„Walczymy w tej chwili o uratowanie przed zakażeniem jak największej liczby osób, które są w sytuacji bez wyjścia, bo przebywają w placówkach stałego pobytu. Nawet 1/3 mieszkańców domów opieki może umrzeć, jeżeli powtórzy się u nas scenariusz z Hiszpanii, czy Włoch” – alarmowała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dr hab. Katarzyna Roszewska, wiceprzewodnicząca Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

"Duże instytucje opieki stały się śmiertelną pułapka dla osób starszych"

Duże instytucje okazały się pułapką dla starszych osób. Nie jesteśmy w stanie zamknąć wszystkich placówek, ale proponujemy, żeby odizolować osoby zarażone, które nie wymagają hospitalizacji po to, żeby nie zarażały osób zdrowych i personelu - mówi gość Marcina Zaborskiego, pytana o to, jakie są możliwe rozwiązania dla wyjścia z kryzysu, w którym znalazły się DPS-y w związku z epidemią koronawirusa.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Roszewska: Nawet 1/3 mieszkańców domów opieki może umrzeć

Już dzisiaj niektóre placówki alarmują, że mają problem z brakiem pracowników. Trzeba podjąć działania, żeby umożliwić zatrudnienia nowych osób, choćby z tych placówek, które są zamknięte - przekonuje dr hab. Katarzyna Roszewska. Te placówki są pomijane w dostawach - tam wciąż nie trafiają środki ochrony, a w takich miejscach są osoby najbardziej narażone na zachorowanie i ciężki przebieg infekcji - dodaje.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

"Jak pomożemy pomóc placówkom opieki?"

Roszewska: Tarcza antykryzysowa chroni tylko niepełnosprawnych czynnych zawodowo

Rozwiązania, które zostały wprowadzone dla pracowników z niepełnosprawnością są rozwiązaniami porównywalnymi do tych, które zostały wprowadzone dla przedsiębiorców, czyli dbają o to, żeby miejsca pracy zostały, w miarę możliwości, zachowane - powiedziała prof. Katarzyna Roszewska w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Według wiceprzewodniczącej Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych te rozwiązania są wsparciem jedynie dla osób aktywnych zawodowo. Natomiast pomijana jest w tarczy antykryzysowej grupa osób, które zawodowo aktywne nie są, bo zawodowo aktywne być nie mogą, czy osób, które pracę straciły. Tamte grupy są w tarczy pominięte - mówiła Roszewska

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

"Tarcza antykryzysowa chroni tylko niepełnosprawnych aktywnych zawodowo"

Marcin Zaborski zapytał, na czym ma polegać, proponowane przez PFON, monitorowanie domów opieki. Myślimy o monitorowaniu bieżącej sytuacji w placówkach, w związku koronawirusem - zbieraniu na bieżąco informacji, czego potrzeba, gdzie są niedobory pracowników, gdzie potrzeba leków czy sprzętu ochrony osobistej, żeby na bieżąco wspierać te placówki - odpowiedziała wiceprzewodnicząca PFON. One są bardzo często w gestii bardzo małych samorządów, które nie są w tej chwili wydolne do tego, żeby udźwignąć sytuację związaną z koronawirusem. Więc potrzebne są działania na szczeblu rządowym i wojewódzkim - kontynuowała Roszewska.

Katarzyna Roszewska skomentowała też apel byłego prezydenta Portugalii. 85-letni Antonio Ramalho Eanes poprosił swoich rodaków, którzy są na emeryturze, żeby w przypadku zakażenia koronawirusem zrzekli się prawa do respiratora. Dla mnie to jest rzecz niewyobrażalna i niehumanitarna. Ne wyobrażam sobie, żeby u nas do takiej sytuacji miało dojść - powiedziała Roszewska.