"Uważam, że to jest moment, w którym na poważnie trzeba rozważyć odejście od traktatu ottawskiego" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Chodzi o traktat zakazujący posiadania i używania min przeciwpiechotnych. Gość Roberta Mazurka mówił też m.in. o sporze o ambasadorów między rządem a prezydentem.
Robert Mazurek pytał m.in. o traktat ottawski, który zakazuje użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazuje ich zniszczenie. Niedawno władze Łotwy poinformowały wprost o planach zaminowania wschodniej granicy.
W 1997 roku, w momencie podpisywania traktatu już były takie głosy wśród polskich specjalistów od bezpieczeństwa, że jesteśmy w takim miejscu świata, że ratyfikacja tego traktatu nie leży w naszym interesie. Dzisiaj, kiedy sytuacja geopolityczna zmieniła się kompletnie na gorsze, to jest bardzo poważny problem, który musi stanąć jako rzecz do rozstrzygnięcia - mówił Kolarski.
Nie mówię tego w imieniu Kancelarii Prezydenta. Uważam jako Wojciech Kolarski, że to jest moment, w którym na poważnie trzeba rozważyć odejście od tego traktatu - podkreślił. Polska jest dzisiaj jednym ze 161 krajów, które ratyfikowały ten traktat.