do końca jedną dużą inwestycję. W tym kontekście można mówić, że to jest umowny sukces" – tak o przekopie Mierzei Wiślanej mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Gramatyka. Poseł koła Polska 2050 podkreślał, że ma nadzieję, iż "ta inwestycja będzie dobrze służyć ludziom i w jakiś sposób będzie obojętna dla przyrody". "Przekop miał kosztować 900 milionów zł, a kosztował 2 miliardy zł. Miał mieć znaczenie strategiczne, ale nie do końca tak będzie. Miał mieć duże znaczenie handlowe, a kanał żeglugowy kończy się na pół mili morskiej przed portem w Elblągu" - dodał polityk.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Kanał przez Mierzeję Wiślaną został wybudowany. Teraz trzeba doprowadzić do sytuacji, w której Polska jak najlepiej ten przekop wykorzysta - ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Michał Gramatyka.
@McGramat (@PL_2050) jest za czy przeciw przekopowi Mierzei Wilanej? #RozmowaRMF @RMF24pl pic.twitter.com/QHqvI8vIGp
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022
Robert Mazurek zapytał swojego gościa także o konflikt w Ukrainie.
Dzisiaj nie wiemy, jak wojna w Ukrainie się skończy. To, że dziś Ukraina odnosi sukcesy i daj Boże, żeby ich było jak najwięcej, nie jest żadną informacją o tym, jak i kiedy ten konflikt się skończy. Na rozliczenia przyjdzie czas, kiedy nastanie pokój.powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Gramatyka
Rosja jest agresorem, państwem, które naruszyło podpisane przez Dmitrija Miedwiediewa porozumienia o granicach. Rosja jest krajem, który dokonuje terrorystycznych ataków na miasta, zabija ludzi. Ostatnio np. było to trafienie tamy w Krzywym Rogu - podkreślił.
Polityk wyraził także nadzieję, że w końcu dojdzie do zakończenia konfliktu, a Rosja zostanie zobowiązana do pokrycia strat, które wywołała.
W programie padły także pytania o reparacje wojenne od Niemiec.
Niemcy dokonały gigantycznych zniszczeń i zbrodni w Polsce. Ponoszą pełną odpowiedzialność za II wojnę światową. To jest prawda. Wracanie dziś do tematu reparacji jest próbą przykrycia tego, co się w Polsce dzieje np. drożyzny. Prawna ścieżka ubiegania się o reparacje jest zamknięta. Nie ma dziś żadnej prawnej okoliczności uzyskania odszkodowania. To jest opinia ministra spraw zagranicznych rządu PiS z 2006 roku, pani Anny Fotygi. To jest opinia wielu prawników - ocenił Gramatyka.
Jeżeli w ogóle istnieje ścieżka prawna zmiany uregulowań aborcyjnych w Polsce, to to jest ścieżka prowadzona przez referendum - mówił Michał Gramatyka w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM.
To jest jedyna prawna forma załatwienia tego tematu w Polsce przed 2029 r. - dodał. Poseł koła Polska 2050 mówił, że gdyby próbować złagodzić prawo aborcyjne ustawą, to taka ustawa "zostanie zawetowana przez prezydenta, a potem uznana za niekonstytucyjną przez Trybunał Konstytucyjny, którego skład będzie taki, jak jest do 2029 r."
Gramatyka był też pytany o to, czy Polska 2050 pójdzie do wyborów na jednych listach z PSL-em. Nie jest to jasne, ani podpisane - odpowiedział poseł partii Szymona Hołowni. Stwierdził też, że Polska 2050 nie pójdzie do wyborów z Platformą Obywatelską.
Przynajmniej dla mnie nie będzie miejsca na listach PO, ponieważ niestety nie spełniam warunku, który został postawiony przez lidera PO podczas campusu. Nie podpisałbym się pod takim stwierdzeniem o pełnej dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia - powiedział polityk.
@McGramat (@PL_2050) w #RozmowaRMF: Nie pjdziemy do wyborw z Platform. Nie speniamy warunku poparcia aborcji do 12. tygodnia @RMF24pl pic.twitter.com/9FVh3MJc62
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022